Na trhu jsou buď oscilační elektrické kartáčky, nebo vibrační (takzvané sonické). Oscilační kartáček má většinou kulatou hlavici, kterou otáčí o 90 stupňů tam a zpět. Sonický kartáček má zpravidla podlouhlou hlavici a zuby nečistí zvukem, jak by se podle názvu mohlo na první pohled zdát, ale rychlou vibrací štětin. Můžete se setkat ještě s ultrasonickými kartáčky, které se od sonických liší pouze rychlejší vibrací, ale tento typ není příliš rozšířen.

Pro ně je vhodnější sonický kartáček, jehož hlavice na rozdíl od oscilačního kartáčku nijak nerotuje nebo se jinak nepohybuje, ale potřebný mechanický pohyb je tu nahrazen rychlou vibrací štětinek. Ty se postarají o odstranění zbytků jídla bez nutnosti vyvíjet sebevětší tlak. Naopak při silném tlaku se účinnost sonických kartáčků výrazně snižuje. Ideální je pořídit si kartáček vybavený kontrolou tlaku, který vás akusticky upozorní, že moc tlačíte.
Jako vůbec nejúčinnější v odstraňování zubního plaku se ukázala kombinace mechanického pohybu štětin do stran a zároveň jejich pulzování v kolmém směru k zubům.
Při koupi elektrického zubního kartáčku počítejte také s budoucími výdaji v podobě pravidelného nákupu nových hlavic. Při správném používání vydrží jedna hlavice zhruba tři měsíce, do roka tedy budete potřebovat nejméně čtyři.