Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Léto - čas jahodLéto - čas jahod Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 25.06. 2024
Dnes má svátek Ivan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Jak si vybrat školku?

23. 05. 2024 | Výchova
Duben byl každoročně měsícem otevřených dveří pro většinu školek. Prošli jste jich několik a stále nejste rozhodnutí, do jaké školky chcete své dítě zapsat? Na jaké věci se zaměřit a na jaké se případně ještě doptat?
 

Viděli jste prostory, viděli jste paní učitelky, jídelníček, znáte aktivity a kroužky, které školka nabízí, a přesto nevíte, kterou si vybrat? Ve většině školek vám řeknou podobné věci – do jídla se děti dnes už nenutí, aktivity a vzdělávání se obvykle řídí nějakým typem programu, který koresponduje s daným ročním obdobím a paní učitelky jsou na dnech otevřených dveří většinou milé a reprezentativní. Jak tedy správně vybrat?

Někteří rodiče vybírají zejména podle typu vzdělávacího programu školky. Rozhodují se třeba mezi montessori nebo walsfdorskou pedagogikou, lesní školkou nebo klasikou.

jak vybrat školkuExistuje několik tipů, jak posoudit, zda jsou učitelky v souladu s vašimi hodnotami a výchovou. Pokud si třeba ze dnů otevřených dveří nejste stále jistí, domluvte si ještě jednu soukromou schůzku a navštivte školku během klasického denního režimu. Z takové schůzky lze ledacos vyčíst – jak na sebe děti ve skupině reagují, jak řeší vzájemné konflikty nebo zda mají k učitelkám důvěru, mají je rádi, …  Někdy se stačí párkrát projít kolem zahrady školky nebo zajít na hřiště, kam třída z preferované školky chodí a vnímat jaké jsou ve třídě vztahy nebo jak se učitelky s dětmi baví.

Mnoho rodičů dnes již preferuje respektující přístup. Ten už mohou vyčíst třeba z názoru na adaptaci. Některé školky mohou stále razit teorii „však oni si zvyknou“, ale v lepším případě přistoupí k procesu separace s empatií a individuálním přístupem a nabídnou pomalé zvykání si na nové prostředí s postupným navyšováním času stráveného ve školce. To stejné platí i v rámci plenek. Některé školky mají nulovou toleranci plenek u dítěte, s někým se dá domluvit alespoň na plence na odpolední spánek.

Důležitým pilířem, na který bychom se měli při výběru školky zaměřit, je komunikace s rodiči. Mělo by být společným zájmem posilovat vztahy mezi pedagogy a rodiči a prohlubovat vzájemnou důvěru. Ta by neměla být automatická – ve stylu, věřte nám, že se o vaše děti postaráme a během dne nám nepište.

Nebojte se zapátrat i v diskuzních fórech, na facebookových stránkách školky, poptat se v komunitních centrech nebo rodičů na hřištích, které v dané školce dítě již mají, jaká je jejich zkušenost a jak jsou v ní děti spokojené.


Úsměv paní učitelky je nezbytnou součásti každého dne ve školce. 

Věnujte mu pozornost.


Zdroj, foto: Sto skupin


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !