Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Bezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější receptyBezová šťáva a bezový sirup - nejoblíbenější recepty Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Blíženci - roční horoskop na rok 2023Blíženci - roční horoskop na rok 2023
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Jedeme na výlet
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 01.06. 2023
Dnes má svátek Laura
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Inflace ukrajuje z vašich peněz. Kam je před ní schovat?

18. 05. 2023 | Finance
-Komerční sdělení-

Spotřebitelská inflace je nepřítelem peněz, kvůli kterému ztrácí na hodnotě. V loňském roce jsme se kvůli zvyšujícím se cenám energií a válce na Ukrajině potýkali s druhou nejvyšší inflací od vzniku samostatné České republiky, když tento ukazatel vystoupal až na 15,1 %. V letošním roce se sice očekává zpomalení inflace, odhady se ale stále pohybují kolem 10 %. K jednociferné inflaci bychom se podle České národní banky měli vrátit až v roce 2024. Co tedy dělat, pokud jste v práci obdrželi odměny a rádi byste jejich hodnotu uchovali nebo ji ideálně postupně navýšili? Řešením mohou být promyšlené a dlouhodobé investice.

Nedávný průzkum Asociace pro kapitálové trhy České republiky (AKAT) ukázal, že se naše populace dělí na tři základní skupiny podle toho, jak přistupujeme k investicím. Jsme buď Šetřílci, Spořílci nebo Investoři. Ve skupině Šetřílků si lidé na investování nepotrpí a peníze, které jim každý měsíc zbydou, neukládají na žádný spořicí účet, ani je neinvestují. Prostě je použijí na provoz domácnosti a volnočasové aktivity. Spořílci jsou na druhou stranu fanoušky spořicích účtů a vkladů, kam polovina z nich ukládá více než 3 000 Kč měsíčně. A pak jsou tu Investoři. Ti na rozdíl od dvou předchozích skupin většinou svoje úspory neutratí ani nenechají ležet na účtu, ale buď už aktivně používají investiční nástroje, jakými jsou podílové fondy a akcie anebo je tento druh investování zajímá a jsou připraveni ho vyzkoušet.

Jak je vidět i z obrázku výše, rozumné a dlouhodobé investování má ale smysl pro každého. Omezení nebo odložení současné spotřeby vám umožní vytvořit si finanční rezervy, které můžete investovat a zajistit si tak, že jejich hodnota postupně poroste.
Inflace ukrajuje z vašich peněz. Kam je před ní schovat?Typ investice, který je vhodný právě pro vás, závisí na vaší individuální situaci. Pokud nechcete zbytečně hazardovat, smysl má investovat své peníze dlouhodobě – čím déle, tím lépe. „Budete tak mít větší čas na skutečné zhodnocení, postupné získávání výnosů a vyrovnání případných výkyvů nebo propadů akciových trhů. I proto bych doporučila začít investovat již v mladém věku,“ říká Markéta Jelínková, portfolio manažerka investiční společnosti Amundi. „Pro začátečníky a mladé lidi jsou určitě nejlepší volbou podílové fondy. Stačí začít investovat i v malých částkách, ale pravidelně,“ dodává. Začátečníkům se určitě nedoporučuje investovat do konkrétních akcií, protože bez důkladné znalosti fungování akciových trhů, je zde poměrně vysoké riziko, že o své peníze přijdete. U podílových fondů vám starost o jednotlivé akcie nebo cenné papíry odpadá, fond spravuje jeho správce, který je zkušeným odborníkem a zajistí vám tak zhodnocení vašich prostředků.

Na co peníze vlastně potřebuji?


Než začnete investovat je určitě dobré, zodpovědět sám sobě několik otázek. Jaké máte investiční cíle? Máte konkrétní věc, kterou si chcete pořídit, chcete se zabezpečit na stáří nebo si vytvořit vlastní kapitál? Klíčové je ujasnit si, jaké je časové období vaší investice, tedy na jak dlouho plánujete peníze do investic odložit a nevybírat je na jiné potřeby. Čas totiž hraje pro vás a čím déle investice trvá, tím více taky vydělává.

Pokud si nejste jistí, co by to konkrétně pro vás znamenalo, se všemi neznámými vám poradí odborníci v bankách nebo specializovaných investičních společnostech. Stejně tak vám pomohou zjistit, jaký jste typ investora. Někdo preferuje bezpečnost, jiní naopak cílí na co nejvyšší výnosnost. Inflace ukrajuje z vašich peněz. Kam je před ní schovat?

Aby vaše peníze byly v maximálním bezpečí, doporučuje se kombinace bezpečnějších a výnosnějších investic. Kromě již zmíněných podílových fondů existují samozřejmě další možnosti investování, jakými jsou spořicí účty, které v současné době díky vysokým úrokovým sazbám nabízejí jistou míru ochrany vašich peněz nebo například soukromé penzijní připojištění. Investice do nemovitostí, drahých kovů nebo umění nejsou pro začátečníky příliš vhodné, jednak vyžadují vysokou počáteční investici a zároveň také často čelí velkým výkyvům cen.

Odborníci z Amundi doporučují, abyste si na běžném účtu vždy nechali rezervu na nečekané výdaje, většinou se doporučují alespoň dva až tři čisté příjmy a své peníze co nejvíce diverzifikovali, tedy rozložili mezi více nástrojů a zabezpečili se tak proti možným výkyvům. Co dělat s penězi, které vám přebývají nebo s úsporami, které vám leží na běžném účtu nebo dokonce doma pod matrací vám poradí profesionální investiční poradci, které najdete ve své bance nebo ve specializovaných společnostech. Rozumné a dlouhodobé investování je ale určitě způsobem, jak uchovat a postupně navýšit hodnotu svých peněz.


Ilustrátor: Lukáš Fibrich


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !