Kdy se změní zimní čas na letní v roce 2023?Kdy se změní zimní čas na letní v roce 2023? Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 25.03. 2023
Dnes má svátek Marian
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jaký je rozdíl mezi bavlnou a bio bavlnou?

18. 03. 2023 | Zajímavosti

Proč si vybrat bio bavlnu?

Dopřejte sobě a své rodině

to nejlepší.


Udržitelnost a ekologický životní styl je jedním z hlavních témat současné společnosti. Volba mezi organickými a tradičními produkty nemusí však záviset jenom na touze po tom šetřit naši planetu. Vlastnosti přírodních materiálů jsou prověřené staletími, jejich organické zpracování zachovává jejich přirozenou kvalitu bez kompromisů uspěchané doby.

Jaký je rozdíl mezi bavlnou a bio bavlnou?


bavlnaNejvětší rozdíl mezi bavlnou a bio bavlnou je v pěstování, sklizni a následném zpracování vlákna. Aby bavlna mohla nést označení bio, musí se bavlník pěstovat pouze v chemicky neošetřené půdě a následně pěstování opakovat další tři roky. Průkopníkem v šetrnějším způsobu pěstování a zpracování bavlny se stalo Turecko.

Bio bavlna.

Co toto označení vlastně znamená?


Bio bavlna nebo také organická bavlna (z anglického výrazu „organic cotton“), je bavlna vypěstovaná bez použití syntetických chemických pesticidů, herbicidů a hnojiv s cílem ochrany životního prostředí. Před škůdci ji zemědělci chrání přirozenou cestou, hnojí pouze přírodním kompostem a případný plevel řeší pletím, mulčováním či vysazením několika odlišných plodin současně. Bio bavlna se sbírá ručně bez použití průmyslové techniky. Bez chemie probíhá i další zpracování příze.

Také samotné barvení probíhá šetrně k přírodě. Nepoužívají se barviva na bázi těžkých kovů ani chlorová rozpouštědla. Důležité je zapojení uzavřeného vodního okruhu. Barviva se nevypouští do odpadních vod nebo pitných zdrojů.

Proč si vybrat bio bavlnu?


Bio bavlna má měkčí vlákna, která jsou prodyšnější, savější a jemnější k pokožce. Vlákna mají husté „chmýří“, jelikož nebyla zničena chemickými procesy. Výrobky z bio bavlny jsou vhodné pro alergiky a děti s citlivou pokožkou.

Nevýhodou produktů z organic bavlny je jejich vyšší cena, která souvisí s vyššími náklady, které byly na pěstování a zpracování vynaloženy. Bio bavlna se sbírá ručně, pěstuje se na menších plochách, produkce je tedy nižší, a to má za následek vyšší pořizovací cenu.

Víte, že...

Bio bavlna se pěstuje již po staletí, ale poprvé začala být formálně pěstována v Turecku až v roce 1990? Poté se rozšířila do Indie, která je dnes největším pěstitelem bio bavlny.


Zdroj, foto:  Kapatex


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !