Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 25.04. 2024
Dnes má svátek Marek
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Děsivé sny a jejich vliv na kvalitu spánku

7. 11. 2009 | Péče o tělo
Ač se to zdá k neuvěření, děsivými sny trpí alespoň občas téměř každý. Může jít jak o klasické sny, které si po probuzení nepamatujeme, tak o pravé noční můry, díky kterým se ze spánku dokonce probudíme. Jaký vliv ale mají tyto děsivé sny na kvalitu spánku a jak se jim lze bránit?

REM – fáze snů

Spánek má několik fází, z nichž nejdůležitější je tzv. REM fáze (podle anglického spojení rapid eyes movement), při níž dochází pod zavřenými víčky k rychlému pohybu očních bulv. Tato fáze je charakterizována přítomnosti snů. Ty mohou být jak příjemné, tak i nepříjemné. Jedno ale mají společné, drtivou většinu z nich si člověk po probuzení nepamatuje. Podle mnoha vědců se do snů pomocí podvědomí promítají zážitky z reálného života, touhy a obavy. A právě nepříjemné zážitky, obavy či traumata z dětství většinou stojí za vznikem děsivých snů.


Noční můry a noční děsy

Noční můry a noční děsy lze charakterizovat jako poruchy spánku, při nichž se zdají velmi intenzivní sny s hrůzným a často až děsivým obsahem. Lidské tělo a mysl se ale snaží těmto snům bránit podvědomými pohyby, které mohou vést až k probuzení. Toto přerušení má pak na kvalitu spánku velký vliv, protože spánek neplní svoji regenerační funkci.

Druhou kategorií zlých snů jsou tzv. noční děsy, neboli latinsky pavor nocturnus. Ty se na rozdíl od nočních můr, které se vyskytují v dospělosti, objevují především u dětí. Za následek mohou mít kromě poruch spánku například i noční pomočování.


Trpí nejen spánek

U pacientů, kteří trpí nočními děsy, je silně ovlivněna kvalita spánku. Spánek jej totiž kouskovaný a kvůli tomu se tělo nestačí zcela zregenerovat a odpočnout si. To se projeví jak nevyspáním, tak i podrážděností, větší chybovostí v práci atd. Proto je třeba, aby se člověk dokázal nočním můrám účinně postavit.


Pomůže i psycholog

Pokud se noční můry objevují jen velmi zřídka a jejich témata se neopakují, postačí se uklidnit a zkusit znovu usnout, popřípadě se projít atd. Pokud se děsivé sny vracejí pravidelně, je třeba si o nich promluvit se svým lékařem a psychologem. Může za nimi totiž vězet nějaký traumatický zážitek z minulosti nebo například obavy o místo atd. Zkušený psycholog ale dokáže tuto příčinu nalézt a účinně odstranit.


Zdroj: Dobrý-spánek.cz

Mirka Bali

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
dítě jsem trpěla nočními děsy, pamatuji si dodnes, že to byla hrůza, že jsem se strašně chtěla probudit, ale nešlo to. I teď mám občas noční můry. Nevím, čím to je
Obrázek uživatelky
profil
Děsivé sny se mi zdávají a je to hrůza, vždy než se probudím. Ani nevím, kam by se na EEG Biofeedback mělo jít.
Obrázek uživatelky
profil
Předevčírem jsem měla ošklivý sen a stále se mi top romítá v hlavěSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles