-Komerční sdělení-
Astma a alergie patří mezi nejčastější chronická onemocnění dýchacích cest, která každoročně ovlivňují život milionů lidí po celém světě. I proto se každoročně v květnu připomíná Světový den astmatu – letos připadá na úterý 6. května. Tuto iniciativu každoročně organizuje Globální iniciativa pro astma (GINA) a letošní motto zní „Zpřístupnit inhalační péči pro všechny“. Kampaň upozorňuje na nerovnosti v přístupu k léčbě a zdůrazňuje důležitost prevence a včasné diagnózy. Ke zmírnění potíží přispívá i pobyt v Mariánských Lázních, které patří mezi klimatické lázně s příznivým vlivem na dýchací cesty.
Astma je jedním z nejčastějších chronických neinfekčních onemocnění, které postihuje více než 260 milionů lidí a je zodpovědné za více než 450 000 úmrtí ročně na celém světě. Přitom většině těchto úmrtí lze předejít.
Projevy astmatu
Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích, které se může objevit v jakémkoli věku a jeho projevy se liší svou intenzitou. Typickými příznaky jsou opakující se problémy s dýcháním – dušnost, suchý kašel, sípání nebo tlak na hrudi. Neléčené astma může vést až k vážným záchvatům, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.
Spouštěče astmatických potíží jsou různé. Patří mezi ně chladný či suchý vzduch, znečištěné ovzduší, pylová sezóna, virové infekce dýchacích cest, ale také fyzická námaha nebo oslabená kondice. Mnoho lidí překvapí, že astma může zhoršit i stres, silné emoce, smích, pláč, nebo hormonální nerovnováha. Projevy se navíc často zhoršují v noci nebo nad ránem. V astma může přerůst například neléčená alergická rýma nebo atopický ekzém – tedy nemoci, které mají společný základ v poruchách imunitního systému.
Mariánské Lázně jako ideální místo pro léčbu
Kromě farmakologické léčby hraje u astmatu a alergií klíčovou roli i samotné prostředí. Mariánské Lázně patří mezi nejvýznamnější klimatické lázně v České republice – a to díky čistému ovzduší, přírodním zdrojům a poloze v nadmořské výšce 630 metrů nad mořem. Podhorské klima v kombinaci s léčivým přírodním CO₂, slatinou a minerálními prameny má blahodárné účinky na dýchací cesty. Přispívají k tomu právě i klimatické faktory jako vyšší UV záření, nižší barometrický tlak, zvýšený obsah ozónu a záporných iontů. Tyto podmínky pomáhají eliminovat prach a alergeny a podporují celkové zklidnění organismu.
„V našich lázních se léčbě astmatu věnujeme dlouhodobě, důraz klademe především na individualizaci léčby. Mezi nejčastější procedury patří minerální inhalace z Lesního pramene, oxygenoterapie, suché a vodní uhličité koupele s přírodním CO₂, parafínové zábaly i dechová fyzioterapie. Specifikem je tzv. Mariina skupinová inhalace – jemná a přirozená cesta, jak pročistit dýchací cesty,“ vysvětluje MUDr. Markéta Hovorková, Ph.D., hlavní lékařka Léčebných lázní Mariánské Lázně.