Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 07.05. 2024
Dnes má svátek Stanislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Když se rakovina vrátí…

28. 07. 2009 | Nemoci
Pacienti na sdělení, že se jejich nádorové onemocnění vrátilo, mohou reagovat různě. Nezřídka následuje šok, zlost, smutek nebo strach – stejně jako při prvním sdělení diagnózy, o které jste si už mysleli, že ji máte za sebou. Oproti tehdejší situaci však dnes máte určitou výhodu – a tou je zkušenost. Jednou jste už s rakovinou žili a víte dost o tom, co vás čeká a v co můžete doufat.

Vaše léčba už nemusí být stejná

Od doby, kdy jste rakovinu prodělali poprvé, se mohla léčba vašeho typu nádoru posunout dopředu. Nové léky nebo metody mohou účinněji léčit vaše onemocnění nebo pomoci odbourat nežádoucí účinky léčby. Na mnoho druhů rakoviny se dnes už pohlíží jako na chronické onemocnění, se kterým mohou pacienti žít mnoho let.

Proč se rakovina vrací

Nový výskyt již jednou léčeného nádorového onemocnění se odborně nazývá rekurence nebo také relaps. Tento nový, rekurentní nádor vzniká z buněk Když se rakovina vrátí…původního nádoru, které se při první léčbě nepodařilo dokonale odstranit nebo zničit. Často je zbytek těchto buněk tak malý, že není možné ho rozeznat ani při podrobných vyšetřeních, která jsou součástí každé léčby. Tyto zbylé buňky a návrat rakoviny tedy neznamenají, že vaše původní léčba byla špatná nebo že jste něco zanedbali vy sami. Některé zhoubné buňky jednoduše dokázaly přežít léčbu a nyní se rozrostly do velikosti, kterou je již vyšetřovacími metodami možné zaznamenat. Tyto buňky jsou nyní viditelné jako nový nádor.

Když se rakovina vrátí zpět, nemusí se vždy objevit ve stejné části těla, kde byla původně. Například při poměrně časté rakovině tlustého střeva se mohou nové nádory objevit v játrech. Rakovinové buňky rozšířené z původní lokalizace do nových částí těla nazýváme metastázy. V některých případech je také možné, že jednou již vyléčený pacient onemocní zcela novým, odlišným typem zhoubného nádoru. Tato situace však není častá, rekurence neboli relaps původního onemocnění je podstatně častější.

Nebuďte pasivním objektem léčby

Rakovina, která se vrátila, pravděpodobně znovu ovlivní všechny důležité oblasti vašeho života. Můžete ještě více než před tím trpět pocitem, že ztrácíte kontrolu nad situací, že už je toho na vás příliš. Přesto se pokuste aktivně se zajímat o svou léčbu, podílet se na jednotlivých rozhodnutích spolu s lékařem a ošetřujícím personálem a o své nemoci mluvit i se svými blízkými. To všechno vám může dodat pocit jistoty, kontroly a smyslu celého léčebného procesu.

Zdroj: Léčba-rakoviny.cz

Lydias
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
postoj pacienta je velice důležtý

důležité je jak je informován od lékaře

důležité, zda mu lékař nabídne maximální možnou léčbu, zda BOJ s jeho rakovinou prostě nevzdá za pacienta.
Obrázek uživatelky
profil
že nás zachrání pozitivní myšlení, když vás přepadne agresivní typ nádoru. Maminka podlehla této zákeřné nemoci po 15 měsících marného boje a tolik chtěla žít, sestra bojovala 18 měsíců, s pomocí lékařů jsme jí úspěšně tajili její beznadějný stav, věřila do poslední chvilky, že se z toho dostane, ale marně! Takže jenom chtít nestačí!
Obrázek uživatelky
profil
Souhlasím s Tebou.Moje maminka před 7 lety díky negativnímu postoji sama k sobě boj s rakovinou prohrála.
Obrázek uživatelky
profil
Zítra to budou tři měsíce, co zemřel můj jediný syn. Musím říci, že celou dobu nemoci byl velmi statečný, nikdy si nestěžoval a stále se usmíval. Hodně mu pomáhalo, že za ním chodili jeho studenti a také musím říci, že lékaři se mu věnovali víc než byla jejich povinnost. Ti mu opravdu prodloužily život alespoň o půl roku. Takže souhlasím s Weendy, pozitivní myšlení a pozitivní přístup k pacientovi je velmi důležité.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles