MDŽ nebo Den matek?MDŽ nebo Den matek? Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty Rebarborový koláč - nejoblíbenější receptyRebarborový koláč - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 13.05. 2024
Dnes má svátek Servác
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Kojení – důvěrná chvíle s miminkem

9. 04. 2012 | Kojení
Kojení - První dny po příchodu z porodnice mají mnohé maminky obavy, zda dělají všechno správně. Nevědí, jak často a jak dlouho kojit, obávají se, zda mají dost mléka nebo zda je dostatečně výživné.


Když se Vám hned na poprvé nepodaří přiložit děťátko k prsu a kojit, nebo se Vám zdá, že máte málo mateřského mléka, v žádném případě nepřestávejte s kojením a nedávejte novorozenci pít z láhve. Mateřské mléko je pro novorozené miminko ta nejlepší potrava, dokonale přizpůsobená jeho potřebám, v optimální teplotě a množství.


Ale i pro Vás má kojení mnoho předností: děloha se při něm rychleji stahuje na svoji původní velikost a i kila nabraná v těhotenství rychleji ztratíte. Dlouhodobé kojení snižuje také riziko vzniku rakoviny prsů. A žádné mamince není potřeba připomínat, že kojení je tím nejdůvěrnějším spojením mezi matkou a miminkem.


Kojení - Sehraný tým

Novopečená maminka by si měla uvědomit, že se se svým miminkem musí nejprve sehrát a vytvořit si řádný rytmus kojení. A jak? Po příchodu z porodnice přiložíme miminko k prsu hned, jakmile dá pláčem na vědomí, že má hlad. Necháme ho pít, dokud se nenasytí, což trvá asi 20 minut. Potom ho zdvihneme do svislé polohy, opřeme si ho o prsa nebo o rameno a počkáme, až si odříhne. Pokud jsme miminko už před kojením nepřebalili, tak to uděláme nejpozději teď. A potom ho nakojíme ještě z druhé prstu. Při druhém kojení většinou usne. Kojení na dvě části zlepšuje pohyb jeho střev a miminko nemá tak brzo hlad. Interval mezi kojením by měl být alespoň 2 hodiny. V této pauze by měla kojící maminka jen odpočívat a hodně pít. Trvá asi 4 týdny, než se vytvoří pravidelný rytmus kojení a dítě s matkou vytvoří sehraný tým. Většina problémů s kojením se po krátkém čase sama vyřeší.


Kojení - Pomoc, nepřibírá !

Nepropadejte panice, když Vaše miminko nezačne hned po prvním kojení přibírat, nebo dokonce nějaké to deko ztratí. Téměř každé novorozené miminko ztrácí první dny po porodu asi 10% své hmotnosti. Rozhodně to ale není tím, že má maminka málo mléka. V matčiných prsou se ho tvoří přesně tolik, kolik miminko potřebuje. Tvorbu mléka je stejně potřeba nejdříve „naprogramovat“. Čím častěji miminko kojíme, tím se tvoří mléka více. A naopak, když miminko při kojení prs nevyprázdní, je to signál, že se má mléka tvořit méně. Když se Vám zdá, že máte mléka málo, přikládejte miminko k prsu častěji, ikdyž už nepapá, jen cumlá bradavku jako dudlík. Pro miminko je to příjemné a Vám se tak stimuluje tvorba mléka. Zkuste také každý den vypít šálek čaje ze směsi anýzu, kmínu a fenyklu. Tento čaj je dobrý nejen na podporu tvorby mléka, ale samotný fenykl zvláště u chlapečků napomáhá bojovat s tzv. „prdíky“.


Nepříjemná bolest při kojení

O některých věcech jako by se snad naschvál nemluvilo. Potom se ale často stává, že prvorodička je zaskočená, když jí například v začátcích kojení bolí. A přitom se všude píše, že kojení je bezbolestná radost. Někdy už druhý nebo třetí den kojení jsou bradavky natolik citlivé nebo dokonce poraněné, že maminka musí až zatínat zuby bolestí, když dítě začne pít. Je to normální, protože kojení je nová zátěž pro velmi citlivou oblast prvních bradavek. Ale už po několika dnech si tělo na kojení zvykne a všechny nepříjemnosti pominou. Aby se bradavky od začátku tolik nenamáhaly a mléko mohlo normálně téci, je potřeba od začátku kojení naučit miminko vzít si do pusinky celou bradavku i s dvorcem. Na začátku také střídejte oba prsy, aby miminko nepilo z jednoho příliš dlouho a bradavky se tak velmi nenamáhaly. Po kojení nechejte zbytek mléka smíchaný s dětskými slinami na bradavkách volně uschnout. Je to velmi dobrá a účinná ochrana před zápalem a pomáhá hojení ranek.


Kojení si vyžaduje trpělivost

Opravdu se snažte, aby kojení bylo pro Vás i Vaše miminko svátkem. Udělejte si z kojení příjemnou chvilku důvěrného rozhovoru s Vaším miminkem. Nenechejte se při kojení ničím ani nikým rušit, nemyslete na starosti a problémy. A nezapomeňte, že naučit se správně kojit si vyžaduje trpělivost a vytrvalost.



Hana Houbičková
Chytrá Žena.cz




Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
« Předchozí   1   2  Následující » 
Obrázek uživatelky
profil
Mému synovi byly už 2roky a stále ho ještě kojím,pije vždy před spaním,lehne si a vola mami,miko,když je unavený nebo rozmrzelý,tak chce pít a moc ho to uklidnuje,pije 2krat v noci,mléka mám pořád dost,tak proč bych mu ho nedala.Dudlík sám odhodil asi v 8měsících,a z flašky nikdy nepil,jen čajček.Ale má to vliv na váhu,váží už 18kg a to je poměrně dost na jeho věk,ale věřím,že sám s pitím přestane a vše vyběhá,je dost aktivní.Takže maminky,kojte vesele dál,aby se váš drobeček stále smál a dobře přibíral.
Obrázek uživatelky
profil
kojení je ůžasná věc,ale pak je to odnauči už horší,po 13měsících dceru odstavuju postupně,nyní dávám jen večer a končí to tím že pro pířpad kryze připravený jogurt je nejlepší v jednu v noci,kdy mě sním mlátí do hlavy abych jí ho dala.Tak holky kojte dál,ale těšte se
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles