Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 26.09. 2018
Dnes má svátek Andrea
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Co by měla vědět každá žena, která užívá hormonální antikoncepci

22. 07. 2015 | Péče o tělo
Užívání hormonálních pilulek proti početí neodmyslitelně patří k modernímu způsobu života většiny žen. Možnost zodpovědně plánovat rodičovství přináší nebývalou svobodu a příležitost věnovat se nejprve kariéře, cestování a budování partnerství. Avšak jako každá mince má dvě strany, i tento způsob ochrany má svá rizika. Znáte je?

Na komfort spojený s braním antikoncepčních tabletek si ženy zvykly rychle. Stačí při sobě každý den nosit platíčko, pravidelně z něj ujídat a získáte zatím tu nejspolehlivější a nejpohodlnější ochranu proti nežádoucímu otěhotnění. Fungují na principu dodávání hormonů do těla, které zabraňují dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníků, a tím zamezují oplodnění.

Vedle základního účelu mají řadu dalších pozitivních efektů, na něž obzvláště ženy rády slyší: upravují menstruační krvácení co do pravidelnosti, intenzity i bolestivosti, příznivě působí na pleť (snížení nadměrného maštění a zmírnění projevů akné), zlepšují kvalitu nehtů i vlasů atd. Vedle těch kosmetických existují nesporné výhody zdravotní – snižují riziko výskytu rakoviny dělohy, vaječníku či tlustého střeva a minimalizují výskyt zánětů ženských orgánů (dělohy, vaječníku). Bylo by však chybou nechat se unést těmito slibnými příznivými dopady a nezeptat se „co za to“.

hormonální antikoncepceJe fakt, že dodávané hormony ovlivňují řadu funkcí v těle, a to obousměrně, pozitivně i negativně. Jen ty negativní vedlejší účinky se tolik nevyzdvihují. Příliš se o nich nemluví, nepíše, nediskutuje, zůstávají v pozadí a jen se letmo zmíní – v lepším případě. V tom horším jste přesměrováni na příbalový leták.

A teď ruku na srdce: kdo si dá práci s tím, aby ho ve volných chvílích místo knihy nebo oblíbeného časopisu pečlivě a pozorně pročítal?

Dlouhodobým trendem sice je snižování dávky hormonů na takové hladiny, aby antikoncepce vykazovala co nejméně vedlejších účinků, ale zároveň fungovala spolehlivě. Nicméně ani tak se některým nepříjemnostem zcela nevyhnete. Nízké množství účinných látek často mívá za následek slabé krvácení/špinění a jiné komplikace.

Vysoká hladina estrogenu je riziková hlavně proto, že estrogen až několikanásobně zvyšuje srážlivost krve, a tím se zvětšuje riziko vzniku krevních sraženin. Ty se mohou následně uvolnit a ucpat důležité tepny a způsobit embolii. Zpozorněte hlavně v případě, že jste ve své rodině zaznamenali výskyt nějaké tromboembolické choroby, jako je žilní trombóza, mozková mrtvice, infarkt, plicní embolie atd. Tak jako tak, vyplatí se vám z vlastní iniciativy podstoupit testy na srážlivost krve a preventivní vyšetření rizika tromboembolické nemoci při užívání hormonální antikoncepce. Ty se sice standardně nehradí z veřejného zdravotního pojištění, ale věřte tedy, že se vám investované peníze vrátí mnohonásobně zpátky.

Používání této antikoncepční metody má, ostatně jako všechno na světě, své výhody i nevýhody. Předností ale není zrovna málo, proto není důvod hned se jí v záchvatu paniky zříkat, pokud nepatříte mezi rizikové skupiny žen. Zároveň však neškodí trocha bdělosti a informovanosti. Jsou ženy, u kterých by měl gynekolog pečlivě zvážit její předepsání. Každé by pak měl pomoci najít takové pilulky nebo jinou formu ochrany, která jí vyhovuje nejvíce s ohledem na zdravotní predispozice i požadovaný komfort.

Zdroj, foto:

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !