Bramboráky - nejoblíbenější receptyBramboráky - nejoblíbenější recepty Nakládané zelí - nejoblíbenější receptyNakládané zelí - nejoblíbenější recepty Likér ořechovka - nejoblíbenější receptyLikér ořechovka - nejoblíbenější recepty Jak vyrobit budku z prkna?Jak vyrobit budku z prkna?
Chytrá žena na Facebooku
Výherní anketa
Kategorie
Narozeninový poklad
Soutěžte o výhry za
více než 150 000 Kč
do startu zbývá:
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Čtvrtek 18.10. 2018
Dnes má svátek Lukáš
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 
Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Jiřiny - velice oblíbené a nenáročné trvalky

28. 06. 2011 | Zahrádka
Jiřiny patří mezi krásné hlíznaté květiny. Rozdělujeme je podle velikosti květu a výšky do několika skupin. Kvetou v různých barvách jedno a vícebarevné. Nejčastěji v bílé, žluté, růžové, červené, květy jsou jednoduché nebo plnokvěté. Jejich krásu můžeme obdivovat od konce července až do prvních mrazíků.

Vysazujeme je na zahradách ve skupinách, vysoké odrůdy můžeme vysazovat jako solitéry. Nízké druhy do skalek, na obruby záhonů, do květinových mís, truhlíků a různých ozdobných květináčů. K vyšším odrůdám přivazujeme oporu, aby se při růstu a velkém větru nepolámaly. Tato krásná trvalka je také pěknou ozdobu parků a zámeckých zahrad.

Pěstování

Jiřiny můžeme pěstovat ze semen. Aby nám brzy vykvetly, vyséváme je v únoru a v březnu do květináče, kde máme směs písku a kompostu, nebo rašeliny. Na venkovní záhon je vysazujeme teprve v druhé polovině května. Ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Rostlinky musíme dostatečně zalévat a pravidelně hnojit. Rostlinka vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před větrem.

Trvale přemokřená půda jiřinám škodí, hlízy snadno hnijí.
Dále můžeme rostlinku množit řízkováním, které provádíme v únoru. Mladé řízky necháme zakořenit v truhlíku ve směsi rašeliny a písku. Zakořeněné řízky vysadíme do malých květináčů. Na venkovní záhon je vysazujme až koncem května.

Řízkováním získáme z jedné hlízy větší počet nových rostlin.
Dále se jiřiny  snadno množí dělením hlíz, které provádíme  na jaře. Hlízy odebereme v létě a necháme v teple přes zimu zakořenit. Nejlépe ve skleníku.
Hlízy jiřinek vysazujeme na venkovní záhon nejdříve v dubnu. Nad vysazenou hlízou má být nejméně 10 cm vysoká vrstva zeminy. První výhonky se objeví asi 14 dní po výsadbě. Jiřiny potřebují dostatečnou zálivku. Musíme je také pravidelně přihnojovat.

Přezimování

Jakmile první podzemní mrazíky spálí nadzemní část rostlinky, odřežeme zbylé stonky nad zemí a hlízy vyryjeme ze země. Hlízy necháme oschnout. Buď na záhoně, nebo v suché, dobře větrané místnosti. Pak je očistíme od zeminy a hlízy uskladníme při teplotě do 6°C.


Jiřiny patří mezi velké květiny, které milují slunce. Působí dobře na záhonech, skalkách, ale také v okrasných nádobách v kombinaci s převislými rostlinami a okrasnými listy.


Marta - čtenářka
ChytráŽena.cz

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
pěkně napsané,krásné jsou to kytičky
Obrázek uživatelky
profil
Děkuji všem za milé komentáře.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Marti moc krásný článek máš to krásně napsanéSmajlíkSmajlíkSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Mám jiřiny moc rád, máme je z vnější strany plotu od silnice, jejich červená barva vítá každého domů.
Ale vysázet je po zmrzlých po celé délce plotu je dřina, stejně jako před zámrazem vykopat a uklidit.
Ale stojí to za to.
Obrázek uživatelky
profil
pěkný článek,jiřiny jsou pěknéSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles

Zlaťáky