Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno? Bílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chutiBílý a červený rybíz – zdravé ovoce výrazné chuti Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 18.08. 2019
Dnes má svátek Helena
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jakou zvolit plombu? Klasický amalgám nebo bílou?

9. 05. 2019 | Péče o tělo
Jaká zubní vyplň je pro mě ta nejlepší? Mnoho lidí si často klade tuto otázku.  I když se může zdát, že amalgámu již definitivně odzvonilo i ten má své výhody a jak to je s bílou plombou?  MDDr. Ondřej Šrámek zodpoví časté otázky k plombám.

Jaký typ plomb je běžně tedy z u zubařů k dispozici? Z definitivních materiálů jsou to v podstatě jen dva druhy. Amalgám ten se používá již od druhé poloviny 19. století a jedná se slitinu kovového prášku (nejčastěji stříbro) a rtuti. Od roku 2018 se ale amalgámové plomby nesmějí dávat dětem do 15. let a těhotným či kojícím ženám.

Druhou a modernější variantou je kompozitní pryskyřičný materiál - bílá plomba, která je tvořena syntetickou pryskyřicí. Ta se nanáší v několika vrstvách a ozařuje modrým světlem (polymerační lampa) až hmota ztvrdne a propojí se zubem.  Pak jsou ještě některé provizorní materiály, ale ty se pro dlouhodobé použití nehodí.

zubyKdy je vhodné používat jaký typ plomb?

Můj názor je takový, že amalgám je historicky vynikající materiál, který měl ve své době nezastupitelný význam, ale stomatologie se vyvíjí velmi rychle a fotokompozitní výplně jsou dnes mnohem vhodnější materiál, a to nejen z estetického hlediska. Proto osobně preferuji použití kompozitních (bílých) vyplní, zároveň ale nechci hanit amalgám protože, pokud je dobře zhotovený, vydrží velice dlouho.

Bílá plomba časově náročná

Hlavní nevýhoda bílé plomby je její náročnost při zhotovení a s tím i související cena. Při zhotovení bílé výplně potřebujeme udržet sucho na opravovaném zubu, to je potřeba zajistit ideálně latexovou membránou, které říkáme koferdam, další nevýhodou je to, že bílá výplň se při tuhnutí smršťuje, což v důsledku nutí výplň zhotovovat po menších částech a zabere to mnohem více času. Pokud máte bílé plomby, je také důležité dodržovat pečlivou zubní hygienu.

U amalgamu musíme vrtat hlouběji

Naopak velikou výhodou je to, že bílá výplň se na zub "lepí" a tím pádem můžeme ze zubu odstranit skutečně jen kaz, aniž bychom si museli lámat hlavu s tím, jak nám bude výplň na zubu držet jako je tomu u amalgámu – což je považované za největší nevýhodu amalgamu. Při jeho použití musíme zub vyvrtat hlouběji, než kdyby se odstraňovala pouze zkažená část zubu. Navíc amalgám drží na zubu pouze mechanicky, což ho oslabuje. Toto je hlavní důvod, proč je amalgám méně vhodný. A samozřejmě i výrazná barva, která může kazit úsměv.

Mnoho lidí se také obává, že by se bílá plomba mohla konzumaci tvrdého jídla rozpadnout.  S tímto ale rozhodně nesouhlasí odborníci: Toto není rozhodně možné, protože se nikdy nerozlomí plomba, ale rozlomí se zub v místě, kde je výrazněji oslaben.

Platí se především za čas

Pokud se budeme bavit o ceně za materiál, tak kompozit je o něco dražší. Nejdražší je však na výplni čas, který je potřeba ke zhotovení, proto je logicky amalgám levnější, pokud ale zhotovujeme amalgám co nejpečlivěji, tak i ten může být cenově podobný bílé výplni.


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Mohu doporučit konzultaci s zubařem. Nespěchejte a pořádně si to rozmyslete. Já chodím vždy k zubařum v www.dsmile.cz a všechno probírám s něma.
Obrázek uživatelky
profil
Amalgám škodí zdraví u člověka.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles