Tipy na dekorace pro krásnější podzim a zimuTipy na dekorace pro krásnější podzim a zimu Střelec - roční horoskop na rok 2023Střelec - roční horoskop na rok 2023 Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 01.12. 2023
Dnes má svátek Iva
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Od severu na jih: Užijte si Skandinávii i kouzelný ostrov v Atlantiku na Prima ZOOM

28. 08. 2023 | Televizní tipy
Prima ZOOM přináší dva zajímavé snímky. Neobvyklý český cestopisný film ukazuje, jak se dá přežít s kojencem dokonce v obytném přívěsu po cestě Dánskem, Norskem a Švédskem. Bez hotelů, kempů a luxusu. Pak vás vezmeme na jeden ze sedmi hlavních vulkanických ostrovů z Kanárských ostrovů. Nachází se v Atlantském oceánu u západního pobřeží Afriky. La Palma je pátým největším ostrovem souostroví jak rozlohou 706 km², tak počtem obyvatel okolo 85 tisíc. V roce 2021 na sebe strhl pozornost erupcí vulkánu Cumbre Vieja.

Užijte si Skandinávii i kouzelný ostrov v Atlantiku na Prima ZOOM:


28. 8. 21.00 – 30 dní ve Skandinávii
28. 8. 22.10 – La Palma: Láva a život

30 dní ve Skandinávii (repríza čtvrtek 31. 8. v 10.10)

Rodiče Lukáš a Dáša, jejich desetiměsíční syn Maty a dva chrti se vydali s karavanem na cestu po Skandinávii. Už jenom zabalit pro sebe, dítě a dva psy na měsíc není úplná legrace. Lukáš a Dáša si na začátku cesty položili otázku, zda to přece jenom není šílený nápad, protože hned první večer malý Maty prostě odmítal spát. Po dvou nocích v Německu se přesunuli do Dánska. První spaní se odehrálo na obyčejném odpočívadle, ale dá se tam vykoupat i grilovat. Lukáš s Dášou nechtěli spát v přeplněných kempech, a tak za pomoci aplikace vždy našli místo, kde se dá legálně přespat i bez stovek sousedů.

Od severu na jih: Užijte si Skandinávii i kouzelný ostrov v Atlantiku na Prima ZOOMPřístavní město Aabenraa je první dánské město, které navštívili. Město není přeplněné a street art tak nějak nenásilně zapadá do celkové koncepce města. Další město, Ribe, pak nastaví laťku hodně vysoko. Rodina se i na další cestě snaží vyhnout místům, kde lidé doslova stojí frontu, aby si mohli udělat fotku nějaké zajímavosti. Někdy to znamená vyšlápnout si kousek dál od parkoviště, ale stojí to za to. A že to s takto malým dítětem nejde? Ale ano, jen se musí chtít a nevymlouvat se. Sprchy i záchody, které byly na místech, kde parkovali, byly čisté. K dispozici je i velké místo na přespání s ohništěm. 

Dá se rezervovat předem. Z Dánska do Norska jedou trajektem, který je dost drahý. Obecně jsou ceny ve Skandinávii oproti cenám v Česku dost vysoké. Na druhou stranu se úroveň tábořišť, služeb apod. nedá srovnávat. Projíždět Dánskem je skvělé. Všechno je takové zachovalé, útulné, stylové a čisté. Lidé jsou milí, přátelští a nápomocni v případě potřeby.

Přesun do Norska zase trajektem, který je pro tyto účely možná až příliš vymazlený. Dá se tu v místním obchodě koupit třeba i speciální pivo, které je vařeno jen pro tuto plavbu. Norsko je oproti Dánsku jiné. Jako kdyby ta země měla najednou jinou, méně útulnou a víc syrovou identitu. Ale první tábořiště je zase úžasné. Žádní lidé, ohniště, dřevo, borůvky, houby, voda. Většinu míst na táboření vybírá Dáša a skoro vždy se jedná o příjemné překvapení. Norsko ale není jen úžasná krajina, kde je docela snadné pochopit, proč mají Skandinávci tak silnou a pestrou mytologii. Je tu i docela dost industriálních míst a obchodních center na místech, kde byste to nečekali. Cesta mezi fjordy je nejrychlejší a nejlevnější trajekty. 

Na místě není nutné platit nic, účet pak přijde hromadně za všechny. V krajině vodopádů je samozřejmě spousta lidí, kteří autobusy projíždí okruhy kolem nich. Má to tu výhodu, že není nutné stát frontu na tu krásu, stačí projíždět Norskem a zírat. A čím hlouběji do Norska, tím víc krása graduje, ale teplota se snižuje. V hlavním městě Oslu je architektura hodně moderní, je tu draho. Parkování stojí hned několik set korun. A lidí, po pobytu v lese, je na Lukáše a Dášu trochu hodně.

Další cesta vede do Švédska. Původně ani nevěděli, co zde mají navštívit. Mysleli si, že jen rychle projedou. Ale hned za hranicemi našli první úžasné místo s prehistorickými malbami a kousek odsud krásné muzeum, které bylo úplně zadarmo. Z velkých měst nebývají Lukáš s Dášou příliš nadšení, takže se Göteborgu trochu báli. Nakonec se ukázalo, že třeba čtvrť Haaga je přesně to, co hledají. Tradiční dřevěné budovy, dlážděné ulice, hospůdky s bohémskou atmosférou. Pekárny s vyhlášenými skořicovými rolkami. Nebo restaurace s báječným místním jídlem. Noc opět strávili na úžasném místě v přírodě. Jako správní Češi se ale chtěli také podívat do Ikea Musea, což byla nečekaná zábava. A co vše dalšího objevili daleko na severu, uvidíte v tomto jedinečném cestopisu.

La Palma: Láva a život (opakování ve čtvrtek 31. 8. v 15.45)

Zrodil se z ohně. Když se v září 2021 na zeleném ostrově La Palma v Atlantském oceánu otevřelo ústí úplně nového kráteru, nikoho nenapadlo, že půjde o jednu z největších a nejničivějších sopečných erupcí za posledních pět století. A že zároveň nabídne mnoha vědcům vzácnou příležitost živě sledovat, jak probíhá evoluce. Sopka na ostrově La Palma chrlila lávu a popel dlouhé tři měsíce. Po jejím úbočí se valilo několik proudů rozžhavené lávy. Všechno, co jí stálo v cestě, bylo nemilosrdně zničeno a pohřbeno po místy až 60metrovou neproniknutelnou vrstvou. 

Ale na místě zkázy se také zrodil úplně nový život. Příroda v okolí sopky zná mnoho způsobů, jak se přizpůsobit. Jedna z největších a nejsilnějších vulkanických erupcí za posledních 500 let se tak stala důležitou připomínkou toho, jak extrémní podmínky k životu kdysi panovaly na celé naší planetě. A zároveň potvrdila, že v průběhu historie se podobně ničivé přírodní katastrofy staly velkou příležitostí pro nový život. Různé druhy zvířat i rostlin se vždy dokázaly adaptovat, množit se a vzkvétat – dokud nepřišla další výzva.

Zdroj, foto: Prima ZOOM

Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Od severu na jih: Užijte si Skandinávii i kouzelný ostrov v Atlantiku na Prima ZOOM:

Od severu na jih: Užijte si Skandinávii i kouzelný ostrov v Atlantiku na Prima ZOOM
Od severu na jih: Užijte si Skandinávii i kouzelný ostrov v Atlantiku na Prima ZOOM
 
Čtěte takéKomentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !