Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 06.05. 2024
Dnes má svátek Radoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak se dcera odnaučila jíst krupicovou kaši

16. 02. 2010 | Vaše příběhy

Znám hospodyňky, které se dokáží celý den točit kolem plotny, aby nakrmily své hladové krky. Takové ženy obdivuji, ale rozhodně jim nezávidím. Já osobně vařím velmi nerada. Když jsem se vdávala, uměla jsem si udělat pouze čaj nebo kávu.

Je pravda, že nouze naučila „Dalibora housti“. Mé kolegyně z práce velmi dobře znaly můj vztah k vaření, tak jsem dostala jako jeden ze svatebních darů kuchařku. Byla opravdu napsána jako pro hloupé, tedy úplně jako ušitá na míru mé maličkosti. Bylo tam popsáno doslova třeba i jak se dělá například zásmažka.

Dlouho jsem vařila podle ní, ale mohu se otevřeně přiznat, že jsem vařila jen proto, abychom neumřeli hlady. Nikdy se tato tolik opěvovaná činnost nestala mým hobby. Přesto dcera i známí tvrdí, že vařím dobře. Já to posoudit nemohu - těžko hodnotit sám sebe.

Do dceřiných šesti let jsme bydleli u rodičů, tak se po mě vyžadovalo hlavně nakrmit dceru, a to pouze ráno a večer. Snídani měla ve školce, ráno pouze vypila kakao. Každý večer jsem byla doslova na nervy. Vždy při mé otázce, co chce na večeři, se zeptala, jaké jsou možnosti. Mohla jsem vyjmenovat desítku variant, vždy řekla, že chce krupici. Po čase mi to krupicování tak lezlo na mozek, že jsem nedokázala ani ochutnat, zda je dobrá.

Pak jsme se odstěhovaly a první náš společný večer začal obligátní otázkou i tradiční odpovědí. Otráveně jsem zapnula plyn, postavila mléko, ale ouha. Nedošlo mi, že doma jsem vařívala na propan-butanu, kdežto v bytě je zemní plyn, který je mnohem výhřevnější, tedy i rychlejší. Co vám budu povídat, poprvé jsem měla kaši samý šmoulek. Dcera odmítla večeřet a již nikdy nevzala krupičku do pusy.

Zbavila jsem se sice protivné povinnosti vařit něco, co jsem nemohla ani cítit, ale nastala mi povinnost vymýšlet a vařit stále něco nového. Mívala jsem velmi málo času a tak jsem vymýšlela jídla, která byla rychlá a k přípravě se nepotřebovalo příliš nádobí. Stejně dcera chodívala na obědy v družině a já v práci, tak to docela šlo, víkendy jsme málokdy trávívaly doma, takže toho nenáviděného vaření tolik nebylo.

Horší situace nastala, když jsem začala ze zdravotních důvodů pracovat doma. To si dcerunka postavila hlavu, že na obědy chodit nebude, a tak maminka musela mít denně teplý oběd. Dokonce jsem se skřípajícími zuby pekla i bábovky, koláče a mou specialitou byl perník, prostě všechno rychle zamíchat a nemít na kuchyňské lince horu špinavého nádobí.

Ještě horší chvíle nastaly, když jsem přišla o práci a více než rok marně trčela doma. To už jsem opravdu vařit musela. Vymýšlet ty nejlevnější varianty jídel a ještě dbát o to, že dcera roste a nemůžu na ni se stravou šetřit, mi dávalo pořádně zabrat. Tohle bylo velmi krušné období - bez práce, peněz si hrát na skvělou hospodyňku…

Vysvobození se přiblížilo. Našla jsem si práci mimo bydliště, takže jsem bývala velmi často až do večera pryč a dcera se dostala na střední školu, kterou měla přes cestu, přímo proti našemu vchodu.

To byla nádhera, jen jsem odmykala, již slyším: „Maminko, pospěš si, nalévám polévku.“ Bylo to asi nejkrásnější období mého života, vždy bylo navařeno, nakoupeno, uklizeno, prádlo vyprané i vyžehlené. Ještě jsme s dcerou probraly všechno, co nás zajímalo, dokonce jsme spolu chodívaly na večerní procházky. Zkrátka báječné časy.

Všechno jednou skončí, dcera odešla studovat na vysokou školu, našla si vážnou známost a o víkendech jsem jí vídala, jen když si přjela vyměnit prádlo. Co se dá dělat, nemohla jsem být sobec a chtít, aby se držela máminých sukní. Po promoci začala žít s přítelem a za necelý rok se provdala. Pár let neměli děti, tak jezdívali na návštěvu až po obědě.

Za ty roky jsem si absolutně zvykla vůbec žádné vaření neprovozovat, co taky vařit pro jednoho. Návštěvy pokud nebyly ohlášené, se dočkaly tak pouze kávy, čaje, vody a maximálně nějaké koupené sušenky.

I takovému poklidnému životu časem, který protéká, jako písek mezi prsty, se přiblížil konec. Dnes vařím vnučkám, sice nerada, ale s láskou, protože jsou smyslem mého života, i nemocným rodičům, kteří si již sami navařit nemohou. Dělám to ráda, ale koníčkem se mi nikdy kulinářské umění nestalo.

Takže sláva všem ženám, které se obětují domácnosti, nejsem si však  docela jistá, zda jsou za svoji obětavost svými partnery a dětmi dostatečně oceněny.

Dobře navařeno a vzorně uklizeno ještě neznamená, že láska prochází žaludkem. Dnes již tohle pořekadlo jaksi neplatí. Nebo snad ano?


Zdenka58 - čtenářka

ChytráŽena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Čtěte také



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Jako bych to psala já.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
čekla jsem jiný konec
Obrázek uživatelky
profil
Tak to se ti povedlo! Hezké čtení!
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles