Léto - čas jahodLéto - čas jahod Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 21.06. 2024
Dnes má svátek Alois
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Sezóna klíšťat na vrcholu

10. 09. 2006 | Nemoci

Vše začíná většinou bolestmi hlavy a vysokými horečkami, končit může i zánětem mozkových blan. Při včasném stanovení diagnózy skončíte jen několik týdnů v nemocnici. A diagnóza? Lymská borelióza – nemoc, která spolu s klíšťovou encefalitidou číhá na místech, kam si lidé chodí odpočinout. A právě teď je její sezóna na vrcholu.Obě choroby přenášejí klíšťata. Dříve si člověk tohoto parazita přinesl většinou z lesa či louky, dnes se klíšťata zabydlela i ve městech. Důvod je jednoduchý – hojně rozmnožení hlodavci jsou v zimě výbornými společníky a pomáhají klíšťatům přezimovat. Proto se klíšťata vyskytují nejen ve větších městech, ale i vyšších nadmořských výškách. Boreliózou je nakažených dvacet až třicet procent klíšťat, encefalitidou jen procenta dvě.Nemoc se projeví až po týdnech

Lymská borelióza i klíšťová encefalitida jsou zrádné hlavně proto, že jejich příznaky se objeví až několik týdnů poté, co se člověk infikovaného klíštěte zbaví. O něco rychlejší průběh má encefalitida – inkubační doba trvá dva až tři týdny. Lidé si často myslí, že boreliózu ohlašuje velká červená skvrna o průměru několika centimetrů. Ta se však vyskytuje jen u poloviny pacientů a vůbec nemusí být na místě, kde bylo klíště přisáté. Podobně jako encefalitida začíná borelióza bolestmi hlavy, ale bez horeček.


Pomůže očkování ?

Pokud už encefalitida propukne, nejsou na ni léky, tělo si s ní musí poradit samo. Lidé si však předem mohou u lékaře zaplatit očkování. Zato však na lymskou boreliózu, kterou klíšťata také přenášejí neexistuje očkovací látka. Nemoc přitom může skončit i zánětem mozkových blan a zánětem mozku. Do tohoto posledního stádia dojde zhruba 20% pacientů, zbytek projde fází podobných chřipce nebo dokonce vůbec neonemocní.


Proč se lidé nechrání ?

Letní počasí a slunné dny lákají na koupaliště, do přírody nebo k posezení v parku. A právě tam lidé podle hygieniků zapomínají na ochranu před klíšťaty. Přitom za minulý rok zemřeli na klíšťovou encefalitidu tři lidé a dalších 643 případů ošetřili lékaři.


Letos hygienici evidují už sedmdesát dva nakažených. U lymské boreliózy jsou čísla ještě vyšší. Letos se s ní léčilo už 952 pacientů, ročně onemocní tři až čtyři tisíce lidí. Tato nemoc se přitom vyskytuje na celém území republiky, zatímco encefalitida má ohniska hlavně v jižních a východních Čechách a ve Slezsku.

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
Obrázek uživatelky
profil
Měla jsem klíště na základní škole. Tenkrát se o tom nemluvilo. Až nedávno mi lékaři řekli, že jsem prodělala boreliozu a tělo se s tím popralo.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Největší stres v životě jsem si prožila, když má jediná dcera dostala v devíti letech zánět mozkových blan, lékaři nás připravovali na nejhorší. Naštěstí všechno se v dobré obrátilo, ovšem klíště jsme nenašli.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles