5 důvodů, proč nemůžete zhubnout5 důvodů, proč nemůžete zhubnout Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 Hrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženyHrajte s námi SUDOKU online! - 3 obtížnosti i pro chytré ženy MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 26.02. 2024
Dnes má svátek Dorota
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Zvítězte v boji s potravinovou alergií u domácích mazlíčků!

9. 02. 2024 | Zvířátka
Máte doma domácího mazlíčka, ale poslední dobou se nemůžete zbavit pocitu, že není ve své kůži? Více se drbe, objevují se mu lysiny, má po těle různé fleky a boláky, je unavený, bez nálady, nechce jíst a ani si hrát? Možná za to všechno může potravinová alergie. V posledních letech je to u domácích mazlíčků stále častější neduh. Pojďme se ale podívat, jak s ním spolehlivě zatočit.

Jak potravinovou alergii poznat?


Hlavním příznakem potravinové alergie u psů i koček bývá svědění, kdy se zvíře škrábe, kouše, nebo si olizuje kůži (kočky často v tajnosti). Zároveň mohou být na kůži vidět i různé změny v podobě zarudnutí, pupínků, lysin po vypadávání srsti. Přítomen může být i zánět vnějšího zvukovodu někdy je to dokonce jediný klinický příznak. Přibližně 30 až 50 % zvířat s kožními příznaky potravinové alergie má také příznaky zvracení, průjmu, a bolesti břicha. U koček lze pozorovat často také kopřivku, zánět spojivek a respirační příznaky. Zároveň může být potrava i spouštěcím faktorem atopické dermatitidy u psů a potravinová alergie může koexistovat s atopickým kožním syndromem u koček. V případě, že mazlíček trpí těmito příznaky, vydejte se neprodleně za odborníkem.

Návštěva odborníka


Diagnostika potravinové alergie se u psů a koček opírá o testační (eliminační) dietu a orální provokační test. To je v současné době jediný spolehlivý diagnostický test. Sérologické alergologické testy z krve na potravinovou alergii se totiž u psů stále nejeví jako dostatečně spolehlivé. Než se však dostanete až k tomuto bodu, projde si pacient ještě celou řadou dalších diagnostických postupů, které jsou u zvířat s příznaky svědění a zvířat se zažívacími obtížemi standardní. Patří k nim například (kontrola vnějších parazitů, vyšetření krve aj. Trpělivost je tak na místě. Sama testační dieta trvá několik týdnů. Je důležité při ní podávat krmivo složené z úplně nového typu živočišného proteinu, se kterým se zvíře ještě nesetkalo, nebo vysoce hydrolyzované krmivo s minimem příloh (nejlépe přidejte jednu surovinu - rýže, brambory). Po úspěšném testu, tedy kdy pacientovi vymizely příznaky, začněte k této testační dietě přidávat ve 2-4 týdenních intervalech krmivo/pamlsky podezřelé z alergie nebo i intolerance. Primárně volte taková krmiva, která byste chtěli dlouhodobě zvířeti podávat.

Během diety nepodávávejte domácím mazlíčkům žádné pamlsky (ani žvýkací), nejlépe ani neodčervujte a nevakcinujte, vyhýbejte zkrátka všemu, kde lze očekávat alergickou reakci, která by mohla zkreslit výsledky testování na potravinové alergeny.

Následná péče


Jakmile obdržíte výsledky testů a víte, jaká složka v krmivu zvíře zatěžuje, nastavte dietu. Nejčastěji bývá zvíře alergické na tyto suroviny: kuřecí maso, hovězí maso, mléčné výrobky, pšenice, sója, vejce. Proto je vhodné už od nejmladšího věku zvířete podávat kvalitní krmivo, které bude holistické a jednoproteinové. To v praxi znamená, že na etiketě najdete pouze jeden druh masa. Je vhodné se vyhnout krmivu s obilovinami, sójou a kukuřicí.

Nejnáchylnější plemena


Některá plemena psů mohou být náchylnější k potravinovým alergiím než jiná. Často se uvádějí plemena jako boxer, německý ovčák, labrador retriever, zlatý retriever, rhodéský ridgeback, mops či  west highland white teriér. Nicméně je důležité si uvědomit, že alergie mohou postihnout jakékoli plemeno a každý případ je individuální. Vždy je důležité získat diagnózu od zkušeného veterináře.


Zdroj, foto: Krmiva Pučálka


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !