Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna? Jarní prázdniny 2021 - termínyJarní prázdniny 2021 - termíny Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 25.02. 2021
Dnes má svátek Liliana
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pády, otravy, utonutí aneb nejčastější příčiny úmrtí batolat: jak jim lze předcházet?

23. 04. 2015 | Výchova
Úrazy představují u dětí nejčastější příčinu úmrtí. Podle statistik Státního zdravotního ústavu zemře v České republice následkem úrazu každý druhý den jedno dítě nebo dospívající. Ačkoliv počet úmrtí dětí následkem úrazu od roku 2005 klesá, v porovnání se Švédskem či Švýcarskem je stále dvojnásobný. Podle Ministerstva zdravotnictví České republiky se 38,2 % dětí zraní doma. Jaké jsou nejčastější příčiny zranění kojenců a batolat a jak jim zabránit?

Pády jsou nejčastější příčinou úrazů malých dětí

Každý rok je u nás více než 35 000 dětí hospitalizováno důsledkem úrazu. Lékařské ošetření úrazu pak každoročně potřebuje každé páté dítě. Novorozence, kojence a batolata nejčastěji postihují úrazy následkem pádu. Je pochopitelné, že takto malé děti ještě nemají rozvinuté motorické schopnosti, proto padají nejen chybou svou, ale také chybou dospělého člověka, který s ním manipuluje. Kosti malých dětí jsou totiž křehké a měkké, ke zlomenině proto může dojít i při pádu z velmi malé výšky. Problematické jsou chvilky, kdy dítě zůstává samo, tedy hlavně během spánku. Jednou z hlavních příčin dětských úmrtí je rovněž neúmyslné udušení či uškrcení. Více než polovina těchto tragických událostí se přitom odehraje v posteli rodičů či dětské postýlce. Další nebezpeční představují polštáře, pokrývky, přikrývky a deky. Ty se totiž mohou snadno omotat kolem hlavy dítěte. Pokud nemá dost síly, aby je odmotalo, může se jimi i udusit.

nebezpečí koupáníFraktury lebky vznikají i při zdánlivě neškodném nárazu

Batolata využívají své nově nabyté dovednosti a prozkoumávají každý kout domu či bytu. Během nestřežené chvilky si tak mohou způsobit oděrky i vážné fraktury, zejména lebky. Dětská lebka je během prvních měsíců velice citlivá a zcela srostlá je zhruba až po dvou letech života dítěte. Vzhledem k tomu, že fraktury lebky můžou být uzavřené nebo otevřené, dítě může mít poraněnou hlavu, aniž bychom to jakkoliv zaregistrovali. Následky přitom můžou být dalekosáhlé. Účinnou prevencí proti drobným zraněním a závažnějším poraněním lebky jsou pěnové ochrany rohů, zarážky otevřených dveří nebo třeba dětské zábrany, které dítěti vymezí bezpečný prostor, ve kterém se může pohybovat. Podívejte se na dům či byt optikou dítěte a eliminujte potenciální nebezpečí.

Léčba popálenin šplhá do milionů korun, prevence stojí jen několik korun

Třetím nejčastějším úrazem, který přivozuje dětem smrt, jsou popáleniny a opařeniny. Tyto druhy úrazů můžou vzniknout prakticky kdekoliv v domě. Při manipulaci s horkým nápojem či jídlem dávejte pozor na jeho odložení. Neumisťujte horké hrnky a talíře na okraj stolu, dítě je na sebe může snadno strhnout. Stejně tak nenechávejte volně viset elektrické šňůry od spotřebičů, dítě je může kousat a ošklivě se popálit. Jedním ze spotřebičů, ke kterému by se dítě nemělo přibližovat, je trouba se sporákem. I malá miminka, která se dostanou do bezprostřední blízkosti trouby bez dozoru, si můžou přivodit vážná zranění. Dítě dokáže zapnout troubu nebo sporák otočením knoflíků během pár sekund. Náklady na léčbu středně těžkých popálenin představují dvou milionové náklady. Přitom už za necelých dvě stě korun se dá pořídit účinná prevence, ochranné kryty, které dítěti zabrání manipulaci s knoflíky trouby.

Poleptání chemikáliemi

Malé děti, zejména batolata, doprovází vysoká dávka zvědavosti. Při svých průzkumech domu či bytu pak otevírají všelijaké skříně, zásuvky a police. To může být obzvláště nebezpečné zejména v koupelně, kde většina domácností skladuje nebezpečné chemikálie určené k dezinfekci. Požití nebezpečných látek přivozuje otravy nebo poleptání a jsou velmi častou příčinou dětských smrtelných úrazů. Dětské otravy jsou poměrně časté. Každá druhá dětská otrava se stane malému dítěti ve věku 1 až 3 let. Více než 90 % otrav dětí do 5 let se odehrává v prostředí domu či bytu. Otrava dítěte je přitom mnohem závaznější než otrava u dospělého, protože děti mají nižší schopnost neutralizovat toxické chemikálie. Otravám dětí se dá zabránit několika způsoby. Pokud máte v dosahu dítěte umístěné životu nebezpečné látky, zabezpečte skříňky mini zámky, které pořídíte už od 65 Kč. Existuje jich několik druhů, takže máte jistotu, že najdete zámek přesně pro váš typ skříňky.

Dohlížejte na své dítě i při koupání, riziko utonutí je vysoké

Dalším postrachem malých dětí je voda, klidně i malé množství. Místností, ve které by tedy dítě nemělo v žádném případě zůstat bez dozoru, je koupelna. Na to, aby došlo k utopení dítěte, stačí třeba jen 2 cm vody. Následkem tonutí pak může být smrt nebo trvalé následky, které vznikají už po 5 minutách bez přístupu kyslíku. Instalace protiskluzové podložky do vany výrazným způsobem snižuje riziko uklouznutí.

Zdroj: Funbaby.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !