Kvalita vlasů velmi úzce souvisí se stylem života. Když mluvíme o vlasech, je třeba hovořit hlavně o životosprávě, zdravé výživě a psychické harmonii. No uznejte sami, jak můžeme mít zdravé, krásné vlasy, když si nemají z čeho brát. Žijeme v prostředí plném toxinů a škodlivých zplodin, konzumujeme chemicky vyráběné potraviny plné aditiv s minimem živin, obklopujeme se technikou a lenivíme, stresujeme se a stále se za něčím honíme a spěcháme. Vlas velmi citlivě reaguje na každou změnu v organismu a svou kvalitou ji věrně odráží.
Stále více lidí trpí nejrůznějšími problémy s vlasy. Málokdo si však uvědomuje, jak velikou zátěž vlastně musí vydržet – trvalá, barvení, melírování, fénování, kulmování, prodlužování, žehlení, slunce, mráz. Kvalita vlasů závisí jak na vnější péči, tak na zdravé životosprávě a psychické pohodě. Všechny zmíněné faktory mohou být příčinou problémů s vlasy – jejich vypadávání, lupovitosti, lámavosti, svědění vlasové pokožky, suchosti či nadměrné tvorby mazu, ztráty lesku.
Vypadávání vlasů
Zdravý muž může být plešatý a zdravé ženě začnou řídnout vlasy v několika životních období, po porodu a v menopauze – za tyto rozdíly můžou pohlavní hormony a především jejich množství, které je dáno geneticky. U mužů se jedná o pohlavní hormon testosteron, který určuje rozvoj mužského pohlaví. U žen zase estrogen, který řídí její ovulační cyklus. Obecně platí, že endokrinní systém ženy produkuje jak estrogeny, tak i menší množství testosteronu. Zatímco mužský organismus produkuje jen testosteron. A právě tento mužský hormon ovlivňuje vypadávání vlasů tím, že zkracuje fázi růstu vlasu a tím i životnost.U ženy dochází v období přechodu k útlumu tvorby ženských pohlavních hormonů a zvyšuje se tak hladina testosteronu a tím pádem může docházet k nadměrnému vypadávání až k plešatosti. V těchto případech je nutné harmonizovat endokrinní systém. Ztráta osmdesáti až sto vlasů za den je úplně normální. Po kratší dobu se může míra vypadávání výrazně pohybovat směrem nahoru nebo dolů. Výměna vlasů podléhá rovněž změnám ročního období. Je-li množství vlasů, které vypadnou za den, po dobu tří a více měsíců nad normálem, jsou labilní, slabší a řidší na temeni – mluvíme o vypadávání.
Během těhotenství dochází v organizmu k základním metabolickým, hormonálním a imunologikým změnám, které se projevují na kůži i ve vlasech. Po porodu a zvláště po ukončení kojení některé hladiny hormonů prudce klesají, což vede k řadě změn v celém těle ženy.
V těhotenství zůstávají vlasy déle v růstové aktivitě. Naopak po porodu se vlivem poklesu některých hormonů ve velkém rozsahu uvolňují a vypadávají. Tato změna je nejnápadnější čtyři měsíce po porodu (kdy mnoho žen přestává kojit) a než vlasy dorostou, trvá to řadu měsíců. Původní kvalitu mají vlasy často až tři roky po porodu.
Pár rad na závěr:
Nepoužívejte agresivní šampony, které můžou vysušit vaše vlasy. Užívejte jemné šampony a kondicionéry.Po umytí propláchněte vlasy důkladně studenou vodou. To pomůže uhladit vlasovou kutikulu.
Nejlepší na česání je hřeben s zuby daleko od sebe, které by měly být rovné a zakulacené, bez ostrých hran.
Ujistěte se, zda se nefénujete příliš horkým vzduchem. Extrémní horko značně poškozuje vlasy a je příčinou jejich lámavosti.
Používejte fén pouze tehdy, je-li to nezbytně nutné. Pokud je to možné, nechte uschnout vlasy přirozeně.
Užívejte jemné přípravky určené pro váš typ vlasů.
Opatrně s výběrem sponek a jiných ozdob. Vyhněte se kovovým ozdobám s ostrými hranami, do kterých se vlasy zachytí a vytrhnou se při vyndávání. Pro léto pak platí, že nejšťastnější není rovněž nošení brýlí posazených na temeni. Především, pokud máte delší vlasy, které se do nich mohou zamotat.
Zdroj: Revalid