Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 02.12. 2020
Dnes má svátek Blanka
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Dilema v době koronavirové: Nosit raději brýle nebo kontaktní čočky?

24. 04. 2020 | Péče o tělo
V souvislosti s pandemií koronaviru se vyskytují obavy lidí s oční vadou, zda je bezpečné používat kontaktní čočky, anebo je vhodnější alternativou přejít na brýle. A ochrání vás vlastně dioptrická skla před nákazou?

„Myslím, že uživatelům kontaktních čoček vyšší riziko nákazy koronavirem nehrozí,“ domnívá se MUDr. Lucie Valešová. Zároveň však připomíná, že je třeba v období všudypřítomné hrozby nákazy více než kdy jindy dbát na zvýšenou hygienu při jejich výměně. „Uživatelé kontaktních čoček by měli dodržovat všechna standardní doporučení, ale vzhledem k tomu, že většina nositelů je nedodržuje, doporučuji je zpřísnit. Nepřekračujte délku použitelnosti, takže čtrnáctidenní čočky je nutné vyhodit, i když je nositel měl jen dvakrát za ty dva týdny. Dále používat roztoky z lékáren, dbát na dobu použitelnosti, měnit častěji pouzdro na čočky,“ upozorňuje oftalmoložka.

Samozřejmostí je důkladné mytí rukou při jejich vyndávání a nasazování – s trochou nadsázky se tvrdí, že by si v době pandemie měl člověk mýt ruce stejně důkladně, jako by krájel chilli papričky a poté si chtěl vyjmout z očí kontaktní čočky.....

žena s brýlemi a psemAbyste zamezili vniknutí infekce, snažte se nedotýkat očí, obzvlášť v rizikových prostředích jako je městská hromadná doprava. Nejhygieničtější variantou jsou jednodenní čočky, pokud používáte vícedenní, vždy je na noc vyjměte a uložte do pouzdra s dezinfekčním roztokem. Zároveň pokud člověk začne pociťovat příznaky COVID-19 jako je kašel nebo teplota, měl by s nošením čoček přestat.

„Myslím, že stejně jako u chřipky je to rozumné. Následný rozvoj onemocnění může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček. V těchto případech doporučuji nosit brýle,“ uvádí doktorka Valešová.

Ochrání kontaktní čočky před koronavirem?

Abychom minimalizovali rizika, kromě zakrytí obličeje rouškou se doporučuje nosit také ochranné brýle. Bylo by ovšem mylné se domnívat, že podobnou funkci mohou plnit i kontaktní čočky. „Kontaktní čočky kryjí jen rohovku, ale virus se přenáší přes spojivku, která kryta není,“ vysvětluje primářka Valešová. Někteří lidé si za účelem ochrany před koronavirem pořizují také brýle z drogérií či supermarketů – a to, ačkoliv netrpí oční vadou. „Pokud člověk v těch brýlích vidí, uškodit mu nemohou,“ ubezpečuje Valešová. Nicméně takzvané „hotovky“ nejsou dělané na to, aby se nosily dlouhodobě. Jejich dlouhodobé nošení může vést k bolestem hlavy, špatnému soustředění nebo třeba k červeným očím. Dalším řešením jsou brýle s čirými skly, případně sluneční brýle – přestože stoprocentní ochranu také neposkytují.  Údajně obyčejné brýle oči neochrání, ale podle mého názoru každá mechanická zábrana před kapénkami může mít svůj smysl. Čím větší plochu brýle zakrývají, tím lépe chrání. Nejdůkladnější ochranu poskytují ochranné brýle, které přiléhají těsně ke kůži.  

Patálie s brýlemi...

Lidé s dioptrickou vadou, kteří nosí brýle, se nyní mohou potýkat s novými patáliemi. Řadu z nich například trápí mlžný opar na skle, vznikající při nošení roušky. Tento problém můžete eliminovat tím, že je ošetříte přípravkem proti zamlžování, případně tenkou vrstvou tuhého mýdla, rozetřeného hadříkem z mikrovlákna na obou stranách. Protože na brýlích se mohou zachytit nečistoty včetně virů, nezapomeňte je po příchodu domů důkladně umýt teplou vodou a mýdlem. Na rozdíl od roušek je však nevyvařujte, aby nedošlo k poškození obrub, ani nepoužívejte agresivní dezinfekce.

Zároveň více než kdy jindy dbejte na to, aby vám brýle dobře seděly – například nepadaly z nosu a byly dobře fixovány za ušima. Jejich posouváním se totiž zbytečně dotýkáte prsty obličeje, což je v této době nežádoucí. Nechte si je proto srovnat v optice, které mají výjimku a zůstaly ve většině případů otevřené. Raději si ale předem telefonicky zjistěte, jaká je aktuální provozní doba.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Já osobně preferuji brýle (kupuji je pravidelně z https://www.hotovebryle.cz/ ), takže u nich zůstávám i během tohoto chřipkového šílenství. Mám tak dobře ušitou roušku, že se mi ani nemlží, tak jsem naprosto spokojená Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
musím nosit brýle,kontaktní čočky nemůžu,mám zelený zákal,lékař mi je zakázalSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles