Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 24.04. 2024
Dnes má svátek Jiří
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Váháte nad očkováním proti covidu nebo encefalitidě? Zvládnete obojí

14. 06. 2021 | Péče o tělo
-Komerční sdělení-

Dovolená v České republice bude letos realitou pro více Čechů, než tomu bylo v minulých letech. Věděli jste, že každý čtvrtý případ klíšťové encefalitidy z celé EU se odehraje v České republice? Přesto je očkovaný jen každý 3. z nás. Klíšťová encefalitida je onemocnění, které vás může upoutat na lůžko i na několik měsíců. Schválený lék proti ní neexistuje. Proto je třeba se se před onemocněním chránit očkováním a pravidelným přeočkováním.

Nemoci, které klíšťata přenášejí, mohou přejít na každého bez ohledu na věk, pohlaví a fyzickou kondici. Třeba klíšťovou encefalitidu na vás klíště přenese do 2 hodin od zakousnutí a následků se budete zbavovat několik měsíců. První příznaky se velmi podobají chřipce a onemocnění tak nemusí být včas odhaleno – bolest hlavy, celková únava těla a zvýšené teploty, které po pár dnech odezní. Dokud se nemoc za pár dnů nevrátí a neudeří v plné síle nesnesitelnými bolestmi hlavy, závratěmi, horečkou, světloplachostí a třesem.

Váháte nad očkováním proti covidu nebo encefalitidě? Zvládnete obojíNa klíšťovou encefalitidu není lék


Na klíšťovou encefalitidu není zatím žádný specifický lék. Lékaři jsou schopni jen tlumit projevy onemocnění, aby pro pacienty byla situace snesitelnější. I tak je pravděpodobně čeká několik týdnů až měsíců pracovní neschopnosti, po níž může zůstat dlouhotrvající obrna hlavových nervů (vedoucí k obrně končetin), porucha sluchu či nesnesitelné bolesti hlavy. Výjimkou nejsou ani poruchy koncentrace, paměti, nespavost/spavost a úzkost. Lymská borelióza, kterou taky přenáší klíště, může připravit mnoho nepříjemných chvil. Na ni však existují antibiotika, protože jde o nemoc bakteriálního původu.

Skloubit různá očkování je možné


Jediná cesta, jak předejít klíšťové encefalitidě, je absolvovat očkování a každé 3 roky (platí pro lidi starší 60 let) až 5 let (pro mladší 60 let) chodit poctivě na přeočkování. Ideální je to v čase snížené aktivity klíšťat – tedy v zimě. A to z důvodu, že mezi první a druhou dávkou je třeba mít časovou prodlevu. S dobrým načasováním můžete celým procesem projít i nyní a zároveň jej zkombinovat i s jiným očkováním. Například po první dávce očkování proti „klíšťovce“, můžete zajít na první dávku očkování proti onemocnění covid-19. Než absolvujete druhou dávku očkování proti covid-19, která je automaticky až za 6 týdnů, zvládnete druhou dávku očkování proti klíšťové encefalitidě. Jediné, co je potřeba dodržet, jsou rozestupy. „Mezi různými očkováními se doporučuje odstup 14 dnů,“ upozorňuje praktický lékař MUDr. Michal Pukovec.

Kombinace očkování proti klíšťové encefalitidě a onemocnění covid-19

Termín

1. dávka (klíšťová encefalitida)

= vámi zvolené datum

1. dávka (covid-19)

= 2–3 týdny po 1. dávce KE

2. dávka (klíšťová encefalitida)

= 2–3 týdny po 1. dávce COV

2. dávka (covid-19)

= 6 týdnů po 1. dávce COV

3. dávka (klíšťová encefalitida)

= 5 až 12 měsíců po 2. dávce

Jedno dávkové přeočkování
(klíšťová encefalitida)

U dětí a dospělých do 60 let jde o 5letý interval, u lidí nad 60 let o 3letý interval


Bezpečno není nikde


V České republice není bezpečno prakticky nikde. S objednáním k lékaři proto příliš neváhejte. Klíšťata mají ráda teploty mezi 5 a 25 stupni, travnatý porost i listí, takže je najdete nejen v lese a na louce, ale i v městských parcích nebo na zahradě. „Není tedy důvod s přeočkováním otálet. Odkládáním zvyšujete riziko, že ochrana proto klíšťové encefalitidě nebude dostatečná,“ říká praktický lékař MUDr. Michal Pukovec.

Klíšťata jsou všude. Přenáší je i domácí mazlíčci


Jak se tam klíšťata dostanou? Larvy klíšťat žijí z krve zvířat, nejčastěji drobných hrabošů, hlodavců a ptactva. Od nich se infikované klíště velice snadno dostane do všech možných míst. Je tedy zcela lhostejné, zda letošní dovolenou budete trávit na vlastní chalupě, v kempu u rybníka nebo děti vyšlete na městské tábory a sami budete chodit do práce. Kde je kousek přírody, teplo a vlhko, tam čekejte klíště.

6 UŽITEČNÝCH tipů, jak se proti klíštěti bránit


1. Kalhoty z hladkého a světlého materiálu – klíšťata jsou na světlém oblečení lépe vidět a po hladké látce se jim hůře leze.
2. U repelentu sledujte množství účinné látky DEET – pro sebe vybírejte repelent s vysokým obsahem, pro děti s obsahem nižším. Dávejte pozor na to, že některé repelenty (konkrétně ty s účinnou látkou permethrin) jsou určené pouze na oblečení.
3. Ať žije sušička – oblečení po příchodu z venku dejte minimálně na 15 minut do sušičky.
4. Zrychlené očkování – účinnou obranou proti klíšťové encefalitidě je očkování. V období, kdy jsou klíšťata už aktivní, mohou lékaři použít tzv. zrychlené očkovací schéma, kdy se druhá dávka aplikuje již po 2 týdnech. Dostatečnou ochranu proti klíšťové encefalitidě je přitom možné očekávat již 14 dní po druhé dávce. Na očkování i přeočkování po 3 až 5 letech přispívají pojišťovny v rámci svých preventivních programů.
5. Ochrana zahrady – v zahradě ponechte přechodové zóny bez vegetace. Kromě pravidelného sečení pak myslete také na použití insekticidů. Klíšťata se totiž běžně vyskytují již i v městské zeleni.
6. Domovy domácích zvířat – speciální ochranu potřebují nejen zvířata, ale také jejich boudy a další přístřešky. Na ty je možné použít speciální druhy repelentů.




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !