Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 22.09. 2018
Dnes má svátek Darina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Děti mluví sprostě, a je to přirozené

16. 03. 2015 | Výchova
Můj syn se naučil říkat neslušná slova
DOTAZ OD MAMINKY: „Dobrý den, prosím o radu. Můj syn se naučil říkat neslušná slova, která doma vůbec nepoužíváme, slyšel je od vrstevníků ve školce, ale nyní je používá denně, ze školky nyní slyším stížnosti, jak ošklivě mluví. Zpočátku jsem si toho nevšímala, poté jsem se snažila vysvětlovat, že se to nedělá, ale zcela bez efektu. Děkuji za radu.“

DĚTI MLUVÍ SPROSTĚ, A JE TO PŘIROZENÉ

Zná to snad každý rodič – jeho malý roztomilý potomek najednou řekne nějaké „peprné“ slovo, za které by se často styděl i dospělý. A pokud možno se tak stane v té nejméně vhodné chvíli. Je jisté, že tato zkušenost je součástí vývoje dětí. Je to tak přirozené. Neznamená to však, že je to v pořádku!

JAK JE TO ODNAUČIT?
Odnaučit dítě mluvit vulgárně není vždy úplně snadné.Jakmile se totiž děti naučí mluvit, začnou používat různá slova, a to i taková, jejichž význam vlastně nechápou. Je tedy zcela logické, že občas se jim do slovníku připletou i ta vulgární. Na druhou stranu je důležité, aby Děti mluví sprostě, a je to přirozenébyla stanovena určitá pravidla. Dítě by mělo pochopit, která slova používat může a která nikoliv.

Tato skutečnost patří do očekávaných zkušeností vývoje člověka. Děti jsou nejčastěji inspirovány neslušnými slovy ve věku kolem 5 let, kdy je opravdu s chutí používají a sledují, jak tato slova ovlivňují jejich okolí. Používání neslušných slov před 5. rokem bývá spíše projevem potřeby získání pozornosti dospělých či vrstevníků a zjištění „kdo jsem vlastně já“. Podle Markuciové jsou v mladším věku vývojové potřeby dětí směřovány více k tříbení smyslů a schopnosti dorozumět se s okolním světem, než hra s významem slov.

Jak dát přesnou zpětnou vazbu s citem?

Otevřete se tomu, že žádné chování dítěte není ve svém základě špatné. Vývoj člověka je podmíněn tím, že zkouší vše, co je dostupné v jeho okolí. Jelikož neumí rozlišovat mezi „dobrým a špatným“, zkouší vše s radostí. Důvěřujte tomu, že toto zkoušení je tu pouze proto, aby se dítě vyvinulo v celistvého jedince, tzn., rozpoznalo důsledky svých činů a volil do budoucna činy pro něho prospěšné. Jelikož některé činy mohou být pro dítě ohrožující, jsou zde rodiče, kteří ho v určitých zakoušených zkušenostech potřebují zastavit. Používání neslušných slov je místo, ve kterém je třeba dítě zastavit, stejně tak, jako ho zastavíme, když přecházíme silnici.

Je třeba trénovat:

Pro trénink si vytvořte prostor lásky (např. ve Vaší blízkosti, doma, atd.) a řekněte si „toto je náš prostor lásky.“ V něm se učte, jaká slova jsou láska a jaká slova ne. Buďte konkrétní. Podobně jako na přechodu – červená ne, zelená ano.

Děti mluví sprostě, a je to přirozenéDejte jasnou zprávu o tom, že v prostoru lásky se používají pouze slova lásky.

Je důležité být důsledný. Pokud dítě používá slova, která nejsou láska, odveďte ho na chvíli od Vás pryč. Poproste ho, ať se samo vrátí, až bude připravené používat slova lásky. Pouze přímá a pravdivá zkušenost je dítěti učitelem, i přestože pro něj bude dočasně nepříjemná. Postupně prostor lásky rozšíříte na všechna místa, na kterých se pohybujete a všechny lidi k řešení pozvěte tatínka. Muži nesou úžasnou jasnost a jsou výborní pro trénink čehokoliv.

Věnujte přímou pozornost svému dítěti minimálně 30 minut denně v rámci společné činnosti dle jeho přání a potřeb a hledejte možnosti, jak ho ocenit v každodenních obyčejných drobnostech. Přestane tak mít potřebu získávat pozornost neslušnými slovy a nabyde důvěry v sebe a svou vlastní hodnotu, díky dovednostem, které si skrze činnosti s Vámi osvojí.

Pokud bude ve školce nadále používat neslušná slova, nedělejte si starosti. Do náplně práce učitelů patří pomoci dětem zacházet se svým jazykem kultivovaně. Ve školce to není součástí Vaší odpovědnosti, proto nechte pedagogy, ať si s tím poradí dle své odbornosti. Tím, že se Váš chlapeček bude cítit dostatečný s Vámi a ve Vaší rodině, postupně ztratí potřebu ověřovat si svojí hodnotu u svých vrstevníků neslušnými slovy a stane se pro ně inspirativním kamarádem sám o sobě.

Autorka: Klára Markuciová
Zdroj foto: Nestlingue

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Děti mluví sprostě, a je to přirozené:

Děti mluví sprostě, a je to přirozené
Děti mluví sprostě, a je to přirozené
Děti mluví sprostě, a je to přirozené
Děti mluví sprostě, a je to přirozené
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Souhlasím s tím co se psalo už v předchozích přispěvcích.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
že už malé deti rozprávajú doslova oplzlo.
Neraz som bola svedkom rozhovoru rodičov (ale aj starých rodičov) s deťmi, v ktorom používali tie "najvybranejšie" slová.
Dieťa si potom myslí, že je to normálne vyjadrovanie a, samozrejme, rozpráva tak aj v škôlke, škole, na ulici a tam to zas nachytajú iné deti.
Takže najprv by sa mali zamyslieť dospeláci, aké slovo vypustia z úst Smajlík.
Obrázek uživatelky
profil
takový slovník...Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles