Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 11.05. 2021
Dnes má svátek Svatava
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Když k nám nádory promlouvají kůží

28. 12. 2019 | Nemoci
Nasloucháme-li našemu tělu bedlivě, může nám na sebe leccos povědět. Stejně jako kručící břicho značí hlad, mutace hlasu chlapeckou pubertu a návaly nastávající menopauzu, můžeme podle změn na své kůži odhalit našemu vědomí dosud ukrytou nemoc.

Maligní nádory mnohdy nepáchají škody jen v rámci tkáně, ze které původně vznikly, ale mají tendenci rozšiřovat své pole působnosti a dávat o sobě vědět v rámci celého těla. Využijme této jejich neblahé vlastnosti ve svůj prospěch. Stačí, když se budeme jen trochu pozorovat. Přece jen své tělo známe nejlépe ze všech. Vnitřní nádory na kůži manifestují dvě způsoby.

1.    Paraneoplastický kožní projev

Jde o celou řadu kožních nemocí, které se s větší nebo menší pravděpodobností s vnitřními nádory spojují, přitom jeden vnitřní nádor může mít více kožních projevů nebo má typický kožní obraz.

žena

Příkladem mohou být náhle vzniklá extrémní suchost kůže nebo náhlý vznik mnohočetných kožních výrůstků na trupu. Kožní metastáza mívá vzhled uzlu, ohraničeného vyvýšení nad povrch okolní kůže, mívá různou barvu a hladký povrch. Může však připomínat i zánětlivé kožní choroby, například šíření karcinomu prsu do kůže připomíná růži.

U paraneoplázie tedy nejde o samotný nádor, který by se objevil na kůži, ale o kožní projevy vnitřních nádorů či nádorů krve. Některé paraneoplastické projevy se mohou objevit ještě před manifestací samotného nádoru nebo mohou být signalizací recidivy. Včasným zpozorováním odlišnosti a návštěvou lékaře můžeme pomoci zdárné léčbě. Čím rychleji se vnitřní nádor diagnostikuje, tím dříve je možná jeho léčba a stoupá pravděpodobnost uzdravení.

2.    Metastázy

Metastázy jsou tvořené přímo buňkami původního nádoru. Jde o buňky oddělené od primárního útvaru, které putují tělem do jeho dalších částí. Usadí se a vytvoří druhotné ložisko – nový nádor. Kožní metastázy se vyskytují u 3–10 % onkologických pacientů.

Nejčastější jsou metastázy do kůže u mužů s karcinomem plic a u žen s karcinomem prsu. Dále u obou pohlaví při rakovině tlustého střeva a melanomu.
Obvykle se kožní metastázy nacházejí v oblasti hrudníku. Jejich vzhled je rozmanitý, mívá podobu skvrn, vyvýšenin, uzlů atd.  

Jak postupovat, pokud na sobě pozorujete kožní změny?
Objevily na vám na kůži nevysvětlitelné uzlíky, suchá místa nebo rudé skvrny? Objednejte se na kožní. Jedině zkušený dermatolog dokáže odhalit příčinu a rozlišit banální vyrážku od závažného zdravotního problému.

Základem vyšetření v dermatologické ordinaci je diagnostika, k níž se využívají různé metody vyšetření – klinické vyšetření, dermatoskop, mikroskopické vyšetření vzorku kůže, krevní testy a další. Vnitřní nádory potom neléčí kožní lékař, ale onkolog. Úlohou dermatologa je stanovit včasnou diagnózu.  

Role obou specialistů je nevyhnutelná – pacient by měl jít tedy nejprve ke kožnímu lékaři. Pokud se jedná o metastázy do kůže, pacient je léčen onkologickým týmem, kde má dermatolog své místo a společně se radí o optimálním léčebném postupu.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !