5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 22.02. 2024
Dnes má svátek Petr
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Veřejné zdravotní pojištění

3. 07. 2010 | Finance

V České republice zákon stanovuje povinnost platit zdravotní pojištění všem osobám, které mají trvalý pobyt na území ČR, jsou osobou samostatně výdělečně činnou nebo zaměstnanci, kteří pracují u zaměstnavatele, jehož sídlo je na území ČR. Za tyto osoby odvádí pojistné jejich zaměstnavatel, stát nebo si zdravotní pojištění platí sami.


Povinnost platit zdravotní pojištění vzniká dnem narození, zahájení samostatné výdělečné činnosti nebo dnem nástupu do práce či datem získání trvalého pobytu na území ČR.


lekarkaVýše pojistného je dána procentuálním vyjádřením z vyměřovacího základu za určité rozhodné období. Procentuální vyjádření u zaměstnance činí celkem 13, 5 %, z čehož 9 % za nás odvádí zaměstnavatel a zbylých 4,5 % odvádíme my jako zaměstnanci. Rozhodným obdobím je kalendářní měsíc, a vyměřování základ zaměstnance je jeho hrubá mzda. Odvod pojistného probíhá vždy k výplatnímu termínu zaměstnance a náleží pojišťovně, u které je daný zaměstnanec pojištěn.


Osoby, za které platí pojistné stát jsou například studenti, matky na mateřské dovolené, důchodci nebo uchazeči o zaměstnání (jsou registrováni u úřadu práce). Z vyměřovacího základu je také odváděno 13,5 %. Ovšem vyměřovací základ u těchto osob činí v současné době 5 000 Kč. Rozhodným obdobím je také jeden měsíc a odvod pojistného probíhá v rozmezí prvního dne daného měsíce až po 20. den následujícího měsíce.


Odvod pojistného na zdravotním pojištění u osob samostatně výdělečně činných je poněkud komplikovanější. Také odvádějí 13, 5 % svého vyměřovacího základu. Jejich vyměřovací základ však činí 50 % zisku za operacedaný rok. Měsíčně však odvádí zálohy a jednou ročně dojde k vyúčtování. Pokud zaplatili na zálohách více než 13,5 %, bude jim přeplatek vrácen, v opačném případě budou nuceni rozdíl doplatit. Odvod pojistného zdravotní pojišťovně probíhá v rozmezí od 1. dne daného měsíce až po 8. den následujícího měsíce.


Povinnost platit zdravotní pojištění zaniká dnem smrti, dnem zrušení trvalého pobytu nebo dnem skončení pracovního poměru zaměstnance (který nemá trvalý pobyt na území ČR) u zaměstnavatele.


Co vše je hrazeno ze zdravotního pojištění? Veškerá základní péče, zdravotnické potřeby a prostředky, záchranná služba ale třeba i pitvy. Doplácíme pouze za nadstandardní péči a léky – ty jsou však většinou z velké části hrazeny právě zdravotní pojišťovnou.


Vendi V.
ChytráŽena.czTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
je to socialny pristup aj tak trochu socialisticky...ale suhlasim s nim
Obrázek uživatelky
profil
Za prvé, neexistuje, aby nebyl zaměstnavatel "registrován" v ČR. - tzn., sídlo firmy může být třeba v tramtárii, ale aby mohl zaměstnávat občany ČR, . zaměstnávat, zdůrazŇuji ještě jednou, musí mít pobočku v ČR, - tzn. povolení k podnikání, tzv. registraci. Z tohoto práva jednoznačně vyplývá i povinnost platit odvody za zaměstnance.
A o jaké nadstardantní péči píšeš... nevím, když otevřu u doktora dveře, zaplatím 30 korun, to samé v lékárně za recept.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles