Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno? Rybízová marmeláda - nejoblíbenější receptyRybízová marmeláda - nejoblíbenější recepty Školní rok 2020/2021Školní rok 2020/2021
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 10.08. 2020
Dnes má svátek Vavřinec
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Nepropásněte první příznaky křečových žil. Trápí až 50 % populace

22. 07. 2020 | Nemoci
K častým onemocněním dolních patří i křečové žíly. Ty nejsou, jak si mnoho lidí myslí, pouze estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní problémy. Je proto důležité s jejich léčbou neotálet.

Křečové žíly, nebo-li varixy, patří k častým žilním onemocněním a trápí až 50 % lidí. Nejvíce pak nad 50 let, a od šedesáti let jimi trpí skoro každý druhý člověk. U mnoha lidí se pak, nezávisle na věku, objevují varixy či tzv. metličky (drobné křečové žíly).

Proč se tak děje?

 Základním faktorem pro vznik varixů je porucha pevnosti žilní stěny.  V důsledku přetlaku v žilním systému dochází k rozšíření žil a k poruše funkce žilních chlopní, „ventilů“, což znamená, ž e v rozšířených žilách chlopně nedomykají, krev se městná v žilním řečišti a vznikají křečové žíly. Přesnou příčinu proč dochází k oslabení pevnosti žilní stěny a vzniku varixů dosud neznáme. Hlavní podíl má genetická predispozice, tedy dědičnost a dalšími vedlejšími faktory jsou například  sedavé zaměstnání, nebo obezita.

Nepropásněte první příznaky křečových žil. Trápí až 50 % populaceJaké jsou první příznaky

Mezi prvními příznaky jsou: viditelně rozšířené žíly na nohou (tzv. modré kresby žil), časté otoky a bolesti dolních končetin, těžké nohy či pocit mravenčení.  V počátečních fázích se opravdu může jednat spíše o vadu na kráse, ale čím dříve začneme problém křečových žil řešit, tím více si v pozdějším věku ušetříme bolestí, ale hlavně komplikací. První léčbou je nošení kompresních punčoch. Podle závažnosti vašich obtíží vám lékař předepíše punčochy podle tlakové třídy II., III. a IV.  Jako dobrá prevence pak slouží punčochy tlakové třídy I. Vhodné jsou například pro těhotné či sportovce.

Nebojte se pohybu a včasného vyšetření

Cílená prevence vzniku křečových žil neexistuje. I když je sedavé zaměstnání rizikovým faktorem vzniku varixů,  jistě kvůli rozvoji křečových žil zaměstnání měnit nebudete, nicméně aktivní pobyb lze brát jako určitou prevenci proti zhoršení projevů křečových žil.
Pokud již pozorujete křečové žíly nebo již máte nějaké projevy žilní nedostatečnosti, je na místě provést cévní vyšetření, po němž je navržena jedna z možností léčby, operační či neoperační.
Díky moderním miniinvazivním metodám je operační léčba šetrná a vysoce učinná.


Moderní metody léčby

V dnešní době se nutně nemusíte trápit bolestivostí a dlouhou rekonvalescencí po operačním, chirurgickém řešení, protože existují miniinvazivní, efektivní zákroky v léčbě varixů. Například technika laserové ablace žil, která probíhá za pomoci ultrazvuku. Další variantou jsou radiofrekvenční moderní zákroky či nejnovější metoda uzavření žíly pomocí biologického lepidla, anebo například sklerotizace, jejíž podstatou je aplikace sklerotizační látky do křečové žíly, která žílu uzavře a ona se časem vstřebá. Tento zákrok je spíše zákrokem estetickým, nemá výslovně léčebný charakter. Prakticky u všech miniivazivních endovenózních metod jde o stejný princip – „nemocnou žílu“ vyřadíme miniivazivně a bezpečně z provozu injekčním zavedením kanyly a jejím „zatavením“ jako např. u laseru a po pár týdnech se žíla přemění ve vazivovou tkáň, prakticky „zmizí“.  Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost ani výrazná omezení.

Nebojte se akupunktury

Pokud máte tendence ke křečovým žílám, tak kromě lékařských procedur je dobré nesedět dlouho v jedné pozici. A pokud již máte sedavé zaměstnání, tak se často protahujte nohy. Ideální je si dělat každé dvě hodiny krátké procházky. Můžete vyzkoušet i akupunkturu. Jehličky zlepšují průtok v krvi. 

„Křečové žíly nemají rádi chlad. Proto se nesprchujte horkou vodou (ta roztahuje cévy), ale dopřejte svým nohám chladivé zábaly či koupele. Dobré je nenosit často příliš těsné oblečení. Výběr bot by měl být také důležitý. Nejsou vhodné vysoké podpatky ani boty bez podrážky, jako jsou baleríny. Ideální výška podpatku je 3 cm,“ dodává cévní chirurg.


Zdroj, foto: Perfect Clinic

Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tipNAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !