Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 06.05. 2024
Dnes má svátek Radoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Mezinárodní den muzeí - Muzeum hlavního města Prahy

25. 06. 2013 | Vaše tipy

Jupí – vyrážím na komentovanou prohlídku Muzeum krok za krokem… Muzeum slaví 130. výročí založení.

Už mockrát jsem byla v tomto muzeu na nějaké výstavě. Je to neprávem opomíjené muzeum. Všichni chodí do Národního muzea a tohle muzeum  je taková Popelka, kterou když navštívíte, vyloupne se do krásy.

V 11 hod. začínáme

Vítají nás tři průvodkyně a jdeme ven před budovu.

Muzeum bylo založeno v roce 1881, kdy byl založen Komitét - snaha zabránit prodeji a vyvážení památek do zahraničí, sbírání a získávání památek, které souvisejí s dějinami Prahy.

V roce 1882 byl zakoupen Kavárenský pavilon – pan Ponec (jméno s divadlem Ponec nemá nic společného), kterému se ale moc nedařilo. Proto ho v roce 1883 odkoupilo město a bylo tam cca 3000 exponátů.

Trefně toto místo glosoval – ředitel z první poloviny 20. století Antonín Novotný - … a usadily se v hospodě, kam Pražané málo chodili, věda a umění…

Muzeum hlavního města PrahyV roce 1976 byl tento pavilonek zbourán – ustoupil stavbě magistrály.

Prvním ředitelem byl Břetislav Jelínek, který byl zároveň z počátku jedním zaměstnancem.

Pavilonek byl již nevyhovující a začala se stavět nová budova – 1896 – 1898.

Prvním architektem byl  Antonín Wiehl (Wiehlův dům Václavské náměstí) a Jan Koula (Čechův most). Nicméně oba byli odvolání a stavby se ujal Antonín Balšánek. Ten měl velký cit pro stavbu a zakomponoval do ní fragmenty, které nacházel ve staré Praze při bourání různých staveb.

Na straně hlavního vchodu tak najdeme českého lva a habsburskou orlici – fragmenty ze zbourané Újezdské a Poříčské brány. Obcházíme budovu – před námi – fragment, který připomíná osvobození Prahy. Ale pravda je jiná – vztahuje se k události z roku 1844 – kdy vypukla demonstrace dělníků ze stavby dráhy – firma Klein – čtyři dělníci byli zastřeleni.

A další unikát – renesanční portál – z původní Sirkové ulice – dnes ulice Melantrichova. Pohled na střechu – nahoře vidíme Alegorii Prahy od Ladislava Šalouna – v květnu 1945 při bombardování Prahy budova nebyla poškozena – pouze socha Prahy. Ta se sem vrátila až v roce 1985.

Po obvodu budovy vidíme fragmenty – Otakara II., Karla IV., Vladislava II. Jagelonského a Rudolfa II. Habsburského.

Jdeme dovnitř – sklepní část Lapidárium – i zde nacházíme cenné fragmenty z dnes již neexistujících pražských staveb. Nejvíce mě však zaujmou dvě gotické klenby – pocházejí ze Štorchova domu (Staroměstské náměstí). Pan Štorch, nakladatel – nechal zbourat gotický dům?!?! A na jeho místě vystavěl dům pseudogotický, který můžeme vidět dodnes. Ctí mu však bylo, že věnoval klenby muzeu – jedna je z mázhausu a druhá pravděpodobně z domácí kaple.

Vstupní hala – deska zakladatelům. Paradoxně zde chybí první ředitel a kustod v jedné osobě pan Břetislav Jelínek – nebyl členem městské rady a tak ho tam neuvedli. Škoda…

I. patro – na pohled vidíme velké mramorové smlouvy, ale ne – je to litina a na povrchu je umělý mramor. Ty sloupy musí něco unést. Kopule je prosklená a tak je vidět krásně na lunety Karla Liebschera a Karla Jansy.

Pohled na Langweilův model a prohlídka končí.

Ještě skočím na výstavu fotografií – Zdenko Feyfara. Myslela jsem jen kouknu, ale hezky dlouho jsem se tam zdržela.

Ještě dnes se usmívám, když si vzpomenu na otázku malého chlapečka, který byl také s maminkou na prohlídce – mami, a válka byla před historií?


Hanaj - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Mezinárodní den muzeí - Muzeum hlavního města Prahy:

Mezinárodní den muzeí - Muzeum hlavního města Prahy
Mezinárodní den muzeí - Muzeum hlavního města Prahy
Mezinárodní den muzeí - Muzeum hlavního města Prahy
Mezinárodní den muzeí - Muzeum hlavního města Prahy
Mezinárodní den muzeí - Muzeum hlavního města Prahy
Mezinárodní den muzeí - Muzeum hlavního města Prahy
 



Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
hezký článek. Trošku mi tam chybí adresa muzea, abychom věděli, kde ho najdeme.Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles