Nejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDYNejoblíbenější VÁNOČNÍ KOLEDY Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Vánoční cukroví - nejoblíbenější recepty Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 15.12. 2019
Dnes má svátek Radana a Radan
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Na cestě po nepálské Pokhaře

4. 12. 2019 | Televizní tipy
Na cestě po nepálské Pokhaře s Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po temně zeleném jezeře Fewa, k obrysům Annapurny, do posvátné jeskyně i za rozličnými obyvateli města Pokhara (Premiéra)

Pokhara, rušné a zároveň malebné panoptikum Nepálu. Místo plné protikladů. Druhé největší město Nepálu je zároveň klidnou zelenou oázou na břehu sytě zeleného jezera Fewa. V příjemně teplém podnebí lze ze břehu paradoxně sledovat zledovatělé vrcholy Annapurny, jejíž obrysy se za klidných dní vynořují z mlhy nad městem.

Pokhara se stala křižovatkou mnoha náboženství, směrů a kultur. Všichni obyvatelé, bez rozdílů kořenů a vyznání, společně nakupují na rušné hlavní třídě a s širokým úsměvem zdraví: „namasté“. Kolem břehu jezera proudí hinduisté, buddhisté i křesťané. Nepálské město se stalo druhým domovem pro četnou komunitu uprchlíků z Tibetu, přistěhovalců z Indie i západních „bílých“ lidí, kteří v horském středisku hledají životní balanc anebo zde odpočívají po některém z náročných výstupů do přilehlých hor.

Na cestěV 60. letech se do Pokhary uchýlilo mnoho utečenců z Tibetu. Rozsáhlý uprchlický tábor oplývá dodnes specifickou atmosférou. Dominantou čtvrti se stal rozsáhlý buddhistický klášter, v němž desítky mnichů denně recitují mantry za doprovodu bubnů a chrámových rohů.

Brzy ráno bývá hladina jezera zcela klidná. Z oparu občas dokonce vystoupí obrysy Annapuren a posvátný vrchol Mačapučare. Mezi prvními vstávají ve vesnicích na břehu rybáři. V barevných loďkách vyrážejí na klidnou hladinu jezera, křižují vodní plochu a vytahují sítě.
V „hippie“ čtvrti zase začínají ranní lekce jógy. Evropské a americké návštěvnice si dávají záležet na správném provedení pozdravu slunce při venkovní lekci vedené indickým jogínem.
Půjčovna lodí na břehu jezera Fewa bývá nejčastěji v obložení Indů. Muži s vážným výrazem a ženy oděné do zářivých sárí se strkají v hloučcích, pokřikují a zmatečně nastupují na barevné loďky doonga a míří na projížďku po jezeře.

Jezero se stalo křižovatkou turistických, rybářských i osobních lodí. Na vodě se etnické, národností i kastovní rozdíly stírají. Zelená hladina jezera Fewa kolébá všechny úplně stejně.

Na cestě po nepálské Pokhaře můžete sledovat 4. 12. 2019 od 21 hodin na ČT2!


Zdroj, foto: Česká televize

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Na cestě po nepálské Pokhaře:

Na cestě po nepálské Pokhaře
Na cestě po nepálské Pokhaře
Na cestě po nepálské Pokhaře
Na cestě po nepálské Pokhaře
Na cestě po nepálské Pokhaře
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.

Přehledné srovnání bankovních i nebankovních půjček online na Usetreno.czNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !