Vychováváte děti různě? I tak to může fungovat. Ale pouze v případě, že se kvůli těmto rozdílům nehádáte a není kvůli tomu dusno. V takové atmosféře je totiž těžké reagovat na děti laskavě, nebo i důsledně a mít přitom pod kontrolou své vlastní emoce. A nemusí jít jen o otevřené konflikty.
Děti vnímají napětí v rodině víc, než si připouštíme. Přenášejí na sebe naše emoce, i když přímá souvislost nemusí být pro nás zjevná. Třeba se vztekají kvůli drobnostem - jenže ty nejsou skutečným důvodem jejich emocí. Příčina je v emočním napětí, které zažívají. A pokud konfliktům mezi rodiči nerozumí, mohou se z nich začít obviňovat.

Jak si vybíráme partnera?
Dokud v rodině nejsou děti, je snazší hledat kompromisy, nebo se jeden z partnerů přizpůsobuje víc než druhý. A ono to nějak funguje. Ale s příchodem potomků se dynamika rodiny mění – přijde mnoho radosti, ale i spousta nových povinností a starostí. Častěji jsme ve stresu a místo konstruktivní domluvy vznikají emocemi nabité konflikty. Velmi často kvůli nesouladným přístupům ve výchově. Jejich příčinou bývají často rozdíly v našich osobnostech.
Když okouzlení vyprchá… vidíme negativa i ve výchově
A pak se snadno přihodí, že projevy partnera, které jsme v zamilovanosti oceňovali, najednou vnímáme negativně. Na začátku vztahu nám třeba imponovalo, že je rozvážný. Teď si ovšem říkáme: Proč mu všechno tak trvá! Nebo se nám líbilo, že si dokáže poradit s každou nečekanou situací. Teď ale nemůžeme vystát, že nechává věci na poslední chvíli, mění již dohodnuté! Nebo nám imponovalo, že partner/ka ovládá své emoce. Teď nám je líto, že působí strašně chladně a nebere v úvahu, jak se cítíme. Toto nastavení se samozřejmě projevuje i ve vztahu k dětem.
Popřemýšlejte, zda dítě není jiný typ než vy
Nesnažte se druhého předělat k obrazu svému. Partnerův přístup nemusí být horší než váš. Možná je pro typ vašeho dítěte dokonce výhodnější. A pokud dítěti fyzicky ani psychicky neubližuje, je na čase si připustit, že inspirací pro výchovu by vám možná měl být on, nebo ona.
Přestože se můžete snažit dělat pro dítě to nejlepší, ve skutečnosti nemusíte vědět, co pro něj skutečně nejlepší je. Možná máte za sebou výchovné kurzy a načteno mnoho knih, ale z nich si vybíráte to, co vyhovuje vaší osobnosti. Jenže vaše dítě může být úplně jiným typem než vy.
Tipy, jak se chovat v praxi, abyste předcházeli konfliktům a zažívali více harmonie:
1) Více naslouchejte
Když diskutujete o výchově nebo hledáte dohodu v každodenních situacích, zkuste víc naslouchat, co se vám druhý opravdu snaží říct. Doptávejte se, jak to myslí, co by si přál, nebo co by potřeboval. Pokud si budete myslet, že jenom vy máte pravdu a budete se o ní snažit druhého za každou cenu přesvědčit, skončí to oboustrannou frustrací a pocity ublíženosti.
2) Zkuste se zaměřovat na pozitiva
Aktivně pracujte na tom, aby ve vašem vztahu nepřevážila vzájemná nevraživost. Aby pozitivní smýšlení o sobě navzájem i vašem vztahu převažovalo nad negativními pocity. Proto si pravidelně uvědomujte a také druhému říkejte, co na něm oceňujete. Nevadí, že se občas hádáte, pokud si dokážete sebe navzájem pořád vážit.
3) Pomůže porozumění typu osobnosti partnera
První dva body se vám budou mnohem lépe uvádět v život, pokud budete rozumět vzájemně svým typům osobnosti.
Zdroj: Teorie typů
Foto: Canva