Ostružiny - pro pochutnání i zdravíOstružiny - pro pochutnání i zdraví Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno? Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021 Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 20.09. 2020
Dnes má svátek Oleg
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak naučit děti samostatnosti i zodpovědnosti

13. 09. 2020 | Výchova
Období, kdy děti zatouží jednat samostatně, využijte pro jejich výchovu k zodpovědnosti. Ušetříte si tak do budoucna spoustu nervů a dětem dáte ten nejlepší základ do života.

Když se vás pětiletý syn zeptá, zda by mohl dojít sám nakoupit do obchodu na rohu ulice, možná vás to napoprvé trochu zaskočí. Co odpovědět? Máte jen dvě možnosti. Buď mu to odmítnete s výmluvou, že je ještě malý (protože se bojíte, aby to zvládl a něco se mu nestalo), anebo ten přirozený strach překonáte, protože si uvědomíte, že zas tak malý už není, a že je to vlastně skvělá příležitost, jak ho začít vést k samostatnosti a zodpovědnosti.

První nákup

Okolo pěti let už je vhodná doba zkusit dítě vyslat třeba pro rohlíky nebo mléko, samozřejmě za předpokladu, že je obchod na dohled a nehrozí přecházení frekventované silnice. Než potomkovi svěříte peníze a tašku, poučte ho, jak by se měl v obchodě chovat, jak se v něm orientovat, kde zboží najde a kolik mincí by mu měl prodavač vrátit. Když úkol dobře splní, nešetřete chválou. Nejenže na sebe bude právem hrdý, ale bude to první malý, ale důležitý krok k jeho samostatnosti a zodpovědnosti.

dětiZoubky to začíná

Zodpovědnosti k vlastnímu zdraví bychom měli děti vést od chvíle, kdy dokážou vnímat třeba fakt, že zuby, které se pořádně a pravidelně nečistí, můžou začít bolet. Právě návyk na pravidelné čištění chrupu je jedním z prvních, které bychom měli u dětí vypěstovat, aby se pro ně stal – stejně jako třeba mytí rukou po příchodu domů – naprostou rutinní záležitostí. Nemá cenu děti strašit nemocemi, ale spíš je upozornit, o co všechno přijdou, když nastydnou. A to třeba jen proto, že si v zimě po plavání v bazénu nevzaly čepici.

Příprava do školy

Naučit školáka samostatnosti a vést ho k zodpovědnosti je jediná možná cesta, jak si ušetřit spoustu zbytečných starostí. Pokud budeme důslední a potomka hned v první třídě naučíme, aby si po příchodu ze školy vyndal z tašky svačinovou krabičku a lahev na pití, sám je umyl nebo dal do myčky, stane se pro něj tenhle postup samozřejmostí, a my budeme mít příštích pár let o jednu práci a starost méně. Samozřejmě je třeba dohlížet na plnění domácích úkolů i kontrolovat, zda je správně naplněný penál, ale vyplatí se přípravu dětem neusnadňovat a nedělat práci za ně jen proto, aby už byla hotová.
 

Přichází návštěva

Dovolili jste malému synkovi či dceři pozvat si domů kamarády? V tom případě se vyplatí předem stanovit pravidla hry – do kterých místností v bytě se smí a nesmí chodit, kdo bude nosit hostům občerstvení a také, kdo a jak před koncem návštěvy uklidí hračky a dá pokoj do původního stavu. Abyste se vyhnuli dohadování s potomkem před kamarády, je dobré si vše předem domluvit, nejlépe už ve chvíli, kdy mu akci povolujete.

Zodpovědnost i k ostatním

Komu se to někdy nestalo? Zmrzlina vypadla z kornoutu a rozplácla se na zem. Je to smůla a je to škoda, ale tím to nekončí. Právě v takové situaci je třeba dítěti ukázat, že je nutné být ohleduplný vůči ostatním a zachovat se zodpovědně. Tedy vzít papírové ubrousky nebo kapesníky a odklidit rozpláclou zmrzlinu do odpadkového koše. A zároveň vysvětlit potomkovi, co by se mohlo stát, kdyby tam zbytky zmrzliny zůstaly a někdo po nich uklouzl...

Samostatnost dětí u vody

V dětských plaveckých kurzech probíhá výuka v prvních letech s asistencí rodičů. K výuce bez rodičů má při pravidelné docházce smysl přejít mezi 4 až 6 rokem, kdy už děti dokáží být samostatnější, ale vždy je zapotřebí zohlednit individualitu každého z nich. 

Každé dítě je totiž jiné a u vody se také chová každé jinak. A ne každý dospělý dokáže vnímat, že jedno stejné dítě se umí chovat v pondělí tak, a v úterý úplně jinak. Například může začít mít z vody větší respekt, nebo mu naopak naroste úplně chybné sebevědomí a pouští se ve vodě do riskantních věcí, na které jeho plavecké dovednosti nestačí. Proto radím řídit se u vody pravidlem: Děti předškolního věku mějme na dosah, děti do 10 let na dohled.

Zdroj, foto: Juklik

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !