Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 10.05. 2024
Dnes má svátek Blažena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Víno nebo vinný nápoj? Nenechte se napálit ve vinotéce

15. 07. 2016 | Zajímavosti
Aktuálně je otázka náhražek a přidávaných látek zejména ve víně velmi palčivá. Ministerstvo zemědělství se snaží přijít se zákonnou úpravou, aby zamezilo značné míře šizení především u stáčeného vína. Nedá se říct, že by tu šlo přímo o život jako u metanolové kauzy, ale stát přichází o miliardy na daních, moravská vína o dobrou pověst a spotřebitelé o kvalitu a chuťový zážitek.

Správný prodejce nabídne víno k ochutnání


Specifikem stáčeného vína je, že nemá takovou trvanlivost jako víno lahvové. Kupující by si tak měl zkontrolovat vůni a barvu vína. V kvalitních vinotékách to sami vždy nabídnou. Ze zkušenosti vinařů se při koupi rozhodují čeští zákazníci nejprve podle toho, zda chtějí bílé či červené. Poté volí odrůdu. Odrůda je pro výběr stáčeného vína důležitá. Zákazník ji chápe jako značku a má s ní spojené asociace kvality a zážitku.

výběr vínaOtestujte prodejce, co o vínu ví


Jasným signálem, že prodejce má víno jen na zisk je také to, že nedokáže odpovědět na základní otázky o prodávaném vínu nebo na jasné otázky odpovídá vyhýbavě. Na druhé straně nablýskaný supermarket a v regále uvedená česká vlaječka u vína, které je plněno v Česku, ale pochází z Maďarska, také není v pořádku.

Pod 65 korun za litr to nejde


Nejlepší je kupovat stáčené víno tam, kde mají víno jako životní poslání. Rozhodně víno nenakupujte tam, kde mají zanedbané prodejní prostory a kde nabízí víno za extrémně nízké ceny. U poctivého moravského vína se pod 65 korun za litr nikdy nemůžeme dostat a lahvových vín jde cena ještě výš.

Vodu poznáte, ale až od 20 % podílu


Falšování vína není pouze problémem současné doby. S tímto nešvarem bojují vinaři už po dlouhá staletí. Přimíchat vodu do vína je finta od nepaměti. Dokonce už v 16. století se rozlišovalo víno a vinný nápoj, který obsahoval vodu. Z této doby jsou i zmínky o tom, že se víno z jiných zemí uvádělo jako moravské. Jenže člověk běžně rozpozná přídavek vody ve víně až nad 20 procent.

Syntetika dohání chuť


Voda víno jen naředí, ale smysly spotřebitele dokáže oklamat syntetický glycerol a přidaný líh, například z kukuřice. Víno pak může mít i více než 20 procent vody a stejně vám bude připadat jako šampion světové výstavy. Problém je, že převážnou většinu deliktů s falšováním vína nelze smyslově poznat. Výjimkou jsou senzorické závady, kdy víno zapáchá po těkavých látkách či myšině.

Nemusíte se však bát, že by falšované víno bylo zdraví škodlivé. Z pohledu zákona není zdravotně závadný přídavek syntetického glycerolu ani syntetických barviv, kterými se víno dobarvuje, aby se skryla nepřirozená barva pro deklarovanou odrůdu. Zdravotní závadnost však nelze vyloučit u těch nejlevnějších vín.
 


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !