8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 01.05. 2024
Dnes má svátek všichni pracující
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Měníte životní styl? Začínáte sportovat? Zjistěte, jestli to vaše tělo zvládne

3. 06. 2010 | Fitness

Je vám čtyřicet a najednou přijde ten neodkladný pocit, že se sebou musíte začít něco dělat. Běhat, chodit do posilovny, vyrazit se potápět k moři nebo zkusit, co vydržíte v Alpách nebo Himalájích. Prostě už vás nebaví ten zaběhnutý stereotyp a říkáte si, že váš život potřebuje změnu. Chcete líp vypadat a cítit se fit.

Zdaleka nejde o nesplnitelná přání. V dnešním světě existují tisíce možností, je jen potřeba si vybrat hlavně podle toho, na co člověk v konkrétní situaci má. Nejen finančně, ale také fyzicky. I náhlý zápal pro dobrou věc totiž může člověku ublížit. „Představte si modelovou situaci,“ vysvětluje primář brněnské kliniky Top Moravia Health Michal Zavadil, „manažer firmy se nikdy pořádně nehýbal a ještě k tomu má sedavé zaměstnání. Sotva pozná míru zátěže, kterou jeho tělo unese. Najednou se rozhodne dohnat vše, co za posledních 15 let nestihnul, bez ohledu na své tělo a zejména srdce, které už nemusí být v takové kondici, jako když hrával na fakultě naposledy se spolužáky fotbal.“

V Česku nebývá pravidlem, aby si člověk před rozjezdem aktivit, jako je například rekreační potápění nebo systematické návštěvy fitcenter, nejdříve došel na komplexní vyšetření zdravotního stavu. „Může to přitom mít dalekosáhlé následky a dá se říct, že takoví lidé hazardují s vlastním zdravím nebo životem,“ vysvětluje primář a podotýká, že se čas od času v médiích objeví článek o vrcholovém sportovci, který zkolaboval přímo na stadionu. „A to jsou většinou mladí kluci, kteří jen měli smůlu v tom, že nebyli u lékaře, který by jim přišel na vrozenou vadu srdce nebo správně doléčil virózu, která způsobila třeba zánět srdečního svalu. Při včasném vyšetření se však dá toto všechno relativně snadno zjistit.“

Kardiologické vyšetření, které dostatečně napoví, jakou zátěž si může člověk dovolit, přitom není až tak složité a náročné – ultrazvuk (ECHO) srdce podrobně znázorní strukturu srdečního svalu včetně možného výpotku (ten může být právě o virových zánětů srdce), klidové a zejména zátěžové EKG potom odhalí poruchy srdečního rytmu nejen v klidu, ale hlavně při stoupající zátěži – defacto se tímto vyšetřením testuje chování našeho srdíčka při sportu.

 „Takové vyšetření pak prakticky velmi rychle řekne, jak velkou zátěž člověk snese a svému srdci přitom neublíží,“ vysvětluje primář a dodává, že podobná preventivní opatření trvající jen pár desítek minut mohou zabránit jak infarktům, tak dalším kardiovaskulárním poruchám.

 

Zdroj:

 

Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !