Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024Školní rok a prázdniny ve školním roce 2023/2024 8 rad, než se rozhodnete vyběhnout8 rad, než se rozhodnete vyběhnout Pampeliškový med - nejoblíbenější receptyPampeliškový med - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 26.04. 2024
Dnes má svátek Oto
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

5 věcí, které potřebujete vědět o svém elektroměru

22. 09. 2020 | Technika

1.    K odečtu vás není potřeba

Pokud máte v domě elektroměry volně přístupné, například na společné chodbě nebo v suterénu, technik si stav vašeho elektroměru může odečíst sám, a vy u toho ani nemusíte být. U starších staveb se však může stát, že je elektroměrový rozvaděč v uzamčené vstupní hale nebo v průjezdu. To je pak nutné, aby někdo pustil pracovníka dovnitř. Po případné neúspěšné první návštěvě oznámí technik opakovaný odečet dopisem nebo lístkem, který najdete ve schránce.

2.    Jednou za pár měsíců elektroměr zkontrolujte

Přístroj vizuálně kontrolujte alespoň jednou za několik měsíců. V bytovém domě poznáte svůj elektroměr ve společné skříni například podle čísla bytu nebo podle čísla elektroměru, které je uvedeno na faktuře za elektřinu. Jednoduše ho lze identifikovat také podle načítání spotřeby, když u sebe v bytě zapnete a vypnete velké spotřebiče.  Stav svého elektroměru si párkrát do roka zapište, překontrolujte, jestli skutečně načítá spotřebu a jestli nevykazuje nějakou anomálii. V pořádku není, když se elektroměr třeba přehřívá nebo vydává zvuky. Pokud objevíte jakýkoliv zásah do elektroměru, ať už jde o porušené plomby, trčící dráty či poškozená dvířka, okénka, hned se obraťte na zákaznickou linku vaší distribuční společnosti. Ta k vám pošle montéra, který vše překontroluje.  

elektroměr3.    Toho, kdo s ním pracuje, si můžete prověřit

Pokud vám někdo chodí po domě a tvrdí, že je pracovník energetické společnosti, měl by se na vyžádání prokázat průkazem, který si můžete ověřit na zákaznické lince. Vedle takzvaných odečítačů, tedy techniků, kteří přicházejí zjistit stav elektroměru, vás může odhadem tak jednou za 12 let, navštívit pracovník, který jde elektroměr vyměnit. Ten svou návštěvu hlásí přibližně dva měsíce dopředu. Dále pak mohou přijít montéři například kvůli změně sazby, ta bývá také domluvena předem, nebo za účelem kontroly správnosti měření, případně provedených prací.

4.    Pozor na rozvaděč

Elektroměrový rozvaděč, tedy skříň, ve které je elektroměr usazen, je v majetku zákazníka a ten za něj nese zodpovědnost. Neudržovaný rozvaděč třeba se starými pojistkami nebo špatně izolovanými vodiči může začít hořet nebo způsobit úraz elektrickým proudem. Majitel by ho proto měl pravidelně udržovat a v případě, že už má rozváděč nejlepší leta za sebou, ho nechat vyměnit.

5.    Brzy vám poví zajímavé věci

Do roku 2030 by mohly být všechny elektroměry takzvaně smart. Jejich testování v praxi se chystá už nyní. Nové měřáky budou umět sledovat mnohem více parametrů a informace z nich budou přístupné i zákazníkům. Ti podrobně uvidí, jak vypadá a jak se vyvíjí jejich spotřeba. Dálkový odečet elektroměru tak bude možný i u běžných domácností, nejen u velkých odběratelů a výrobců elektřiny, jako je tomu nyní.

Zdroj: E.ON



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !