Houbový guláš - nejoblíbenější receptyHoubový guláš - nejoblíbenější recepty Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 24.09. 2018
Dnes má svátek Jaromír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jak si udržet motivaci při hubnutí

14. 04. 2015 | Diety
Nejsou to zázračné přípravky, přístroje ani drastické diety, které vám pomohou zhubnout zdravě a napořád. Jste to jen vy, vaše mysl, motivace a reálné cíle, které si stanovíte a následně jich dosáhnete. Rozhodujícím faktorem vašeho úspěchu bude síla motivace a schopnost ji neztratit po celou dobu hubnutí. Pokud si však od začátku stanovíte nereálné cíle, nedosáhnete jich, ani když budete mít sebevětší motivaci.

Jak si motivaci zhubnout udržet natrvalo a jak si stanovovat jen takové cíle, které jste schopen/na dosáhnout bez újmy na těle i na duši?

Než začnete...

Než začnete s hubnutím, rozhodně si předem promyslete, co je vaším hlavním důvodem zhubnout a v jakém časovém horizontu chcete svého cíle dosáhnout. Stanovte si konkrétní den, kdy začnete, a vše si v klidu naplánujte a připravte s předstihem.

hubnutíJak si udržet motivaci při hubnutí:


1. Své rozhodnutí zhubnout a následně si váhu udržet berte jako trvalou změnu životního stylu. Není to dočasné řešení. Pokud zhubnete a znovu přiberete, budete muset zase držet dietu. To vaši motivaci rozhodně neposílí, spíše naopak. Nárazové diety jsou vždy jen dočasným řešením!

2. Rozložte si svůj celkový cíl na několik menších. Pokud chcete například zhubnout 8 kg nebo 8 cm v pase,rozdělte si svůj cíl na více menších částí - ať už kil nebo centimetrů. Jeden dílčí cíl potom bude například úbytek 1 kg nebo 1 cm v pase za týden nebo třeba za 10 dnů. Nepokoušejte se hubnout drastickými způsoby a co nejrychleji. Vše chce svůj čas.

3. Řekněte o svém rozhodnutí zhubnout svému okolí. Neexistuje lepší hlídač než vaše čest před vašimi blízkými nebo přáteli.

4. Hubněte především pro sebe, ne pro ostatní. Udělejte to kvůli sobě, ne kvůli partnerovi/ce nebo někomu z vašeho okolí. Je vysoce pravděpodobné, že v hubnutí polevíte, pokud to nebudete chtít hlavně vy sám/sama.

5. Požádejte své blízké o podporu. Pokud vám ale nebudou fandit, nevadí. Vaše první a další dílčí úspěchy je určitě přesvědčí. Pokud ne, nic se neděje. Pamatujte - děláte to především kvůli sobě, ne kvůli ostatním.

6. Za každý malý úspěch, tedy například  kilogram nebo centimetr dole, se pochvalte a odměňte. Samozřejmě ne jídlem, ale čímkoliv, co vám přinese radost. Pochvalte se i za to, že jste odolal/a sníst celou čokoládu nebo jste si nedal/a další přídavek jídla na talíř. Za každý další shozený kilogram to může být nějaká drobnost, kterou byste si jinak nekoupil/a.
Za 4 kilogramy nebo centimetry si třeba zajděte na masáž nebo do kina, divadla či na koncert. Dámy potěší nový kousek do šatníku, pány třeba elektronika.

7. Najděte si někoho, s kým budete hubnout společně. Vzájemně se můžete podporovat i zdravě mezi sebou soutěžit. Ne nadarmo se říká, že ve dvou se to lépe táhne.

8. Pravidelně si opakujte důvody k hubnutí a přínosy, které díky němu získáte. Nemusí jít jen o vzhled nebo zdraví. Třeba se chcete vejít do šatů, být schopen/na doběhnout na tramvaj nebo víte, že štíhlejší se budete cítit sebevědomější a spokojenější.

9. Nenechte se znechutit, pokud váha nebo centimetry neubývají tak, jak jste si naplánoval/a. Zamyslete se nad tím, co děláte možná nesprávně a jak to napravit. Ať to již zjistíte nebo ne, ale přesto si s tím nebudete vědět rady, obraťte se na kvalifikovaného odborníka na hubnutí.

10. Mějte se rád/a a věřte si. Vaši lidskou hodnotu neurčují kilogramy ani centimetry, ale vaše osobnost. Pokud si budete svého těla vážit a mít ho rád/a, hubnutí půjde snáze. Lépe si také udržíte tvrdě a usilovně získanou cílovou hmotnost. Věřte si!

11. Vyhýbejte se tomu, co vaši motivaci a odhodlání zhubnout může oslabit. Jde především o spouštěče jídla jako vůně ze stánku s rychlým občerstvením, ulička nebo regály se sladkým. Taktéž jsou to vysoce kalorické potraviny, které máte vždy po ruce ve vašem pracovním stole nebo třeba doma (chipsy, oříšky, sušenky, oplatky, koláče, dorty atd.) Jednoduše se jim vyhýbejte, odstraňte je z dosahu očí i rukou, nekupujte je,  nebo je darujte někomu velmi štíhlému.

12. Naučte se ovládat a nejíst při nevhodných myšlenkách a pocitech
. Pokud se lákadlům nelze zcela vyhnout, naučte se ovládat v situacích, kdy byste po jídle sáhl/a i bez hladu. Pokud je pro vás například jedení při stresu uklidňující činností, nahraďte jej jinou aktivitou, která vás uklidňuje nebo vám dělá radost. Třeba si pusťte svou oblíbenou písničku, zavolejte někomu, koho rád/a uslyšíte nebo si přečtěte váš oblíbený časopis či knížku. Jednoduše cokoliv, co vám pomůže odreagovat se, přijít na jiné myšlenky, uklidnit se a zahnat chutě na jídlo.

motivace při hubnutí13. Připomeňte si své dílčí úspěchy v hubnutí i v životě vždy, když o sobě začnete  pochybovat. Taktéž si představujte, jak budete skvěle vypadat a cítit se, když se sebou budete opět plně spokojen/á. 
 
14. Mějte se pořád na očích. Vyvěste si doma na “riziková místa”, jako jsou lednice nebo spíž svou fotku, na níž jste byl/a se svou postavou spokojen/á. Vždy, když budete mít chuť sáhnout jen tak bezdůvodně po sladkém, aniž byste měl/a hlad,  podívejte se na svoji fotku  a rozmyslete si, zda vám to skutečně stojí za to.
Symbolickým, ale velmi názorným ukazatelem může být i ubývající tuk ve vaší lednici. V lednici mějte pořád na očích kostku 250g vepřového sádla a vždy, když kilogram nebo cm zhubnete, tak z něj část odeberte. Pokud opět přiberete, tak odkrojenou část vraťte a ponechte si váš “symbolický tuk” nadále na očích. 

15. Važte se jen jednou týdně, měřte se jen jednou měsíčně.
Nic neoslabí vaši motivaci pokračovat s hubnutím více než kilo navíc, které jste ještě včera neměl/a. A to jste se držel/a a byl/a zcela bez prohřešků! Tyto situace se běžně stávají a nemá smysl se nad nimi znepokojovat. Věřte mi.

Váha kolísá vlivem vylučování tekutin jak potem, tak i dalšími každodenními  vylučovacími procesy, stejně tak příjmem potravy a nápojů. Jen pro zajímavost, 1 litr vody váží 1 kg. Takže pokud máte velkou žízeň a vypijete najednou půl litru vody, okamžitě budete vážit o půl kila víc. Nadměrná konzumace soli také napomáhá zadržování vody v těle, což není zdravé. Proto se važte vždy za stejných podmínek a nejdříve opět po týdnu. Pokud vaše váha přesto neklesá, nezoufejte a hledejte příčinu. Určitě na ni přijdete, vyřešíte ji a posunete se tak blíž k vašemu vytyčenému  cíli zhubnout.

Držíme vám palce!


Autor: Petr Mesároš, DiS.
Výživový poradce při hubnutí

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !