Jak vyfouknout velikonoční vajíčkoJak vyfouknout velikonoční vajíčko Menu pro Emu - Koko má EmuMenu pro Emu - Koko má Emu Velikonoční beránek nejoblíbenější receptyVelikonoční beránek nejoblíbenější recepty Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020Školní rok a školní prázdniny v roce 2019/2020
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Velikonoční nadílka
Soutěžte s námi o 300 skvělých výher
do konce zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 09.04. 2020
Dnes má svátek Dušan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Festival Struny podzimu 2012 již v neděli

19. 09. 2012 | Kultura
Napříč hudebními žánry a kontinenty se letos posedmnácté vydávají Struny podzimu - nabízejí hvězdná jména i neotřelé projekty. V originálním programu kombinuje festival Struny podzimu jazz, klasiku, tradice i experiment. „Na tvorbu festivalového programu nahlížíme jako na samostatnou uměleckou disciplínu.

Součástí našeho receptu je, že se neomezujeme na téma, styl nebo hudební období, ale že si můžeme dovolit uvádět pestrou paletu hudby, pokud každý z koncertů představuje mimořádnou uměleckou kvalitu,“ láká na letošní koncertní nabídku umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Od 23.9. do 3.11. 2012 nabídne festival Struny podzimu 2012 devět koncertů doplněných o klubovou noc SPOTLIGHT. Chybět nemůže ani vyhledávaný víkendový program Struny dětem.

Zahájení letošního ročníku festivalu Struny podzimu 2012 bude patřit nejžádanějšímu kontratenoristovi současnosti Philippu Jarousskému, který vystoupí již 23. září ve Dvořákově síni Rudolfina. Z Francie, mekky staré hudby, přijede tento mladý pěvec se slovanskými kořeny přednést árie slavného barokního kastráta Farinelliho.

Obdivuhodný hlas a unikátní hlasovou techniku Philippa Jarrouského doprovodí skvělý orchestr dobových nástrojů Venice Baroque Orchestra (dir. Andrea Marcon). „O kontratenoristech se říká, že jejich hlas dosahuje až k andělům. Pokud tomu tak je, Jarrousky musí být jediný, komu andělé i odpovídají,“ přibližuje tuto výlučnou osobnost Marek Vrabec.

S důrazem na interpretační kvalitu vybírali pořadatelé festivalu Struny podzimu 2012 i další umělce na poli klasické hudby. V jedinečné atmosféře Pražské křižovatky (kostel sv. Anny) přednese 30. září intimní sólový recitál mladá fenomenální violoncellistka Alisa Weilerstein, která si získává fanoušky po celém světě díky své virtuózní technice i spontaneitou interpretace.

O necelý měsíc později, 24.10. 2012, na témže místě pak před festivalové publikum předstoupí uznávané smyčcové kvarteto The Brodsky Quartet a vzývaný hráč na koru a skladatel s africkými kořeny Tunde Jegede. V jejich podání zazní tradiční komorní skladby i kompozice na pomezí klasiky a world music.

Respektované osobnosti i vycházející hvězdy - taková je nabídka jazzové linie letošního festivalu Struny podzimu 2012. Jejím vrcholem se 31.10. 2012bezpochyby stane vystoupení saxofonisty Sonnyho Rollinse: legendy, jejíž hudební dráha započala prvním koncertem v 11 letech, aby se ve svých 82 letech vrátila na den přesně po třiceti letech zpět do Prahy.

Rollins je považován několik posledních desetiletí za jednu z nejvýznamnějších osobností jazzové scény, jež ovlivnila několik generací hudebníků. „Jazz prostě žije a dýchá. Nikdy se nemění, ale přitom se mění neustále. To jsem se vždycky snažil zachytit ve své hře,“ dodává ke své kariéře saxofonový mág. U příležitosti koncertu odvysílá Česká televize 2. a 9. října jeho profil.

Strhující temperament a pohlcující energie - tyto přívlastky pro změnu opřádají fusion produkci mladé japonské pianistky a skladatelky Hiromi. V Praze se zastaví v půli turné mezi Bostonem a Londýnem. Společně s baskytaristou Anthony Jacksonem a bubeníkem Stevem Smithem, fusion bubeníkem roku podle ankety v časopisu Modern Drummer, tvoří The Trio Project. V Divadle Hybernia rozpoutají svou erupci jazzu, rocku i klasiky 3. října.

Gregory Porter
- jméno, které Festival Struny podzimu 2012 již v neděliuchvátilo jazzové hudební kritiky, vystoupí v Lucerna Music Baru pro velký zájem 9. října hned dvakrát. Porter je kritikou označován jako „nejvyzrálejší jazzový zpěvák-skladatel posledního desetiletí“. Do víru jižanských rytmů pak zavede posluchače jedna z nejlepších brazilských zpěvaček a skladatelek, Joyce Moreno. Mistryně bossa novy, jazzu a hudby brazilských legend vynikne v sólovém recitálu 14. října ve Stavovském divadle.

Festival Struny podzimu každým rokem rozezní také hudba dalekých krajin. V rámci série koncertů objevujících možnosti lidského hlasu vystoupí 7. října v Českém muzeu hudby ženské trio jakutských „šamanek“ Ayarkhaan. Příběh ve své době největšího osobního parníku si jako inspiraci vybral jeden z nejrespektovanějších minimalistů, Gavin Bryars. Svůj ikonický opus Potopení Titaniku osobně uvede se svým ansámblem v multimediálním provedení v kinosálu Veletržního paláce 18. října.

Struny podzimu 2012 – neformální klubová noc Spotlight

Vedle hlavního festivalového programu nabízejí Struny podzimu neformální klubovou noc SPOTLIGHT, která se letos uskuteční 3. listopadu v ROXY/NoD. Na jeden večer přiblíží Struny podzimu atmosféru proslulých newyorských klubů a na několika scénách představí mladé talenty mezinárodní i české hudební scény. Mimo jiné geniálního amerického bubeníka Chrise „Daddyho“ Davea, experimentální jungle-ambient českého uskupení Sato-San To nebo dvojnásobného mistra České republiky v beatboxu En.drua a berlínského mistra jamu Ricoloopa.

Klubová noc je prostorem pro neobvyklá umělecká setkání, objevování, improvizace. Je minifestivalem jdoucím napříč nejrůznějšími hudebními styly mladé generace. Hudební program doplní debaty čili Q & A s jednotlivými umělci, které se v loňském roce setkaly s mimořádným ohlasem návštěvníků,“ vysvětluje Marek Vrabec, ředitel festivalu Struny podzimu.

Své pevné místo v programové nabídce má i víkend Struny dětem, který provede malé objevitele světem hudby, tance i výtvarného umění. Na zvídavé děti a hravé rodiče čekají od 19. do 21. října v divadle Minor výjimečné koncerty, hudební a pohybové workshopy i výtvarné dílny. Tata Bojs budou „vsedě a potichu“, zatímco beatboxer En.dru povede svůj workshop jistě pěkně nahlas.

Společně s Danem Bártou pak předvedou, jak vzniká s pomocí tzv. loopstation hudba „právě teď a tady“. Hudebním vlakem kolem světa se malí cestovatelé vypraví s Clarinet Factory. Brazilské zastavení s orchestrem Tam-Tam Batucada a taneční skupinou Tradición bude plné rytmů samby. Na klasickou strunu zadrnká Pražská komorní filharmonie, hravá hudba pro hravé děti se neobejde bez Orffových nástrojů a hry na vlastní tělo. S Petrem Skoumalem si zazpívají všichni od 5 do 80 let. Podrobný program na www.strunydetem.cz.

Festival Struny podzimu 2012 již v neděliStruny podzimu již šestým rokem hledají způsob, jak prostřednictvím festivalových aktivit podpořit hudební vzdělávání. Za tu dobu se podařilo pro tento účel získat 677 000 Kč. Po sériích benefičních čokolád CHOCO MUSIC nabízí letošní benefiční projekt festivalovému publiku hned tři originální dárky. Až v daleké Indii byla vyrobena limitovaná kolekce elegantních šál ze 100% přírodního hedvábí, kterou pro tento projekt dovezla společnost VAVI.

Šperkařka Marcela Salajková připravila přívěsky ze strun a korálků. Dvojici dárků doplňuje stylová knižní záložka. Výtěžek opět podpoří vybraného mladého umělce ve studiu v zahraničí. V předchozích letech stipendium Strun podzimu ve výši 100 000 Kč získali Luboš Soukup a Martin Novák.

Benefiční projekty
Strun podzimu podporuje od počátku Nadace O2, která i v letošním roce opět přispěje částkou 50 000 Kč. „Investice do vzdělávání jsou pro nás investicí do budoucnosti. Jsme rádi, že můžeme společně se Strunami podzimu pomoci mladým umělcům získávat tolik důležité zahraniční zkušenosti,“ dodává Ivana Šatrová z Nadace O2.

Předprodej vstupenek

Vstupenky na festival Struny podzimu je možné zakoupit ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném tradičně v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11 do 18 hodin.

Struny podzimu letos nabízejí novinku v podobě HOMEticketu – vstupenky, které si mohou festivaloví návštěvníci sami doma po zaplacení vytisknout. Prodej vstupenek on-line probíhá na Struny podzimu. Vstupenky na festivalové koncerty jsou rovněž k dispozici v síti Ticketpro.

Také v letošním roce platí pro studenty nabídka tzv. studentského speciálu – vstupenky za 100 Kč, která opravňuje zaujmout volná místa v sále po třetím zazvonění. Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a Struny podzimu. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let obdrží slevu 20 %.

Festival Struny podzimu bude probíhat v termínu od 23.9 - 3.11. 2012

Zdroj, foto: Struny podzimu
Vendula Vrablová

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !

Mašle