Jste vášniví lyžaři a nejraději byste trávili léto někde na ledovci v Alpách? Nebo je letos špatná sezona a nesněží? Krátit čas před příchodem další pořádné zimy můžete lyžováním na trávě.
Co je travní lyžování
Ve světě je tento sport známý pod slovem grasski. O velice populární sport jde zejména v Japonsku. Věnují se mu nejen závodníci, ale také rekreační lyžaři. Toto sportovní odvětví patří mezi nejmladší sport u nás i v zahraničí. Jeho historie sahá do poloviny 70. let, kdy v Brně vyrobili první pásové lyže na trávu. Veřejnosti pak byly představeny na Interski ve Vysokých Tatrách.
Kdy a proč vůbec lyžovat na trávě?
Asi nejdůležitějším důvodem je jednoduše si užívat další letní sport. Může být prostě jen ideální průpravou na zimu, jelikož během léta si můžete pilovat carvingovou techniku. Především závodníci využívají možnosti lyžovat na trávě, protože tak mohou trénovat i přes léto a najezdit mnoho bran bez přesouvání na alpské ledovce.
Vybavení travního lyžaře
Travní lyžování není žádná velká věda. Stačí jen mít speciální lyže, které jsou mnohem kratší, maximálně metrové, a velmi se podobají tankovému pásu. Dále jen klasické přeskáče a hůlky. Používají se délky travních lyží od 60 do 100 cm. Děti a junioři používají lyže do délky 80 cm, ženy okolo 85 cm a muži okolo 90 cm. Nezbytné jsou chrániče kolen, loktů, ochranný krunýř zad a helma. Lze použít chrániče na kolečkové brusle.
Speciální lyže
Lyže jsou koncipovány na principu housenkového nebo taky tankového pásu. Základem je dřevěný nosník spojený s ocelovou lištou, po které se pohybují plastové vozíky. Každý vozík má podle typu 4 až 6 malých koleček, pomocí kterých jede po liště. Vázání je stejné jako na snowboard. Schematicky směrem od povrchu je pořadí: tráva – vozíky – kolečka – nosník s vázáním – kolečka – vozíky.
Jako každý sport má i travní lyžování své závody
Důležitá informace pro závodníky je ta, že stejně jako alpské lyžování i to travní patří pod křídla Mezinárodní lyžařské federace FIS. A stejně jako v zimě se i v létě jezdí závody Světového poháru. Mistrovství světa se jelo poprvé v roce 1979 (v obřím slalomu, ve slalomu a v kombinaci) a jezdí se každý rok.
Kde se dá lyžovat
Lyžovat se dá v podstatě na kterémkoliv travnatém svahu. Měly by se z něj ovšem odstranit kameny a další věci, které by mohly být pro lyžaře nebezpečné. Závody se smí jezdit jen na sjezdovce homologované komisí FIS.
Zdroj: Dobry spanek.cz
Alena Rašková
ChytráŽena.cz