Ostružiny - pro pochutnání i zdravíOstružiny - pro pochutnání i zdraví Léto - čas jahodLéto - čas jahod Čas malinČas malin Borůvky - víte o nich všechno?Borůvky - víte o nich všechno?
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 11.07. 2020
Dnes má svátek Olga
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY
Dělená strava? Zase další dieta? Nebojte se, dělená strava spočívá v tom, že své jídlo dělíte na bílkoviny, sacharidy a neutrální potraviny.

Víte, jak předejít syndromu karpálního tunelu?

21. 02. 2020 | Péče o tělo
Nejčastější problémy, které pacienty přivádí k odborníkům, souvisejí s častým sezením u počítače. Sedavé zaměstnání společně s nedostatkem pohybu totiž způsobuje dlouhodobé zatěžování jen některých svalových skupin, zatímco jiné zůstávají nevyužité. Důsledkem jsou nejen bolesti zad v oblasti krční a bederní páteře, ale i stále rozšířenější bolest karpálních tunelů v oblasti zápěstí.

Tato zdravotní obtíž se projevuje brněním ruky, oslabením jemné motoriky prstů, otoky prstů a tuhým zápěstím. Vzniká přetěžováním zápěstí v důsledku časté práce na počítači s využíváním myši. Lidově proto bývá označována jako „myšitida“. Syndrom karpálního tunelu je úžinový syndrom, kdy se utlačuje středový nerv, který probíhá zápěstím ruky. Útlak se pak projevuje brněním prstů, mravenčením. Bývá to hlavně v noci, kdy vás nepříjemné pocity zápěstí vzbudí a ruku musíte pro úlevu protřepat.

Může se to zdát jako banalita, ale opak je skutečností. Bolest totiž neustává ani v klidu. Někdy dokonce v klidovém režimu může i sílit. V současnosti toto onemocnění dokonce patří k nejčastější nemoci z povolání. Pacienti s ním někdy na neschopence zůstávají až dva měsíce. V některých případech je dokonce nutná i operace.

ergo myšZákladem je prevence

Prevencí je správné nastavení pracovní plochy. Tedy držet myš tak, aby zápěstí nebylo křečovité, nebo vylomené. Mělo by spočívat na myši v rovině. Na trhu jsou k dispozici různé ergonomické podložky pod ruku, klávesnice, nebo dokonce speciální počítačové myši. Na trhu jsou ergonomické myši, které jsou vyrobeny tak, aby odlehčily zátěži na zápěstí. Vhodné jsou i vertikální myši, které vám zápěstí dají do anatomické pozice, kdy se nekříží kosti předloktí, což je ideální prevencí pro karpální tunel. Ideální řešení pak představují ergonomické vertikální myši, které splňují vše zmíněné.

Při sedavém kancelářském zaměstnání je každopádně vhodné dodržovat i další pravidla. U sedavého zaměstnání nejvíce trpí záda. Při dlouhém sezení svaly ochabují a páteř se hrbí. Proto je důležité několikrát za den se napřímit, srovnat páteř. Tím i aktivujete svaly, zlepší se dýchání. Dále při sezení u PC trpí krční páteř a ruce – zde se investice do kvalitních ergonomických pomůcek pro práci rozhodně vyplatí.  Doporučuji si každých 30 minut udělat menší pauzu, nebo změnit polohu sedu. Jít se napít, postavit se. Lze i minutové cvičení, kdy si protáhnete krční páteř, záda, ruce, které u dlouhého sezení trpí.


Zdroj, foto: connect IT


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Není to jen z myši od PC. Může to být i hormonální změna u žen.Prosla jsem si s tím v 52 letech. Operace.prave ruky a pak i levé ruky. Neměla jsem.symptony těžké ruky, stisk.normalni. z rukou mi nic napadalo. Zato č noci jsem nespala. Prsty brnely hrůza. A na neurologie mě lékař nevěřil. Že mám normální stisk.Az po dvou letech, mě konečně poslal na vyšetření. Které prokázalo.tezke postižení obou rukou.
Obrázek uživatelky
profil
Poučný článek, díky.
Obrázek uživatelky
profil
Taková myška mi dnes přišla, a jsem rád že ji mám, jen si na ni zvyknuSmajlík
Obrázek uživatelky
profil
Dobry clanek
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip

Dopřejte si krásná česká plastová okna.NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles