Diabetes není překážkou
Cukrovka je stále častějším onemocněním a podle dostupných statistik jím trpí téměř milion Čechů. Rozlišujeme dva typy tohoto onemocnění. První typ je dědičný, ale není tak častý. Více jak 90 % všech pacientů trpí diabetem 2. typu, za jehož nejběžnější příčinu je považována obezita. Důležitou součástí léčby je redukce hmotnosti a také omezení tuku a cukru. Diabetičtí pacienti by neměli dát na internetové hubnoucí rady, ale při redukci váhy se vždy poradit s lékařem.

Fit i během těhotenství
Nastávající maminky myslí v první řadě na své miminko a na to, aby mělo vše, co potřebuje. I v těhotenství je možné mít svou váhu pod kontrolou, a přitom neohrozit zdraví očekávaného potomka. Pro nastávající rodičky se rozhodně nedoporučují drastické diety. Důležitá je vyvážená strava obsahující hodně zeleniny, dostatek bílkovin, zdravých tuků (například ořechy) a sacharidů. Naopak je dobré dát si pozor na jednoduché cukry, vyskytující se ve sladkostech a ovoci. V případě výrazné změny v jídelníčku je vždy dobré poradit se s lékařem. Co se týče pohybové aktivity, nejlepší jsou speciální cviky pro těhotné, ale také upravená jóga a procházky.
Bezpečné hubnutí po porodu
Pro novopečené maminky platí, že na dietu je nutné jít pomalu a svou stravu si musí bedlivě hlídat: Úprava a dodržování vhodného jídelníčku je nutná nejen v těhotenství, ale i v období laktace. Jednak nadále dochází k zásadní zátěži organismu ženy hormonálními změnami, ale přidává se i psychické a fyzické vyčerpání, které je způsobeno poporodním obdobím a následnou péčí o dítě. Kojící žena by měla mít stravu zdravou a rozmanitou, bez klasických alergizujících surovin. Mezi ty patří například rajčata, chřest, cibule, exotické ovoce nebo jahody. Přes všechna stravovací omezení, je nutné mít v jídelníčku dostatečné množství vitaminů, a přitom neohrozit miminko.
Dále se doporučuje zařadit například jógu, cvičení na míči nebo pilates. Maminky nemusí mít obavy, že by kvůli cvičení přišly o mléko, je dokázáno, že zdravá sportovní aktivita jeho tvorbu dokonce podporuje.
Jde to i v období menopauzy
Spoustu žen trápí po přechodu potíže s hmotností. Pokud se jedná o mírný váhový přírůstek, přibližně okolo 3 kilogramů, nic se neděje. Problém nastává při nadměrném ukládání tuků v oblasti břicha a poklesu svalové hmoty. Proto je důležité svůj jídelníček obohatit o bílkoviny, které podporují udržení svalstva a zařadit cvičení. Vhodná je jóga, pilates, plavání či jízda na kole. Strava by měla odpovídat zdravému životnímu stylu, s ohledem na snižující se bazální metabolismus. Vynechávat by se nikdy neměla snídaně, aby se tělo dobře nastartovalo. Ideální je si během dne jídlo rozvrhnout do 4-5 menších porcí. Mezi vhodné potraviny patří například drůbež a ryby, ale také tofu, tempeh a chybět by neměly ani mléčné produkty jako tvaroh a neslazené jogurty s kulturou. Do jídelníčku se doporučuje zařadit také zeleninu bohatou na vlákninu jako třeba mrkev, zelí nebo brokolice. Vláknina totiž působí pozitivně na střeva, potlačuje chuť k jídlu a může snižovat návaly horka a noční pocení.
Zdroj: GS Mamavit