Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 19.05. 2021
Dnes má svátek Ivo
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Současnost vánočního stromečku

22. 12. 2008 | Svátky

Dnešní doba je sice velmi benevolentní v užívání různých zvyků, ale vánoční stromky najdeme v obchodech, na úřadech, na veřejných prostranstvích i v každé domácnosti.

Na veřejnosti se zdobí většinou již na první neděli adventní, v domácnostech mnohdy až ráno na Štědrý den, ovšem díky veřejným akcím se již doma objevuje stromek stejně brzy jako na návsích a náměstích, kde je tento akt doplňován oslavami spojenými s tradičními trhy, zábavami a kulturními akcemi, stejně jako se již v tuto dobu objevují světýlka na stromcích na zahradách domů na vesnici i ve městech spolu se světýlky v oknech a dalšími ozdobami připomínajícími vánoční čas.

Současnost vánočního stromečku Tradiční ozdoby byly zprvu po nástupu průmyslově vyráběných ozdob potlačeny do pozadí, ovšem dnešním trendem je návrat právě k těmto původním tradičním ozdobám a materiálům (jablka, sláma, perníčky). Klasické svíčky sice nahradily elektrické a "živé" vánoční stromky jsou nahrazeny stromky umělými, ale v tomto případě jde o ekologickou a bezpečnostní záležitost, u které je spíše na škodu věci vracet se k původním zvykům.

Novějšími ozdobami jsou dnes neodmyslitelné čokoládové bonbony a figurky. Úplně původními ozdobami bylo ovoce a ořechy spolu se svíčkami, šikovné ruce našich předků uměly využít všech dostupných materiálů, jako např. tkaniny, slámu, dřevo, plody (šišky, ořechy) a papír. Později přibyly ozdoby skleněné z dílen našich sklářských mistrů stejně jako kovové (drát) a v období rozmachu umělých hmot samozřejmě i ozdoby z umělé hmoty. Nezapomenutelné jsou i ozdoby z papíru, k nimž přibyly výrobky z fólií včetně kovové (např. alobal).

Zdobení vánočního stromečku

Ozdoby

- původně se vánoční stromky zdobily jablky a ořechy

- první průmyslově vyráběné ozdoby se objevily ve Woolworthových obchodech až v roce 1880

- elektrické světelné řetězy byly vynalezeny až v roce 1882

Současnost vánočního stromečku Kde a kdy

- Ve Francii se stromečky jako symbol Vánoc používaly již od 14. století

- v 17. století zdobil stromeček celý svět, a to svíčkami, hvězdou a dalšími tradičními ozdobami

- symboliku stromečku a Vánoc spojil v Německu Martin Luther- a byl to právě on, kdo přišel na nápad zdobit stromky svíčkami

- 1923 - první ozdobený vánoční stromek na veřejnosti - před Bílým domem - dílo prezidenta Calvina Coolidge

- Praha 1812 - J. K. Leibich- první vánoční stromeček v Čechách

- po první světové válce vzniká v Evropě tradice stavění rozsvícených vánočních stromků na veřejných prostranstvích.

- první veřejný stromeček v Čechách - podle dochovaných pramenů byl postaven v Plzni roku 1925

JanaOssend – čtenářka

ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte takéKomentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
taky máme umělý
Obrázek uživatelky
profil
ja som už za umelý,,,chranim prirodu
Obrázek uživatelky
profil
je to tradícia a dá sa o tom veľa dočítať
Obrázek uživatelky
profil
ano také máme umělý stromeček,ačkoliv jsme dříve měli živý,tak z umělého nepadá nic a vánoční vůni si můžu zakoupit samostatně a hlavně mám pocit,že zachráním jednomu živému stromku život na Vánoce
Obrázek uživatelky
profil
děvče, já to taky kdysi nechápala a byla jsem striktně proti stromečku umělému, ale dnes máme umělý a ve vázách chvojí "živé" a vůbě je to stejná a neškodíme lesu, nemusíme se starat o to, kam stromek vyhodíme, ani o opadané jehličí a stromek je pořád hezký. Prostě- dnes už nechci živý, i když starší syn se ptal prcka, jestli chce živý stromek, on řekl, že ano a náš starší (bydlící jinde)donesl malému ještě stromek živý. Tak máme dva. Tomu živému říkáme koště- taky je to pořádně křivá větev, jak dodávám já. Padá z ní jehličí, píchá a začíná vypadat dost nehezky.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles