Vyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříkuVyrob si sama: léčivý olejíček z květů šeříku Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Den otců v roce 2022Den otců v roce 2022 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 25.05. 2022
Dnes má svátek Viola
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Pozor na nepovedené vánoční dárky

15. 12. 2007 | Novinky
Čas povánoční bude obdobím, kdy téměř všichni obchodníci vycházejí vstříc spotřebitelům nad rámec zákona. Projevují opravdu dobrou vůli, protože mění nebo přijímají zpět dárky, u nichž se dárce netrefil do vkusu či velikosti, nebo se stejných dárků sešlo pod stromečkem několik.

SOS upozorňuje, že lidé by už při vybírání vánočních dárků měli pamatovat na to, že stejně dobrý nápad jako oni, mohou mít i další členové rodiny, že se stejných věcí může pod stromečkem sejít několik. „Druhou variantou je, že se prostě náš dárek nebude líbit, takže ho buď dárce či obdarovaný bude vrátit. Proto bychom si už při nákupech, čili v těchto dnech, měli v prodejně vyjasnit, zda a za jakých podmínek prodávající přijímá dárky zpět nebo je mění,“ upozorňuje mluvčí SOS Ivana Picková a dodává: „Jasné je to jen v internetových obchodech, které takřka u všech druhů zboží musí umožnit jeho vrácení do 14 dnů.“

Pozor na nepovedené dárky! Spotřebitelé, kteří nakupují v zahraničí, by naopak měli vědět, že neexistuje žádná eurozáruka, takže zboží výhodně zakoupené v cizině, může být problém nejen vyměnit, ale také případně reklamovat. „Pouze několik málo firem přes svá servisní střediska poskytuje záruku ve všech zemích EU,“ upozorňuje právník SOS Jan Šulc. „Spotřebitelé by si už při koupi v zahraničí – a to jak v kamenných obchodech, tak na internetu, měli zjistit, zda je možné nepovedené dárky vyměnit či vrátit a jak je to v České republice s uplatněním reklamace,“ zdůrazňuje Šulc.

Protože prodávající jednají nad rámec svých povinností daných zákonem, mohou si pro vracení či výměnu nepovedených vánočních dárků stanovit vlastní podmínky. Někdy je to přítomnost originálního obalu (krabice), jindy neodstřihnuté visačky u textilního zboží, ale nejčastěji to bývá lhůta, do kdy jsou obchodníci k tomuto vstřícnému kroku ochotni. „Většinou to bývá do poloviny, ale i do konce ledna,“ upozorňuje Picková. „Ale víme o obchodnících, kteří limitují toto období 10 dny po nákupu. I proto je dobré, když si nejsme jisti, zda kupujeme opravdu ten správný dárek, vědět, zda a kdy ho můžeme vrátit a případně si to nechat potvrdit na paragonu,“ zdůrazňuje mluvčí.

SOS zároveň upozorňuje, že internetoví a obvykle ani ostatní obchodníci nepřijímají zpět DVD, CD, počítačové hry a podobné dárky, u nichž byl porušen originální obal.

Více se dozvíte také na oficiálních webových stránkách Sdružení obrany spotřebitelů.
Hana Nováková
Chytrá Žena.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !