Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 26.04. 2024
Dnes má svátek Oto
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Vyšší SPF faktor je sázka na jistotu

29. 07. 2021 | Péče o tělo
Váháte, jak vysoký ochranný faktor u krému zvolit? Máte-li jakýkoli problém s pletí nebo se chcete intenzivně chránit před vznikem vrásek, zvolte už od jara „padesátku“.

„Na sluníčko se vždy po zimě neuvěřitelně těším, ale před jeho paprsky mám respekt. Proto jsem si už před lety zvykla chránit si od jara pleť denním krémem s vysokým faktorem SPF 50,“ říká známá moderátorka, herečka a tanečnice Kristina Kloubková. „Je to sázka na jistotu, že mi UV paprsky neublíží, kromě toho ten můj obsahuje i mandlový olej, který pleť ještě zjemní. „Padesátkou“ se takhle chráním od jara a po celé léto, až s podzimem ji měním za denní krém se SPF 30 a kyselinou hyaluronovou, která pleť po létě skvěle hydratuje.“

Opatrnost je na místě


Je opravdu nutné používat krémy s takto vysokými faktory, i když netrávíme léto u moře, ale „jen“ v české kotlině?

„Paní Kristina Kloubková se svou světlou pletí, očima a vlasy je typickým příkladem tzv. fototypů 1 nebo 2, což jsou lidé, kteří musí být na sluníčku obzvlášť opatrní. Jejich jemná bledší pleť většinou reaguje na sluneční záření začervenáním a může se rychle spálit. Bezpečná doporučená doba slunění pro tyto osoby většinou představuje i méně než 10 minut. Po této době už může dojít k poškození kůže. Proto je nezbytné, aby lidé s takto citlivou pletí skutečně používali kosmetické přípravky s vysokým faktorem, ideálně SPF 50,“ vysvětluje kosmetička a připomíná, že mnohá a zbytečná poškození pleti, jako je vznik vrásek, nadměrná pigmentace nebo ochabování kůže, má na svědomí právě sluneční záření. Krémy se SPF 50 se doporučují každému, kdo má jakýkoliv specifický problém s pletí, zejména pak lidem, kteří trpí pigmentovými skvrnami. „Padesátka“ je zároveň nejspolehlivější ochranou citlivé dětské pokožky.

Kdy je vhodná třicítka, a kdy postačí patnáctka?


Ale i v případě, že nepatříte mezi blondýnky nebo blonďáky, a máte světle hnědé nebo hnědé vlasy a normální pokožku, která dobře reaguje na sluníčko a mívá po slunění hezky bronzovou barvu (fototyp č. 3), vždy dopřejte své pleti kvalitní ochranu před slunečními paprsky, ideálně používáním krému s ochranným faktorem SPF 30. Bezpečná doporučené doba slunění je pro vás podle odborníků 20 až 30 minut.

Nejlépe snášejí sluneční paprsky lidé s tmavými vlasy i očima a hnědou až olivovou pletí. Jejich pokožka většinou reaguje na sluníčko velmi dobře a snadno získá bronzovou barvu. I zde je ale na místě rozumný přístup. I když se opalujete skutečně dobře (bezpečná doporučená doba slunění je pro váš fototyp č. 4 až 45 minut, neberte ochranu proti slunečnímu záření na lehkou váhu, aby nedošlo k poškození kůže. Doporučuji používat krémy s nejméně SPF 15 (ty se hodí i pro celoroční používání), v létě raději se SPF 30.

Nejvyšší ochrana SPF 50
- v létě pro fototyp 1-2, po zbytek roku pro každou pleť, která má specifické problémy, vyžaduje zvýšenou péči nebo jistotu ochrany před vznikem vrásek

Vysoká ochrana SPF 30
- v létě pro fototyp 3, po zbytek roku pro fototyp 1-2

Střední ochrana SPF 15
- v létě pro fototyp 4, po zbytek roku pro fototyp 3-4


Jak správně používat krémy se SPF


SPF – Sun Protection Factor – je číslo, které udává, jak jsme na slunci chráněni proti působení UVA a UVB paprsků.

Každá pokožka má svůj vlastní SPF, na jehož základě následně volíme ten správný krém. Vlastní SPF udává, kolik má nechráněná kůže aktuálně vlastního pigmentu. Čím je pokožka tmavší, tím více má pigmentu, tím vyšší je její SPF a tím později bude reagovat zarudnutím.


Jak vybrat vhodný SPF u krému?


Pokud průměrný Evropan vystaví svou nechráněnou kůži slunci a po 10 minutách mu zčervená, znamená to, že jeho kůže má SPF 10. Pokud se následně natře krémem SPF 30, prodlouží si možnou dobu pobytu na slunci bez začervenání na 10x30, tedy na 300 minut, což představuje 5 hodin. Zároveň ale platí, že pobyt na slunci bychom měli omezit na maximálně dvě hodiny vcelku a nikdy bychom neměli pobývat na slunci mezi 11. a 14. hodinou.

Pozor na vodu – i když je přípravek voděodolný, každým vykoupáním (nebo pocením) jeho účinnost klesá, proto je třeba nanášení krému průběžně opakovat.

Kolik přípravku? Optimální množství je 2 mg/1 cm² kůže. Pro jednorázové natření celého těla přípravkem se SPF vystačí množství velké asi jako pingpongový míček, na obličej pak postačí „lískový oříšek“.

Zdroj: Inspirace.essente.cz
Foto: Martina Košťálová


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !