Čas malinČas malin Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 18.09. 2018
Dnes má svátek Kryštof
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Festival Ibérica 2015 začíná

1. 07. 2015 | Kultura
V úterý 30.6. 2015 začal festival Ibérica 2015. Dvanáctý ročník přehlídky španělské a iberoamerické kultury zamíří stejně jako v předchozích letech do Brna, Prahy a Boskovic. Na první festivalový den připravili pořadatelé akci nazvanou Fiesta Gastronómica Iberoamericana. Celodenní program na brněnské Staré radnici a na Radnické ulici nabídne směsici španělských a latinskoamerických delikates, tance i hudby.

Starou radnici a její okolí zaplní stánky s mořem provoněnými dobrotami. Místní prodejci, distributoři a restauratéři nabídnou to nejlepší ze španělské a latinskoamerické gastronomie. K ochutnání bude paella, jamón, tapas, olivové oleje, kolumbijské rumy a káva, jihoamerická tequilla, španělská vína včetně oblíbeného sherry a mnohé další.

Festival Ibérica 2015 začínáU některých stánků se setkáte i s rodilými Španěly a Jihoameričany. Návštěvníci se mohou těšit na nejrůznější speciality jako krevety v chorizu, ekvádorské chipsy, koktejly z Havany či dezertní vína madeira,“ říká dramaturg festivalu Ibérica 2015Petr Vít. Na fiestě si zkrátka přijdou na své nejrůzněji naladěné chuťové pohárky a také všechny věkové kategorie. Školáky láká Ibérica na točenou zmrzlinu. Kdo donese vysvědčení s vyznamenáním, dostane ji zdarma. Dámy zase zaujme prezentace flamenkových sukní a stylových doplňků.

Na pódiu se pak během fiesty představí plejáda vynikajících hudebníků a flamenkových tanečnic. Slavnost chutí, vůní a radosti ze života začne v jedenáct hodin a potrvá až do pozdního večera. Vstup na akci je volný. Kompletní přehled stánků a časový rozpis ochutnávek najdete na webu www.iberica.cz.

Na fiestu v ulicích naváže ve 20 hodin první festivalový koncert, představení Puntal sevillského tanečníka Davida Péreze hostí Divadlo Husa na provázku. Stejný koncert uvidí o den později i návštěvníci festivalu v Boskovicích. Hlavní hvězdy festivalu, legendární zpěvák Arcángel a brilantní tanečnice Patricia Guerrero, se poprvé představí 2. července v pražském Divadle Archa. Jejich projekt „OLOR A TIERRA – VŮNĚ ZEMĚ“ je poctou krajině a lidem, mezi nimiž uhrančivý zpěvák prožil své dětství, a zároveň i výzvou k představení flamenka v současném světle.

Arcángel dokázal očarovat posluchače po celém světě dnes již univerzálním jazykem flamenka. Patricia Guerrero si díky svému talentu a strhujícímu projevu vysloužila nejen řadu ocenění, ale také spolupráci se slavným režisérem Carlosem Saurou. Příznivci festivalu mají jedinečnou příležitost zavzpomínat na její triumfální vystoupení v roce 2007, kdy stála na počátku své oslnivé kariéry. Na představení Arcángela a Patricie Guerrero se mohou těšit i návštěvníci závěrečného galakoncertu na nádvoří brněnského hradu Špilberk.

Letošní bohatý doprovodný program zahrnuje také projekce španělské a latinskoamerické kinematografie v kině Art, festivalové fiesty, fotografickou výstavu a mnohé další. Velkou část doprovodného programu nazvaného Taberna flamenca hostí kavárna Trojka. Každý festivalový den se zde příchozí mohou těšit na hudbu, tanec a setkávání s dalšími milovníky španělské a latinskoamerické kultury. Přes den to bude flamenkem žít  na nádvoří Domu pánů z Kunštátu a v pozdějších hodinách ve sklepení Trojky.

Festival Ibérica 2015i letos nabízí unikátní možnost prožít Španělsko na vlastní kůži ve dvou desítkách workshopů. Pořadatelům se tentokrát podařil husarský kousek, když se lektorování ujme i největší taneční hvězda festivalu Patricia Guerrero. Ta povede svůj intenzivní kurz pro středně pokročilé a pokročilé tanečnice a tanečníky 3. července v Brně v atraktivních prostorách společenského sálu radnice městské části Brno-střed na Dominikánské ulici. „Program Patricie Guerrero je velmi nabitý a kurzy pořádá zcela ojediněle. Jedná se tedy o skutečně exkluzivní záležitost a věříme, že si účastníci z workshopu odnesou jedinečné zážitky a především nenahraditelné zkušenosti,“ říká koordinátorka tvůrčích dílen Maria Cristina Roa.

Festival Ibérica 2015 tradičně nabízí i taneční kurzy pro začátečníky a pestrou směsici workshopů pro hudebníky i milovníky dalších odnoží španělské a latinskoamerické kultury, všechny pod vedením špičkových lektorů z Česka i zahraničí. „Letos jsme do nabídky tvůrčích dílen vůbec poprvé zařadili výuku flamenkového zpěvu. Lektorem bude uznávaný zpěvák Javier Rivera, kterého diváci mimo jiné uslyší na brněnském a boskovickém koncertu. Zájem o flamenkový zpěv nás velmi mile překvapil. Už nyní je kurz téměř zaplněný,“ upozorňuje Roa. Festival láká také na úspěšný seberozvojový kurz flamenka.

Pod vedením španělského tanečníka a zároveň psychologa Carlose Sepúlvedy se loni nadšeně roztančili i ti, kteří se obyčejně zdráhají výrazněji projevovat své emoce. Fanoušci latinskoamerických rytmů se mohou těšit také na kurzy salsy a argentinského tanga pod vedením Alvara Vargase a Rafaela Busta. Flamenkový um a zkušenosti předá účastníkům kurzů proslulý tanečník David Peréz. Virginia Delgado, která s festivalovým týmem i návštěvníky prožila hned několik předcházejících ročníků, bude již tradičně vyučovat elegantnímu tanci s vlečkou - bata de cola.

Flamenco si každým rokem získává stále více fanoušků. Základy fascinujícího flamenkového tance přiblíží všem účastníkům dílen dvě zkušené lektorky Lucie Čellárová Mansfeldová a Zuzana Čorejová.

Festival Ibérica 2015 začínáHudebníci se pak na španělskou notu naladí v kurzech kytary, kastanět či tradičního flamenkového nástroje cajónu. „Hudební kurzy povedou vynikající a na Ibérice už dobře známí muzikanti, kytaristé Stanko Kohútek a Manuel de la Luz a perkusista Michal Cába, kteří už v předchozích letech dokázali, že umí předat svoje bohaté zkušenosti jak začátečníkům, tak pokročilým hudebníkům,“ říká Roa. Cába s Kohútkem osvětlí zájemcům také flamenkové tlesky „palmas“ v tvůrčí dílně compásu.

Na loňskou úspěšnou premiéru naváže odborník na španělskou gastronomii Enrique García, který svoje žáky zasvětí do tajů proslulých tapas a dalších pochoutek provoněných mořem. Ibérica jako vždy myslí i na nejmenší. Opět tak otevře oblíbené kurzy pro děti od šesti let, v nichž se seznámí s prvními krůčky flamenkových, ale i latinskoamerických tanců. Kompletní přehled a časový rozpis kurzů najdete na webu www.iberica.cz.

Festival Ibérica 2015, který letos zavítá do Prahy, Brna a Boskovic, je nejvýznamnější akcí svého druhu v ČR a za dobu své historie představil domácímu publiku elitu flamenka v čele s Gerardo Núñezem, Carmen Cortés, Jorgem Pardo, Marií Serrano, Patricií Guerrero a mnoha dalšími.

Festival Ibérica 2015 – program:


Brno 30. 6.
Fiesta Gastronómica Iberoamericana, Stará radnice a okolí, 11:00 – 21:00
Vernisáž výstavy fotografií Petra Víta „Impresiones Iberoamericanas“, Galerie 10 (Radnická ulice), 18:00
Puntal, Divadlo Husa na provázku, 20:00
David Pérez – tanec, Javier Rivera – zpěv, Manuel de la Luz – kytara
Ibérica Cinematográfica, Kino Art, 20:30,  

Boskovice 1. 7.
Puntal, Zámecký skleník, 20:30
David Pérez – tanec, Javier Rivera – zpěv, Manuel de la Luz – kytara

Brno 1. 7.
Ibérica Cinematográfica, Kino Art, 20:00,

Praha 2. 7.

OLOR A TIERRA – VŮNĚ ZEMĚ, Divadlo Archa, 20:00
Arcángel – zpěv, Patricia Guerrero – tanec, Dani de Morón – kytara, Los Mellis – zpěv, palmas

Brno 2. 7.
Ibérica Cinematográfica, Kino Art, 20:30,

Brno 3. 7.
Workshop flamenkového  tance s Patricií Guerrero, Společenský sál radnice MČ Brno-střed, 17:00
Ibérica Cinematográfica, Kino Art, 20:30,
 
Brno 4. 7.
Závěrečná fiesta účastníků tvůrčích dílen, Stará radnice, 15:00
Ibérica Cinematográfica, Kino Art, 20:30,
Závěrečný galakoncert OLOR A TIERRA – VŮNĚ ZEMĚ, nádvoří hradu Špilberk, 20:30

Festival Ibérica 2015 začal 30.6. 2015 a postupně zavítá do Prahy, Brna a Boskovic


Zdroj, foto: Ibérica

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !