-Komerční sdělení-
S koncem léta, úbytkem světla
a příchodem deštivého a sychravého počasí padají na řadu lidí tzv. podzimní chmury. K tomu se pak připojuje prosinec jakožto obecně náročné období: práce, večírky, shánění dárků, přípravy na Vánoce – vše v poklusu a často na poslední chvíli. Nervózní spánek, rána ve znamení staženého žaludku, co zase den přinese…
Pokud špatně spíte, trpíte úzkostmi a ustavičným strachem, že se stane něco špatného, ale nechcete skončit „na lécích“, mějte se na pozoru. Na anxiolytikách (lécích proti úzkosti na předpis) se člověk snadno stane závislým. Jsou určeny k akutní úlevě od úzkosti a napětí, rozhodně by se tak měly užívat jen krátkou dobu, neboť jsou potenciálně návykové. Závislost na ně vzniká poměrně rychle. Nicméně existují i jiné možnosti léčby úzkostných stavů, např. pomocí fytomedicíny, tedy přírodních léků.
Úzkost i smutek jsou přirozené lidské emoce, jsou-li reakcí na stresující situaci nebo nešťastnou událost. O patologické úzkosti hovoříme tehdy, znemožňuje-li nám normálně fungovat, je-li stav úzkosti nepřiměřený podnětu, který jej vyvolal nebo trvá příliš dlouho, případně se s přibývajícím časem přirozeně nezmírňuje, ale naopak se zvýrazňuje. Při úzkostné poruše pociťuje člověk jakýsi nekonkrétní strach, obavy a je neustále v napětí. Cítí nervozitu a nedokáže se uvolnit, odpočinout si. Může trpět i řadou tělesných projevů – například mu buší srdce, cítí se na omdlení, třesou se mu ruce nebo má pocit nedostatku vzduchu, zadýchává se a pod. Tehdy se jedná o úzkostnou poruchu a ta vyžaduje léčbu. Primárně se o vhodném řešení můžete poradit přímo v lékárně, při dlouhotrvajících potížích pak řešte potíže s lékařem.
TIP z lékárny: přírodní léčba levandulovými silicemi
