Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 14.05. 2021
Dnes má svátek Bonifác
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Vzrostl počet znevýhodněných profesí pro získání hypotéky

23. 07. 2020 | Finance
Pandemie koronaviru přinesla celou řadu nežádoucích změn v různých segmentech pracovního i osobního života. Velice rychle po vyhlášení nouzového stavu tak došlo i ke ztížení podmínek pro získání hypotečního úvěru. České banky totiž nelenily a začaly obratem více prověřovat jednotlivé zájemce o hypotéku. Nyní mají na její získání mizivou šanci například pracovníci v cestovním ruchu, pohostinství, gastronomii nebo lidé pracující v zahraničí. Bohužel je pravděpodobné, že se černá listina nejistých profesí v nadcházejících měsících ještě značně rozšíří. Kdo vše může mít se získáním hypotéky problém?

Přijatá opatření proti šíření pandemie koronaviru paralyzovala mnoho českých firem i živnostníků. Řada z nich tak pro letošní rok počítá s výrazným poklesem tržeb. Zaměstnavatelé hledají úspory na všech stranách a některé podniky se pravděpodobně v nadcházejících měsících nevyhnou ani další nutné redukci pracovních pozic. Tato nejistota na pracovním trhu doprovázená stále rostoucí nezaměstnaností představuje varovný signál pro banky. Ze zkušenosti online hypotečních specialistů vyplývá, že díky těmto okolnostem banky nyní mnohem více prověřují zájemce o hypotéku.

Riziko nemožnosti splácení hypotéky je vyšší než dříve


V okamžiku, kdy banka schválí jakoukoliv hypotéku, podstupuje možné riziko, že klient nebude schopen svůj dluh splácet. Pro minimalizaci tohoto rizika, tak vždy velmi pečlivě vyhodnocuje bonitu každého žadatele o hypotéku. V rámci takzvaného scoringu sleduje mimo dalších faktorů i odvětví a druh vykonávané práce. U některých profesí je totiž standardně mnohem větší riziko rychlé ztráty zaměstnání. Díky pandemii koronaviru se to teď týká mnohem více profesí než v minulosti.

Jaké jsou nejohroženější profese?


Pandemie koronaviru zasáhla celou řadu oborů po celém světě. Téměř z hodiny na hodinu tak přišly o zákazníky a zdroj příjmu například letecké společnosti, autobusoví dopravci, cestovní kanceláře, restaurace, bary, kluby, ubytovací zařízení, umělci i organizátoři kulturních, sportovních či společenských akcí. V lepších případě pracovníkům těchto odvětví „jen“ výrazně poklesly výdělky, v těch horších pak dostali výpověď nebo byli nuceni ukončit podnikání. Mezi nejvíce zasažené profese nyní dle údajů odborníků patří například herci a zpěváci, piloti a letušky, číšnici, servírky, barmani a kuchaři, průvodci a delegáti v oblasti cestovního ruchu nebo řidiči dálkových autobusů.

Banky na tuto situaci zareagovaly velice rychle a v současné době přísněji posuzují žádosti o hypotéku a berou v potaz i rizikovost jednotlivých profesí. Mají k dispozici seznamy povolání, u kterých zájemce podrobí bedlivějšímu přezkoumání nebo hypotéku rovnou neschválí. U jednotlivých profesí sledují i to, zda budou perspektivní i v budoucnu. Žadatelé o hypotéku musí bankám předkládat čestné prohlášení, ve kterém uvádějí, jak se jich dotkla koronavirová situace. Pod pečlivým dohledem jsou i samotné firmy. Pokud se určité společnosti nedaří a prokazatelně plánuje velké propouštění, žadatel o hypoteční úvěr většinou nemá šanci na úspěch.

Kdo s žádostí o hypotéku nejspíše uspěje?


I před krizí měli při sjednáváni hypotéky velice dobrou vyjednávací pozici s bankou například lékaři, právníci, učitelé na vysokých školách, policisté nebo hasiči. V následujících měsících se o práci ani schválení hypotečního úvěru nemusí obávat ani vysoce kvalifikovaní zaměstnanci, jež pracují v některém z nepostradatelných oborů. Lépe na tom obecně jsou zaměstnanci ve státní správě, které oproti soukromému sektoru případná další vlna propouštění nezasáhne v tak velké míře.Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !