Základ smetanových, tvarohových nebo jogurtových zmrzlin tvoří mléčný tuk. Dále jsou zmrzliny vodové, ovocné, sorbety nebo s rostlinným tukem, u kterých je větší část mléčného tuku nahrazena nejčastěji kokosovým olejem. Mražený krém vodový a sorbet pak nesmí obsahovat záměrně přidaný žádný tuk.
Mražený je na obale označen skupinou, do které spadá - smetanový, mléčný (nebo tvarohový), s rostlinným tukem, vodový, ovocný, sorbet - podskupinou podle použité ochucující složky (například vanilkový, jahodový, kakaový, karamelový apod.). Je tak rozdíl mezi "mraženým krémem tvarohovým", který se skládá z tvarohu a např. "mraženým krémem s rostlinným tukem tvarohovým", kde tvaroh tvoří pouze ochucující složku. Z hlediska kvality je lepší vybírat mražené krémy bez přidaných rostlinných tuků, které mohou skrývat škodlivé transmastné kyseliny - tedy jen mléčné a smetanové (popřípadě tvarohové a jogurtové) nebo vodové, ovocné či sorbety. Ve výrobcích "s rostlinným tukem" nahrazuje rostlinný olej část mléčného tuku, což nelze považovat za chutnější ani zdravější způsob výroby.

Vedle mléčné nebo hořké čokolády může být nanuk máčen v „polevě“ z mléčné nebo hořké čokolády. Jak samotnou čokoládu tak polevy z ní charakterizuje vyhláška a striktně výrobcům ukládá požadavky na složení. Na polevu z mléčné čokolády je z hlediska množství a kvality tuku kladen větší nárok než na mléčnou čokoládu. Nanuk je však často tvořen také kakaovou polevou. Ta není vyhláškou definována, skládá se převážně pouze z kakaa, rostlinného tuku a cukru a její receptura je v rukou výrobce.
Konzistence zmrzliny by měla být jemná, krémová a bez hrudek, větších krystalů nebo vzduchových bublin. Balená zmrzlina by měla být s neporušeným a čistým obalem a uvnitř nijak poškozená, polámaná nebo rozteklá. Je vhodné vždy kontrolovat datum minimální trvanlivosti a nezmrazovat již jednou rozmrazené výrobky.
Zdroj: dTest