Zazimování begóniíZazimování begónií Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 05.12. 2021
Dnes má svátek Jitka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Občasná nuda dětem prospívá, důležitý je přístup rodičů

26. 08. 2021 | Výchova
-Komerční sdělení-

Končící prázdniny a návrat dětí z letních táborů a dovolených jsou pro rodiče velmi náročné období. Během letních měsíců běží čas rychle, protože cestování a krásné počasí přináší pořád řadu zážitků. Na začátku září se potom obvykle stává, že dětem začínají školní povinnosti, ale rodiče často také řeší problém, jak své ratolesti zabavit, aby neseděly celé dny u počítače. Co to vlastně znamená, když se děti nudí, a je dobré jim hledat neustále aktivity?

Program dětí pod dohledem


Plánovat dětem program na celé dny není úplně dobrá volba. Tento přístup je náročný pro samotné rodiče, ale příliš neprospívá ani dětem. Může se zdát, že když vymyslíte skvělé výlety a spoustu aktivit na každý den, tak unavené děti jsou spokojené. Vlastně jim ale ubíráte vůli, aby si vymýšlely vlastní zábavu. Kreativita dětí potom v tomto ohledu klesá a v podstatě si zvyknou, že jejich plán na odpoledne vymyslíte vy. Důsledkem často bývá situace, že volné chvíle potom děti neumí trávit samy, a často končí u počítače, tabletu nebo u sledování televize. „Dítě je zrcadlem rodičů, proto je dobré zaměřit se na pravidla v rodině, která fungují a která ne, a můžou pracovat na změně vzhledem k tomu, aby to pro ně bylo vyhovující a přínosné,“ říká dětská terapeutka Pavlína Schejbalová.

Zasahovat dětem do programu.

Ano, nebo ne?


I když se může zdát, že nuda dětem škodí, není to úplně pravda. Právě během chvílí, kdy se svým ratolestem nevěnujete, totiž dochází k tomu, že se začínají projevovat jejich zájmy. Sportovně založené dítě bude ve své dlouhé chvíli všemožně vyhledávat pohyb, děti s uměleckým nadáním nejspíše sáhnou po pastelkách a budou si kreslit a děti s potřebou tvořit zase zamíří ke stavebnicím nebo z polštářů vybudují vlastní pevnost. Rodiče by měli dohlédnout na jediné, aby v případě různých technologií a televize měly děti omezený čas, kolik hodin denně mohou touto zábavou trávit, a potom aby i línější děti měly v průběhu dne dostatek pohybu. „S návratem z prázdnin do reality mají často potíž i dospělí, je to někdy až depresivní a pomáhá řád, režim a pravidla. S tím mohou rodiče dětem pomoci,“ doporučuje Pavlína Schejbalová.

Sportovní aktivity hledejte na Sportu v okolí.


Konec prázdnin je vždy zkouškou pro všechny. Dojde k vybočení z běžného denního režimu a děti najednou mají spoustu nových zážitků, ať už se jedná o různé tábory, návštěvy u babiček a příbuzných, nebo dovolenou s rodiči u moře. Po několika týdnech plných zábavy dochází k návratu do normálu a děti najednou neví, jak vyplnit volný čas. V této chvíli se často stává, že pozornost dětí sklouzne do pasivity, kdy je nic nebaví. „Poslední dny prázdnin a na začátku školního roku roste zájem rodičů o různé tipy na sportovní kroužky i kluby, velká poptávka je také po tipech na výlety a sportovní akce. Na našem webu sportvokoli.cz, který provozujeme společně s Českým olympijským výborem, jsme zaznamenali zájem zejména o tipy na outdoorové aktivity a to, jak zabavit a unavit děti. Proto neustále vylepšujeme funkce webu a snažíme se cestu ke sportu ulehčit,” říká Tereza Vyhnálková ze Sazky.

Zlatá střední cesta nic nezkazí


Když vaše děti zrovna mají dlouhou chvíli, není důvod si z toho dělat hlavu. I škola je někdy otravná a život celkově nemá představovat nekonečný proud zábavy, což lidé dřív celkem bez problémů akceptovali. Dnes je tomu jinak. Podobný nedostatek řízené aktivity je vnímán skoro jako rodičovské selhání. Hlavní je tedy zdravý přístup, kdy svým dětem najdete například zajímavý kroužek, ovšem neplánujete jejich denní rozvrh od rána až do večera. „Dětem je dobré nabídnout možnosti, otevřít jim takříkajíc více dveří a nechat je zkoušet, co je bude bavit,“ uzavírá Pavlína Schejbalová.Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !