Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 30.11. 2020
Dnes má svátek Ondřej
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

7 otázek napoví, zda už je dítě zralé na sólo cestu do školy

9. 10. 2020 | Výchova
Váháte, zda už je vaše dítě dostatečně zralé na to, aby samo zvládlo cestu do školy? O věk v tomto případě až tak nejde, spíš o samostatnost a zodpovědnost. Rozhodování vám usnadní, když sami sobě položíte několik otázek.

Diskuze, v jakém věku pustit malého žáčka samotného do školy, je celkem zbytečná. Mnohem důležitější je, na kolik se nám už podařilo vypěstovat v dítěti smysl pro samostatnost a odpovědnost, aby cestu v pohodě zvládlo. Ovšem záleží i na dalších okolnostech. Třeba na umístění a vzdálenosti školy od bydliště nebo čase, kdy se bude dítě vracet domů.
Zkuste si nejprve odpovědět na pár otázek. Díky nim zjistíte, zda už je potomek na sólo cestu do školy dostatečně zralý.

1. Zvládne už přejít rušnou křižovatku?

Promyslete si, nebo ještě lépe – projděte si společně s dítětem – celou cestu do školy, a přesvědčte se, jak zvládá provoz na ulici. Nejošidnější jsou samozřejmě rušné křižovatky, které je třeba cestou do školy překonat. Jak moc jsou frekventované? Dají se například obejít podchodem?
Co se osvědčilo: Pokud je to možné, je lepší jít ze začátku kousek cesty s dítětem a přes nebezpečné křižovatky ho doprovodit. Pak se s ním rozloučit a nechat ho pokračovat samostatně.

2. Bude se vracet za šera nebo za tmy?

Hlavně děti, které dojíždějí do školy z okolních obcí autobusem nebo vlakem, musí vstávat brzy a v zimě jdou často kus cesty ještě za tmy. Pozdě odpoledne nebo navečer se zase za tmy či za šera vracejí. Co můžeme udělat pro jejich bezpečí a svůj klid?
Co se osvědčilo: Samozřejmě, pokud je to možné, dítě ke spoji doprovodíme nebo si s ním dáme odpoledne sraz někde na půl cesty. A tu první půlku cesty, kdy bude samo, strávíme pro větší pocit bezpečí společným povídáním po telefonu.
Tip: Čím výraznější barevné oblečení a čím víc odrazek i na tašce, kole atd., tím líp. A vůbec není od věci dát s sebou dětem baterku-blikačku nebo čelovku.

3. Dokáže se soustředit na cestu?

Se spolužáky, kamarády nebo se sourozencem je cesta do školy vždycky zábavnější. Ovšem zároveň se zvyšuje riziko, že se děti tak zaberou do debaty, až třeba přehlédnou červeného panáčka na semaforu.
Co se osvědčilo: Pomůže jediné – stále dokola opakovat dětem bezpečnostní zásady, aby si je zapamatovaly a staly se pro ně rutinou.

4. Poradí si v hromadné dopravě?

Cestuje dítě do školy dopravními prostředky? A dokáže si poradit, když spoj nepojede, bude výluka, spadne trolej…?
Co se osvědčilo: Je nutné připravit dítě i na tyto nečekané situace, které mohou nastat, a naučit je, jak v takových případech postupovat. Určitě se o nich alespoň bavte a společně s dětmi hledejte nejlepší řešení.

5. Dokáže si říct o pomoc?

Někdy je třeba, aby dítě umělo požádat o pomoc dospělé, ocitne-li se v situaci, v níž si samo neporadí.
Co se osvědčilo: Často děti varujme před různými nebezpečími, která na ně v životě číhají. Nebudujme v nich ale pocit, že všichni kolem jim chtějí ublížit. Člověk přece není jenom zdroj nebezpečí, ale také případný zdroj pomoci. Naučte proto děti pár triků, jak poznat, koho je vhodné oslovit a kdo jim nejspíš pomůže. Třeba starší paní, která tolik nespěchá, nebo maminka s kočárkem – ty jistě budou mít pochopení s nečekanou situací pomoci.

6. Zná nazpaměť vaše telefonní číslo?

Adresu domova a telefonní číslo aspoň na jednoho rodiče by měl umět zpaměti každý školák – vždyť ne každý malý žáček má svůj telefon…
Co se osvědčilo: Určitě je dobré naučit děti nazpaměť i adresu školy nebo telefon na babičku. A říct mu, že pokud nastane nějaká nepředvídaná situace, není vůbec ostuda požádat někoho, zda by mu nepomohl najít při výluce náhradní spojení. Všichni z nepojízdné tramvaje vystupují a budou mít pro malého školáka pochopení. A všichni dospěláci mají mobilní telefon a nechají ho v případě nutnosti zavolat rodičům.

7. Stihne dojít do školy včas?

Zvláště mladší děti nemají ještě příliš pojem o čase, cestou je i ledacos zaujme, a tak se může snadno stát, že přijdou do školy pozdě.
Co se osvědčilo: Dobrou službu udělají dítěti vlastní hodinky. Někdy se cestou rozváže tkanička, malý školáček se potřebuje ujistit, že úkol je opravdu v aktovce, zapovídá se s kamarády… Odhadnout utíkající minuty je pro malé dítě složité a ručičky na hodinkách mu v těchto okamžicích budou dobrým pomocníkem.

Tip: Pěšky je lepší než autem

Nenechte se unést na vlně, že všichni rodiče v okolí vozí své dítko do školy autem nebo je vyprovází. Pokud tomu nic nebrání, nechte svého prvňáčka chodit do školy samotného. Uděláte pro něj víc, než si umíte představit.V prvních hodinách probíhají ty nejdůležitější předměty. Děti přivezené až před práh školy jsou ještě neprobuzené. Vůbec není radost je učit. Je obrovský rozdíl mezi chováním dětí přivezených až do „třídy“ a dětmi, které šly do školy „po svých“. Ty jsou již probuzené, mají za sebou spoustu zážitků i pár lumpáren. Zkrátka už jsou na den připravené.

A pokud opravdu musíte vozit děti do školy autem? Zkuste alespoň vyjíždět o pár minut dřív, abyste měli čas zastavit o pár bloků blíž před školou a kousek cesty jít společně pěšky nebo poslat dítě samotné. Pomůžete tím jemu, sobě i učitelům.

Zdroj, foto: Juklik.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !