Léto - čas jahodLéto - čas jahod Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Jak správně pečovat o orchideje?Jak správně pečovat o orchideje? Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 23.06. 2024
Dnes má svátek Zdeňka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Ztráta srsti a tvorba lysin u psů

13. 03. 2024 | Zvířátka
Jarní období je všeobecně spojené s přesrsťováním domácích mazlíčků, které často nazýváme jako línání. Jde o zcela přirozený jev, kdy zvíře v souvislosti se změnou venkovní teploty a délkou světla mění typ srsti. V některých případech však může nadměrná ztráta srsti přecházet až v tvorbu lysin či alopecii. V takovém případě by měl chovatel zbystřit a situaci co nejdříve řešit s veterinářem.  

Alopecie je medicínský termín popisující ztrátu srsti nebo chlupů na určitých částech těla zvířete. Příčin může být poměrně hodně a velmi záleží na tom, jaké další potíže zvíře má. Doprovodné příznaky mnohé napoví a dobrá anamnéza již v úvodu vyšetření může pomoci v dalším postupu a diagnostice. „S alopecií a tvorbou lysin se setkáváme poměrně často a nemusí se vždy jednat o úplnou ztrátu srsti. Majitelé přichází i s tím, že na některých místech je srsti méně než obvykle, nebo je polámaná, nekvalitní či špatně narostlá,“ popisuje případy z ordinace veterinářka Kateřina Franková, která radí příznaky dobře sledovat: 

„Velmi důležitým příznakem je například svědivost, která bývá nejčastěji projevem přítomnosti parazitů – například, když má zvíře alergii na bleší kousnutí. Ale i další onemocnění mohou být svědivá. Z diagnóz, u kterých může být přítomna alopecie, jsou to dále alergie, atopické dermatitidy, bakteriální a kvasinkové záněty kůže, autoimunitní onemocnění a endokrinopatie (Cushingův syndrom, hypotyreóza). Důvodem může být i stres či automutilace, kdy si zvíře samo vykusuje nebo vylizuje určitá místa na těle.“

Typy alopecie a jejich léčba


Z pohledu alopecie rozeznáváme několik typů, kdy mluvíme o alopecii primární nebo sekundární, asymetrické vs. symetrické (vyskytující se oboustranně na stejných částech těla), fokální nebo generalizované (na jednom místě, případně na více, nebo po celém těle), přechodné nebo trvalé. Léčba se odvíjí podle vyvolávající příčiny, které musí předcházet diagnostika. „Pokud je přítomen pruritus (svědění), je na prvním místě nutné vyloučit parazity, dále se případně pokračuje s kožním seškrabem, cytologií, odběry krve, biopsií kůže atd. Onemocnění, která jsou provázená alopecií, je tolik, že nelze obecně napsat, jak se léčí. Vždy tedy navštivte veterináře a zdravotní stav psa s ním konzultuje,“ radí veterinářka.

Prevence je základ!


Abychom se problémům s kůží a srstí u našich mazlíčků vyhnuli, je nejlepším řešením zaměřit se na prevenci. Kůže je největší orgán těla a společně se srstí jsou většinou odrazem toho, v jaké kondici a formě zvíře je a jak dobře ho krmíte. Nezapomínejte tedy srst pravidelně kontrolovat, sledujte její změny a pokud na nějaké narazíte, konzultujte je se svým veterinárním lékařem.


Zdroj, foto: FitminTento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !