Čas malinČas malin Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Radostná seznámení ve StarDanceRadostná seznámení ve StarDance Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 14.07. 2024
Dnes má svátek Karolína
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pes jako dárek za vysvědčení. Je to opravdu dobrý nápad?

20. 06. 2024 | Zvířátka
Teplé dny se zdají ideální pro vycházky se psem a koupi štěňátka za hezké vysvědčení proto každý rok zvažuje řada rodičů. Je to ale opravdu dobrý nápad? Budete mít na štěně dostatek času a energie i po konci prázdnin s příchodem nových povinností? Jestli uvažujete o štěněti jako o vhodné odměně za krásné vysvědčení, nejprve si dobře rozmyslete, jestli se novému přírůstku do rodiny zvládnete opravdu věnovat, tak jak potřebuje.

Pes není hračka


Než se rozhodnete darovat pejska za vysvědčení, je potřeba si koupi psa pořádně rozmyslet. Štěně není věc, kterou je možné odložit, až nás po chvíli hraní omrzí. Ale parťák, který s vámi bude v rodině 15 let a bude zcela závislý na vaší péči. V rodině si proto musíte nejprve vyjasnit, jestli se o něj budete moct každý den starat a jestli například nebude trávit celé dny doma sám. Pes vyžaduje pravidelné vycházky a opravdu velkou míru pozornosti a ze začátku také spoustu trpělivosti při výcviku. Kromě pravidelné péče byste neměli zapomínat ani na peníze, náklady na domácího mazlíčka totiž nespočívají v jen jeho pořizovací ceně. Nemalé výdaje představují například pravidelné návštěvy u veterináře nebo krmivo.

Pes je především zodpovědností dospělých


Na příchod nového mazlíčka je potřeba připravit také obdarované děti. Samozřejmě je dobré počítat s tím, že první seznámení pejska a dítěte nemusí být vždy jednoduché. Zejména mladší děti potřebují nejprve ukázat a vysvětlit, jak se mohou k pejskovi chovat. Ještě než psa dovedete domů, je potřeba dítěti vysvětlit, že to je živý tvor, se kterým musí zacházet velmi opatrně.

Rozhodně nepočítejte s tím, že se vaše dítě o psa postará samo. Můžete mu dávat drobné úkoly, aby se na péči podílelo, vše by ale mělo být pod vaší kontrolou. Náročnost péče o pejska by se měla vždy odvíjet od věku a také schopností dítěte. I díky drobným úkolům se ale dítě učí velké zodpovědnosti: Pejsek musí jít ven, i když venku prší. To, že občas budou muset upřednostnit potřeby někoho jiného před svým pohodlím naučí dítě spolehlivosti. Dítěti je tak dobré ukládat přiměřeně náročné povinnosti spojené s péči o psa, jako je venčení nebo dohlížení na to, aby měl pejsek vždy čistou vodu v misce.
 

Výhody soužití dětí a psů


Pejsek do rodiny přinese také spoustu radosti a nových společných zážitků. Z pejska se stane rovnocenný člen rodiny, díky kterému spolu strávíte více společných momentů, které byste bez pejska možná nezažili.

Kromě rodinné pohody mají domácí zvířata velmi pozitivní vliv jak na psychický, tak fyzický vývoj dítěte. Dítě totiž získá nového nejlepšího kamaráda, se kterým se učí postupně poznávat svět. Učí se komunikaci, trpělivosti a empatii. S přibývající zodpovědností navíc získává sebedůvěru a má ve svém čtyřnohém parťákovi také velkou emoční podporu. Introvertnějším dětem může pejsek pomoci s navazováním nových kontaktů – všimli jste si někdy, jak je snadné navázat kontakt během venčení?

Soužití dítěte se psem má ale také pozitivní vliv na jeho celkové zdraví. Děti, kteří žijí v blízkosti domácích zvířat si přirozeně si budují silnější imunitu, díky které budou obecně méně nemocnější a případné nemoci budou lépe zvládat.  Pes navíc děti přirozeně motivuje k pohybu. Spoustu času stráví na pravidelných procházkách ale také společnou hrou.

Jaké by měly být vaše první kroky?


Je rozhodnuto a vaše rodina se brzy rozroste o nového člena? Gratulujeme! Než si pejska donesete domů, nezapomeňte mu pořídit základní výbavu, ve které by neměl chybět pohodlný pelíšek, vodítko a obojek, misky na vodu a jídlo. Nezapomeňte ani na hračky, aby se u vás štěně cítilo hned jako doma.

Jakmile si nového psa dovezete domů, začne postupné seznamování s novou domácností a jejími členy. Pro pejska je všechno nové, proto na něj nebuďte moc hrr a dopřejte mu tolik času, kolik bude potřebovat. Jakmile se bude cítit doma dobře, je čas začít s postupným výcvikem a především socializací. Kromě základních povelů, učení se na venčení by žádný majitel neměl zapomínat na socializaci štěněte. Socializací psa chápeme jeho začleňování do společnosti, lidské i té psí. Pes se učí poznávat svět kolem sebe, reagovat na různé podněty a zbytečně se nebát. Stejně jako výcvik, i socializace musí být postupná, pozitivní a hlavně s mírou. Pokud je toho na štěně hodně, už se dál neučí, nezvládá zpracovávat podněty a je to spíše na škodu. Součástí každého výcviku je pozitivní motivace, proto by se každý budoucí pejskař měl vyzbrojit také dostatkem odměn a začít si užívat společných zážitků!


Zdroj, foto: Spokojený Pes


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !