V čem spočívá výjimečnost čerstvých ovocných a zeleninových šťáv?
Čerstvé šťávy mají spoustu předností. Především jsou zdrojem mnoha vitaminů, minerálů, enzymů a vlákniny. Všechny tyto látky jsou nepostradatelné pro udržení dobrého zdraví, pitím čerstvých šťáv si navíc posílíte imunitní systém a zvýšíte odolnost organismu. Sami na sobě budete pozorovat, že máte více energie a lepší zažívání. Na čerstvou zeleninu a ovoce by se nemělo zapomínat, pár skleniček čerstvé šťávy v sobě ale obsahuje živiny z takového množství ovoce a zeleniny, které většina z nás přes den nezvládne zkonzumovat.
Monika Divišová, nutriční poradce
Čerstvé šťávy jsou tedy ve všech ohledech dobrou volbou?Samozřejmě, to mohu jen potvrdit. Vedle již zmíněných živin je totiž efektivita vstřebání tekutých látek mnohem rychlejší než u pevné stravy. Čerstvou šťávu, na rozdíl od celého jablka či mrkve, strávíte během několika minut. Navíc s sebou nemusíte přes den nosit v kabelce ovoce, které mnohdy ani nezvládnete sníst. Stačí si jen ráno do lahve připravit šťávu. Jako jediná nevýhoda se zdánlivě jeví údržba odšťavňovače, který se po každém použití musí rozložit a umýt. S kvalitním odšťavňovačem to ale zvládnete během pár minut, není to vůbec složité.
Existuje pravidlo, jaké množství čerstvé šťávy se denně může nebo by se mělo vypít?
Nejprve je důležité říct, že se šťávy obecně dělí na ovocné a zeleninové. Ty ovocné jsou vyživující a měly by se konzumovat v první polovině dne. Je to takový ideální ranní drink. Představují skvělý zdroj doplnění sacharidů, zvýší vaši psychickou odolnost a výkon při stresu i vysokém pracovním nasazení. Hodí se také na podporu regenerace svalů a celého organismu po fyzickém výkonu. Oproti tomu zeleninové šťávy můžete pít kdykoliv během dne. Jsou velmi přínosné k udržení správného pH organismu. Právě kyselé prostředí způsobené nedostatkem živin a nesprávnou životosprávou je původcem řady onemocnění, například obezity či diabetu. Každopádně se doporučuje vypít alespoň 0,5 litru čerstvě získané zeleninové šťávy denně.
Platí, že účinky šťávy se liší nejen podle toho, zda jsou z ovoce, či zeleniny, ale i podle toho, z jakého druhu jsou vyrobeny?
Určitě, každý druh ovoce či zeleniny se v účincích na lidský organismus liší. Namátkou třeba ananas, ten pomáhá čistit, zlepšuje prokrvování a působí protizánětlivě. Pomeranče zase podporují látkovou přeměnu v buňkách a odstraňují nedostatek soustředění. Šťáva z okurek čistí pleť a je vhodné pít ji při zánětech dásní, ta z červené řepy má vynikající čistící účinek pro játra a ledviny. Samozřejmě, že doma šťávy můžete libovolně kombinovat a vymýšlet vlastní, originální recepty.
Mají ovocné a zeleninové šťávy i nějaké detoxikační účinky?
Šťávy jsou jedním ze způsobů, jak poskytnout našemu tělu pořádnou očistu. Naše tělo sice prochází přirozeným čistícím procesem, ale nestačí odbourávat všechny škodlivé látky, které se v něm objevují v důsledku našeho nezdravého a uspěchaného životního stylu. Přetížený organismus způsobuje špatné zažívání, bolest hlavy, alergie a další potíže. Příprava čerstvých ovocných a zeleninových šťáv je tedy ideálním řešením i v případě, že chceme tělo detoxikovat.
Letní sezona se blíží, takzvané hubnutí do plavek je v plném proudu, nejsou ovocné a zeleninové šťávy přeci jenom kalorické?
Právě naopak! Zelenina a ovoce jsou potraviny s nízkou energetickou hodnotou a to samé platí i pro čerstvé šťávy. Vedle toho, že skvěle chutnají, jsou ale nutričně vysoko. Proto ovocné a zeleninové šťávy představují nejjednodušší způsob, jak začít něco dělat pro své zdraví a změnit svůj životní styl.
Zdroj, foto: Catler