Všimněte si, prosím, že se úzkostlivě snažím vyvarovat se pojmenování, abych se vyhnul skryté, nebo nedej pánbů, otevřené reklamě. Čekali jsme dlouho na příležitost, jak a kdy tato místa navštívit, byť po krajině české, moravské, slezské, ba i celoevropské jsme se ocitli na místech památných, turisticky přitažlivých. Abych nezapomněl, dokonce i Asií jsme se mihli, viděl nás i Taškent, Samarkand a Buchara.
Tak ta příležitost se našla. Naše „starší“ pravnučka Maruška hodlala s námi oslavit své druhé narozeniny. Rodinná rada /a hlavně prababička/ rozhodla, že se tedy pojede do místa, kam nás zve již vzpomenutý malovaný kapr. Výsledek, moje milé, moji milí, překonal nejen doporučení internetové reklamy a známých, ale jakékoliv naše očekávání. Na parkoviště, téměř zaplněné auty různých značek z různých míst /zastoupena velká část EU/, jsme se díkybohu vešli. Možná proto, že ač sobota, bylo poněkud pošmourno.

Vedle menších akvárií, plných pestrých ryb a rybiček, ve kterých bylo lze se orientovat jen pomocí podrobných popisů s vyobrazením, zde jsou akvária sahající z přízemí do prvního patra - vyšlápnete točité schody a vidíte do hemžení i důstojných pohybů obyvatel tohoto rybího světa shora. Konečně jsem si ověřil tvrzení, že pravlastí naší nejoblíbenější ryby - kapra - je Čína. Jedno celé akvárium je věnováno kaprům bílým, růžovým, tmavším i tmavým, páskovaným, pruhovaným, flekatým a to všechno, prosím pěkně - čínským. Připočtěte k tomu všemu ještě vodní želvy, vodní rostliny, probublávající kyslík, nádheru barevného prostředí, kamenné sluje, holt, nádhera nesmírná...
O obědě v místní restauraci jen okrajově. Nezajistit si včas rezervaci stolu, načekali bychom se. Jídelní lístek přepestrý, ryby, ryby, ryby. V předkrmech, polévce, hlavních chodech. Jako oukropečci tam vypadala jídla drůbeží, případně z ostatních mas, či bezmasá - ale byla tam. Maruška pojedla spolu s námi, tu z lososa, tu z candáta, něco z polévky „halaszlé“ - nejsem si jist přesností přepisu, je to, jak známo maďarská rybí polévka z „x“ druhů ryb. Ceny přiměřené originalitě kuchyně. Navíc jsme zde přečkali krátkou venkovní spršku.
Po obědě prohlídka okolí, k dispozici dětské hřiště, venkovní stánek s potravinami i pitím, kryté altánky s posezením. A navíc, rybníček, kde je možno si chytit vlastní rybu, tu si vylovíte, ochotně vám ji zbaví života, vykuchají - předtím ji váží, to abyste zaplatili „živou váhu“, nu a úlovek si odvezete domů - na místě se neupravuje. Moc úlovků jsem za krátkou dobu pozorování neviděl. Popravdě řečeno, žádný. Rybářů tam bylo asi deset - no rybářů - když jsem viděl, jak se při nahazování ohrožují navzájem a dokonce sami sebe, měl jsem dojem, že tamním pstruhům, línům či jiným obyvatelům rybníka moc nebezpečí nehrozí. Následně si Maruška vynutila přístup k již úvodem zmíněnému krmnému rybníčku, nechala se tatínkem vyfotit, tuším, že na dřevěné žábě, vrátil se sílící deštík, tím pádem donutil k návratu domů i nás.
Starověké hradiště i opětovné navštívení těchto přitažlivých míst si necháváme - dá-li pánbůh zdraví - i někdy na příště, opravdu stojí to za opětovné shlédnutí. Berte to i můj tip pro případný výlet pro vás a vaše děti, vnuky, pravnuky - i jako hádanku, kde to vlastně je? Indicií, jak se praví v soutěžích, máte habaděj, že áno. Třeba to stihnete ještě do konce letošních prázdnin, přeji hezký den.
Jardamalej - čtenář
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz