Světový den menopauzy vyhlásila na 18. říjen Mezinárodní společnost pro menopauzu – International Menopause Society IMS, s jednoznančným cílem a posláním: zvýšit informovanost a povědomí o všech aspektech menopauzy i klimakterické medicíny. Nejonom u laické, ale i odborné veřejnosti. Tématem letošní kampaně Světového dne menopauzy jsou kardiovaskulární onemocnění.
Pojďte s námi nahlédnout na toto opomíjené období ženského života, které s sebou přináší spoustu změn. Včetně těch méně příjemných.
méně častá menstruace,
bušení srdce,
noční pocení a návaly horka,
nespavost,
nervozita a podrážděnost,
přibírání na váze,
únava,
častější záněty močových cest,
bolestivé prsy,
případně deprese.
Vysoký krevní tlak – skryté nebezpečí pro ženy v období menopauzy
Pro ženu je období menopauzy spojené s řadou změn – dochází ke změnám hormonálním, biologickým, ale také ke změně krevního tlaku, bohužel většinou k jeho zvýšení, což sebou přináší řadu dalších zdravotních rizik.
Zvýšení krevního tlaku v tomto období je způsobeno řadou příčin:
1. Dochází k poklesu estrogenu (ženský pohlavní hormon), který do té doby chránil cévní stěnu, zpomaloval ukládání cholesterolu a rozvoj aterosklerózy, a tím ženám výrazně snižoval riziko infarktu či mozkové příhody. Urychlení cévních změn v období menopauzy je také jedním důvodem pro zvýšení krevního tlaku.
2. Vliv stárnutí – u většiny žen se menopauza začíná projevovat až kolem 52 roku věku. Když stárneme, zpomaluje se náš metabolismus, tuhnou naše cévy a my jsem také často méně fyzicky aktivní. Cévám škodí a krevní tlak zvyšuje pokles fyzické aktivity, a také s tím často spojený váhový vzestup!
3. Hospodaření se solí – v období menopauzy se zhoršuje u žen vylučování soli, které souvisí se zadržováním vody a otoky a je dalším faktorem vedoucím ke zvýšení krevního tlaku.
Polovina žen v ohrožení!
Asi u poloviny žen mezi 55-65 rokem věku se tak rozvine hypertenze – onemocnění spojené s vysokým krevním tlakem. Řada z nich měla až do menopauzy krevní tlak zcela normální, a tak někdy toto riziko podceňuje. V tomto věku bývá u žen (proti stejně starým mužům) menší znalost tohoto onemocnění a také jsou častěji neléčené. Přitom právě hypertenze je největším rizikem pro vznik většiny srdečních a cévních onemocnění, jako je mozková příhoda, infarkt nebo srdeční selhání. Stává se tak důležitou příčinou, která, pokud není dobře léčená, může vézt až k úmrtí na tato onemocnění.
První krok můžete udělat sama
Přitom diagnóza hypertenze patří k těm nejjednodušším. Stačí pouhé změření krevního tlaku. Není možné čekat, až se objeví potíže, tyto mohou být spojené až s rozvojem některého dalšího onemocnění. Krevní tlak by si žena měla v tomto období měřit pravidelně, buď na preventivních prohlídkách u lékaře, nebo sama, v domácím prostředí. Pravděpodobnost toho onemocnění v tomto věku je poměrně vysoká, a pokud jsou hodnoty tlaku vyšší a ke zlepšení nestačí změny životního stylu, je potřeba navštívit praktického lékaře. Čím dříve je léčba zahájena, tím snadněji dosáhneme cílových hodnot.
Je důležité si zapamatovat, že i když stárneme my i naše cévy, už dávno neplatí, že je normální mít ve vyšším věku i vyšší tlak! Optimální krevní tlak pro většinu dospělých je nižší než 140/90 mmHg!, ideálně kolem 130/80 mmHg.
Hýbejte, méně solte
Menopauza je neodvratitelná změna v organismu ženy spojená se stárnutím cév a zvýšením krevního tlaku, ale zdravím životním stylem můžeme mnohé ovlivnit! Ani v tomto období nesmíme zapomenout na pravidelnou fyzickou aktivitu – ideální je chůze aspoň 30 minut, nejlépe 5x týdně. Hlídat si optimální stravování a tím váhu. Pokud je již váha zvýšená, pokusit se zhubnout aspoň 5 kg. A omezit množství soli a nezdravých tuků ve svém jídelníčku. Samozřejmě nekouřit!
Zdroj, foto: Krevnitlak.cz