Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 29.11. 2021
Dnes má svátek Zina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Kriminalita mládeže

20. 12. 2010 | Náctiletá

Kriminalita mládeže je v poslední době velkým problémem. Jejím důsledkem je porušení společenských zájmů v míře splňující podmínky trestného činu, často způsobuje značné morální i materiální škody. Věk pachatelů přitom neustále klesá. Děti a mládež, kteří již v raném věku inklinují ke zločinnosti, většinou v dospělosti v kriminální činnosti pokračují.

Celorepublikově stále narůstá počet trestných činů, jejichž pachateli byly osoby mladší  osmnácti  let. Zvažuje se možnost snížit hranici trestní odpovědnosti, dokonce se objevil i návrh přesnou hranici zcela zrušit. Ve světě je situace různá. Některé státy mají hranici trestní odpovědnosti již ve 12 letech.

Podle objasnění se kriminalita dělí na latentní (neohlášená) a oznámenou - případně objasněnou. Trestné činy pak dělí policejní statistika do kategorií - násilná, majetková, hospodářská a mravnostní. U mládeže pak převažuje majetková trestná činnost, úmyslné ublížení na zdraví a drogová kriminalita. Příčiny a podmínky kriminality mladých jsou obdobné jako u dospělých, ale existují zde jisté zvláštnosti – převažuje skupinovost, násilí proti jednotlivci, výtržnictví, krádeže, vandalismus, počítačová kriminalita (krádež informací, vydírání ...).

Velký vliv na kriminalitu mládeže má konzumace návykových látek. Jejich užívání může rozhodnout nejistý nápad spáchat trestný čin, nebo dovést k trestné činnosti člověka, který by se jí v střízlivém stavu nedopustil. Agresivní  chování  je  také ovlivňováno násilím  v médiích, počítačových hrách ... Obrovský vliv má rovněž rodina. Formuje osobnost člověka, pomáhá vytvořit si názory na svět i hodnotový žebříček. Tyto prvky musíme mít na paměti při přípravě prevence dětské kriminality. Základem je výchova v rodině, hledání alternativních forem trávení volného času ...

V případě, že už dojde ke spáchání závažného trestného činu dítětem, nařídí soud ústavní ochrannou výchovu. To je ovšem až krajní řešení. Základem je prevence a především zájem o naše vlastní děti, případně děti nám svěřené (v rámci školy, kroužků, sportovních aktivit a podobně). Dětské kriminalitě téměř vždy předchází řada varovných signálů (jako lehčí delikvence, kázeňské problémy ve škole, inklinace k partám podobně smýšlejících vrstevníků...), ty by pozorný dospělý člověk měl včas rozeznat a zasáhnout dříve, než mu situace „přeroste přes hlavu“.

 

Agrant - čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
veľa podporujú aj média
Obrázek uživatelky
profil
Smajlík opravdu čím dál,tím větší problém Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles